fbpx
Close

Naiste tennises jälle uus võitja, esimest korda Poolast

Hea, et vähemalt karika suudlemiseks sai Iga Swiatek maski maha võtta, muidu jääksidki ajalukku võidufotod, kus isegi õnneliku võitja nägu pole näha. / Foto: Sipapress/Scanpix

Naiste tennise tipus käärib juba mitu aastat, on mulle, mis tõusevad pinnale ja siis lõhkevad, aga mõnel neist on ehk ka rohkem jõudu pinnal püsida. Veel me ei tea, kumbasse võitjate liiki kuulub Prantsusmaa lahtiste värske tšempion Iga Swiatek (Poola).

Neli nädalat tagasi US Openil läks küll vastupidi, et meeste seas kerkis esile uus võitja ja naiste üksikmängus võitis Naomi Osaka kolmanda slämmitiitili, aga fakt on see, et pärast 2015. aasta US Openit, mil üllatas itaallanna Flavia Pennetta, on iga hooaega andnud vähemalt kaks uut võitjat. Ning üha rohkem finaalide uustulnuk kogenuma tegija, mis juhtus siis, kui Serena Williams kaotas Osakale või Bianca Andreescule ja Garbine Muguruza Sofia Keninile ning täna seesama Kenin ise Swiatekile. Muide, sama ütles ka Swiatek ise oma võidukõnes: “Võib-olla nii peabki olema, et taas võidab naiste tennises tiitli autsaider. See on hullumeelne.”

Kihlveokontorid pidasid Swiatekit finaali soosikuks, millega Tennisnet ei tahtnud küll nõustuda, aga oma rolli mängis ka Kenini jalavigastus, mis teises setis hakkas rohkem tunda andma. Swiatek asus agressiivse ründemängu toel kiiresti juhtima 3:0, aga poolataril tekkis ka väike mõõn, mis tekitas teatud kahtluse, et järsku saab närvipinge siiski 19-aastasest tennisistist jagu, Aga kuigi Kenin murdis kaks korda servigeimie tagasi, jäi viimane sõna ikkagi Swiatekile, kes seisul 5:4 tegi murde, mida enam tagasi teha ei saanud.

Teises sai Kenin kohe avageimis murde, aga see oli ka kõik. Enam ei võitnud ameeriklanna ühtki geimi. Finaal tunni ja 24 minutiga Swiatekile 6:4, 6:1. Alates naiste elektroonilise edetabeli loomisest 1975. aastal oli Swiatek Roland Garrosi kõige madalama edetabelikohaga (54.) naiste üksikmängu võitja. Poolatar oli Jelena Ostapenko (võitis 2017) järel alles teine asetanata mängija, kes Pariisis võidutses. “Kõigepealt ütlen, et ma ei ole kõne pidamises kuigi hea, sest võitsin oma viimase turniiri kolm aastat tagasi. Ma ei tea isegi, keda peaksin tänama, seepärast tänan iga inimest, kelle jõupingutuse najal see turniir raskel ajal teoks sai,” ütles Swiatek autasustamisel.

Iga Swiatek vallutas Pariisi. / Foto: AP/Scanpix

Swiatek oli õnnelik, et tema pere sai Pariisi finaali vaatama tulla ja tunnistas, et nii palju emotsioone korraga on raske vastu võtta. “Minu jaoks on see uskumatu, sest olen igal aastal telerist vaadanud, kuidas Rafa (Nadal – toim.) karikat vastu võtab ja nüüd seisan ise samas kohas. Tänan ka kõiki fänne, kes Poolas seda mängu jälgisid. Tean, et nad on hullunud,” ütles Swiatek. “Suutsin turniiril olla psühholoogiliselt kindel ja tahtsin finaalis mängida sama agressiivselt nagu eelmistes ringides. Täna oli pinge nii suur, et see läks raskeks.” Poola sai täna tähistada ajaloo esimest slämmivõitu üksikmängus, finaali oli varem jõudnud Agnieszka Radwanska.

Swiatek ei olnud kindlasti turniirieelne favoriit. Kuigi ta on noor ja tõusev täht, polnud ta varem näidanud sellist mängu, millest võinuks järeldada, et ta võidab kohe praegu. Nii oli Osaka enne esimest slämmitiitlit võitnud Indian Wellsi Premier Mandatory turniiri, Andreescul oli kirjas sellesama turniiri esikoht pluss võit Canadian Openil Montrealis. Swiatekil midagi sellist kõrvale panna polnud, seega oli tema esikoht üllatuslikum. Järsult tõsis aga Swiatek soosikuks pärast Simona Halepi alistamist muljetavaldavas stiilis 6:1, 6:2.

Ka finaali 25 äralööki ja 17 lihtviga räägivad uue meistri küpsest mängust – ta ei tee agressiivse mängu juures ülemäära palju vigu. Kuid ei tohi unustada, et Swiatek oli parim siin ja praegu. Mis saab edasi, seda on raske ennustada, sest uusi võitjaid lisandub kogu aeg. Käärib…

scroll to top
Inline
Inline