Metsik mäng! Mitu võimalust kasutamata jätnud Kaia Kanepi võitis matši tie-break’is

Pinge oli nii suur, et Kaia Kanepi ei osanud lõpus isegi juubeldada. / Foto: Reuters/Scanpix

Niisugust stsenaarimumi nagu Australian Openi 4. ringi matšis Kaia Kanepi ja Arina Sabalenka (Valgevene, 2) vahel annab kirjutada, ent lõpp hea, kõik hea – Kaia võitis 5:7, 6:2, 7:6 (matši tie-break 10:7).

Kaia üleeleamised pärast mängu olid üsna suured ja seda võis märgata väljaku intervjuus. Oli ta ju otsustavas setis käest lasknud suurepärase šansi oma servil seisul 5:4, 40:0. Kuid raskel hetkel tuli vastane appi ja Kaia tõmbas pikema kõrre. “Tänan toetuse eest, see aitas palju,” alustas Kaia väljaku intervjuud. “See oli raske mäng, arvasin, et olen juba kaotanud, aga kuidagi suutsin võita.” Australian Openil jõudis Kaia veerandfinaali esmakordselt, sest ülejäänud slämmidel on ta kokku kuuel korral veerandfinaalis mänginud, kuid alati kaotanud. “Jah, siin olen esimest korda veerandfinaalis ning ehk just nüüd saan ka edasi,” ütles Kaia, kes kohtub veerandfinaalis Iga Swiatekiga (Poola, 7).

Sabalenka, kes oli Australian Openi eelmistes ringides ja ka eelmistel turniiridel teinud tohutult topeltvigu, üllatas täna sellega, et servis algul laitmatult. Kaia mängis oma servigeimides väga hästi ja hoidis pallingut veenvalt – pärast oma esimeses servigeimis kahe murdepalli päästmist ei olnud vastasel enam võimalusi. Aga kui Valgevene staar servib hea protsendiga, ründab efektiivselt ja teeb viie geimiga vaid ühe topeltvea, on teda murda raske.

Seiklused algasid seisul 5:5, kui ootamatult naasis “halb Sabalenka”, kes tegi kolm topeltviga ja jäi taha 15:40. Ühel murdepallil oli Kaial päris hea võimalus punkti võita, aga see jäi kasutamata ja Sabalenka päästis geimi. Kohe pärast seda kaotas Kaia pallingu nulliga – kõik punktid oma vigadest. “Väga hea sett 36-aastaselt mängijalt, aga valel ajal vajus ära,” ütles Eurospordi kommentaator. Tundus, et ta kandis juba Kaia maha…

Kuid teise seti esimeses geimis kaotas oma pallingu esimest korda ka Sabalenka. Nüüd võis öelda, et tema vajus ära õigel ajal, sest 0:1 kaotusseisu on aega päästa küll. Kuid järgmises servigeimis jäi Sabalenkal kasutamata 40:0 edu ja Kaia juhtis pärast oma servigeimi võitmist 4:0. Kuna Kanepi mängis oma pallingul väga kindlalt, ei olnud tal probleeme sett võiduka lõpuni viia.

Otsustava seti eel tuli järsku meelde, et Australian Openi eelmistes mängudes kaotas Sabalenka esimese seti, kuid võitis mängu. Järsku läheb nüüd teistpidi!? Seda lootust kinnitas ka Sabalenka kiire allajäämine taas esimeses servigeimis. Sellele järgnesid viis geimi, kus servija ei kaotanud ühtki punkti – 4:2 Kaiale. Ja nüüd hakkasidki seiklused pihta. Et mäng selliselt lõpeb, ei osanud tol hetkel vast keegi aimata.

Igatahes jäi Sabalenka oma servil 15:40 taha ja kohe esimesel tõrjel oli Kaial võimalus saada sisuliselt otsustav 5:2 edu, aga pall lendas mõne sentimeetri võrra auti. Järgmise murdepalli lahendas Sabalenka ässaga, järgnes topeltviga ja siis uuesti äss! Veel sai Kaia hiilgava tõrjega punkti, kuid Sabalenka päästis järjest kolmanda murdepalli ässaga!

Järgmises geimis juhtis Kaia 30:0, olles tolleks hetkeks võitnud kolmandas setis servil 14 punkti järjest. Aga nagu tihti juhtub, hakkab just siis viltu kiskuma. Tänu Sabalenka tõrjevigadele teenis Kaia pärast seisu 30:30 ikkagi kolm geimpalli, aga esimene serv ei õnnestunud. Alles Sabalenka murdepalli servis Kaia hiilgavalt ja teenis siis veel ühe geimpalli. Nüüd oli parim võimalus 5:3 ette minna, aga Kaia virutas võrgu ees ründelöögi valele poole ja Sabalenka võitis sellegi punkti. Lõpuks ikkagi 4:4…

Kuid see ei tähendanud midagi, sest järgmises geimis tegi Sabalenka kolm topeltviga ja Kaia sai ikkagi servida matši võiduks. Kõik oli lihtne – 40:0. Kuid Kaia näost paistis närvilisust. Kellel seda ei oleks… Kuid kaks lööki läksid napilt auti ja serv vajalikul hetkel ei õnnestunud. Alles siis, kui Sabalenka teenis murdepalli, lõi Kaia ässa ja teenis pärast järgmise punkti võitmist neljanda matšpalli. Kuid Kaia eksis kohe pärast Sabalenka tõrjet ja võimalus läks taas kaduma. Mis nüüd järgnes, oli see, et Sabalenka võitis kaheksa punkti järjest ja seisu oli Kaia pallingul 5:6, 0:15. Kuid nüüd sai Kaia taas mängu kätte ja servis laitmatult. Ikkagi tie-break! Austraalias kolm aastat tagasi kehtestatud reeglite põhjal mängitakse otsustava seti tie-break 10 punktini.

Tie-break algas sellega, et Kaia juhtis 5:2, kuid ei pidanud viie punkti võitmiseks tegema mitte midagi peale servi üle võrgu löömise. Ühe punkti teenis ta Sabalenka topeltveast, neli punkti vastase tõrjeveast. Kuid Sabalenka ärkas ja asus 6:5 juhtima. Nüüd suutis Kaia mängida hea punkti, mis lõppes vastase veaga. Kaia sai uuesti ette 7:6 ja 8:7. Mõlemad mängijad olid pinges ja õnneks murdus vastane. Kaks lihtsat viga ja Kaia oli võitnud 10:7. Faktina võib öelda, et selles karjääri ühes olulisemas tie-break’is ei võitnud Kaia ise ühtki punkti, aga fakt jääb faktiks: ta oli kindlam.

Lõpuks statistikat ka. Kaia äralöögid/lihtvead olid tasakaalus 30:30, kuid Sabalenka tegi 36 äralöögi kõrval 46 lihtviga. Valgevenelanna võitis ka ässad 7:5, kuid jäi muidugi serviga selgesse miinusesse, kuna tegi 15 topeltviga, aga Kanepi ainult 4. Esimese servi protsendis on Kaial endiselt parandamise varu – kui eelmises ringis sai ta esimest pallingut sisse 40%, siis täna 49%. Sabalenka lõi esimest servi 64-protsendiliselt, ent 39st teisest pallingust sai sisse 24, mis teeb 62%! Esimeselt servilt võitis Kanepi 73 ja Sabalenka 71% punktidest. Murdepallid: Kaia 13st 4, Sabalenka 8st 3.

Kui mõnel slämmiturniriil mängitakse kõik naiste veerandfinaalid teisipäeval, siis Austraalias jätkatakse samas rütmis ning homme toimub kaks meeste ja kaks naiste veerandfinaali tabeli ülemises pooles. Seega tulevad Kaia ja Swiatek väljakule kolmapäeval. Pöidlad pihku – kaheksandat korda on Eesti naismängijal võimalus jõuda slämmiturniiri poolfinaali. Kuid seni on lisaks Kaia kuuele veerandfinaalikoatusele korra selles staadiumis alla jäänud ka Anett Kontaveit.