fbpx
Close

Mis on lahti Nadaliga? Liivaväljakute kuningas kaotas Madridi poolfinaalis Tsitsipasele

Kergendununa istub Stefanos Tsitsipas pingil pärast võitu. / Foto: Zumapress/Scanpix

Esimest korda pärast 2004. aastat pole Rafael Nadal mai keskpaigaks võitnud ühtki turniiri. Kolmel senisel Euroopa liivaväljaku turniiril ei jõudnud selle väljakukatte kuningas isegi finaali.

Laupäeva hilisõhtuses Madridi poolfinaalis oli Nadali alistajaks maailma 9. reket Stefanos Tsitsipas (Kreeka), kes turniiril oli küll asetatud kaheksandana. 20-aastane kreeklane võitis veidi üle 2,5 tunni kestnud mängu 6:4, 2:6, 6:3.

Eelmise aasta suvest alates on Tsitsipasest saanud tuntud “giantkiller“. Näiteks Toronto turniiril alistas ta nii Alexander Zverevi kui ka Novak Djokovici. Kaks korda on ta saanud jagu Dominic Thiemist ja tänavu Australian Openil ka Roger Federerist. Maailma praegusest esiviisikust ainus, keda Tsitsipas polnud võitnud, oli just Nadal. Torontos võitis Nadal kreeklast finaalis, aga Australian Openil tõi ta noormehe “maa peale tagasi”, kui sai Federeri alistajast jagu koguni 6:2, 6:4, 6:0. Nüüd on siis Tsitsipasel käes ka viimane skalp.

Madridi tulemus oli seda üllatavam, et enne poolfinaali oli Nadal võitnud turniiril 27st oma pallingugeimist 26. Tsitsipas murdis Nadali servi kohe esimeses geimis ja mängu peale kokku kuus korda. Nadal ise tegi viis murret, seega ei mänginud serv selles kohtumises nii suurt rolli.

“Te ei kujuta ette, kui suur kergendus see oli,” ütles Tsitsipas pärast võitu. “See on uskumatu. Ei tahaks seda öelda, aga olin juba peaaegu kaotanud lootuse, et võin teda üldse võita. Torontos tundus, et oli tasavägine mäng ja võin tulevikus siit edasi minna, aga hiljem läks hoopis hullemaks. Olen väga õnnelik, et sain sellest takistusest üle ja olin vaimselt tugev. Võita teda savillival teeb selle veel erilisemaks.”

Vaimset tugevust lugeski Tsitsipas eilse võidu võtmeks. “Just need otsustavad punktid – pidin kõik šansid ära kasutama. Sest Rafa on selline võitleja, kes ühtki punkti niisama ära ei anna. Tuli võidelda iga punkti pärast.” Et just otsustavate punktide võitmine oli võti, näitab ka see fakt, et mängu kokkuvõttes võitis Nadal vastasest kuus punkti rohkem. Ühepoolsetes geimides Tsitsipas vastu ei pannud, aga tasavägised kallutas enda kasuks.

Hapu näoga lahkub väljakult Rafael Nadal. / Foto: Reuters/Scanpix

Nagu sissejuhatuses öeldud, oli Nadal aastatel 2005-2018 mai keskpaigaks alati võitnud vähemalt ühe turniiri. Kui see ei õnnestunud Austraalias, Dohas/Dubais või Indian Wellsis/Miamis, siis Euroopa liivahooajal Nadal ikka midagi võitis, sest näiteks Monte Carlost ja Barcelonast on tal koguni 11 tiitlit. Madridi turniiri senine ajalugu on Nadali kohta isegi lahja, ta on siin võitnud “ainult” viis korda (2005, 2010, 2013, 2014, 2017). Kuid tänavu pole Nadal liival isegi veel finaalis mänginud!

Hispaanlane ise ei võta seda fakti dramaatiliselt. “Ma arvan, et see, mis juhtus tänavu, on isegi normaalsem, kui see, et tegin niisuguse võiduseeria 14 aastat,” ütles Nadal. “Arvan, et minu tennis on praegu minust endast ees. Ka aeg on minust ees.” Ehk siis hispaanlane arvab, et tema varasemad saavutused on teinud temast legendi, aga 33. sünnipäeva künnisel pole ta enam see mängija, kes aastaid tagasi. Kuid Nadali jutt ei tähenda tema alistumist ajale: “Usun, et järgmisel aastal on mul taas head võimalused nendesamade tiitlite eest võidelda, ka tänavu on veel kaks liivaväljakute turniiri ees. Vaatame, mis seal juhtub.”

Tsitsipas kohtub finaalis maailma esireketi Djokoviciga, kes alistas Thiemi (5) 7:6, 7:6. Mõlemas setis asus Thiem murdega juhtima, aga visa Djokovic tasakaalustas seisu. Päris lõpus juhtus aga vastupidi – Djokovic murdis Thiemi pallingu seisuks 6:5, aga andis siis enda oma ära. Kuid tie-break’ides oli Djokovic väga kindel ja võitis need 7:2 ja 7:4.

Mis võiks juhtuda finaalis, sellest teeb Tennisnet lähima aja jooksul omaette loo. Küsime arvamust ka ennustaja Peebult!

scroll to top