Mark Lajal langes Challengeri veerandfinaalis välja kõva heitluse järel

Mark Lajal Vilniuse Challengeril. / Foto: Vilnius Open Facebook

Mark Lajal mängis oma karjääri esimese Challengeri veerandfinaali St. Brieucis (Prantsusmaa) päris heal tasemel, ainult et serv võinuks olla parem.

Mängus, kus Lajal kaotas Dan Addedile (Prantsusmaa, ATP 283.) 5:7, 3:6, oli eestlasel ka oma tugev periood, kui ta avasetis jõudis 1:5 pealt viigini 5:5. Muidu oli aga avasett kummaline, sest servimurdeid (7) oli rohkem kui oma pallingu võitmist (5). Lajal tegi oma neljas esimese servigeimis alati ühe topeltvea ning ei suutnud maksma panna ka esimest servi. Oma osa oli ka selles, et kuigi prantslane servis natuke paremini, tegi ta omapärasel kombel just servigeimide pallivahetustes palju vigu, aga tõrjegeimides ei eksinud peaaegu üldse. Aga kindlasti oli oma osa ka Lajali heal tõrjel.

Igatahes seisul 1:5 ei olnud Lajal veel ühtki servigeimi võitnud ja ühe neist kaotanud 40:0 eduseisust. Nii võin uks sett sellega ka lõppeda, et eestlane oma servi ei võidagi, aga ta surus tõrjel prantslase kaitsesse ja sundis vigu tegema – 5:5! Seejärel võitis Added oma servi kindlalt ja tundus, et sama õnnestub ka Lajalil, aga juhtides seisul 5:6 oma servil 40:15, kaotas ta neli punkti järjest. Neist esimese oma veast, aga seejärel mängis Added tõrjel hiilgavalt.

Teises setis oli Lajali serv parem, ta tegi ainult ühe topeltvea ja hakkas ka rohkem ässasid lööma, aga ühe pallingugeimi ta ikkagi loovutas. Ja seekord sellest Addedile piisas, sest nüüd võitis prantslane kõik servigeimid, ainult kohe esimeses geimis oli Lajalil üks murdpall, aga pärast mitte ühtki.

Vaatamata ebakindlale algusele oli Lajali esimese servi õnnestumisprotsent lõpuks palju parem kui vastasel (68 vs 55), aga Eesti esireket võitis ainult 54% punktidest esimesel servil (Added 79%). Kindlasti tuleb aga nende numbrite juures au anda prantslase väga heale esimese servi tõrjele.

23-aastane prantslane on viimasel ajal mänginud päris stabiilselt ITF-i turniiridel ja korra varem jõudnud ka Challengeri poolfinaali. Kindlasti oli Added vaatamata asetuse puudumisele St. Brieucis Lajali jaoks üks raskemaid vastaseid. Kui võrrelda Lajalit Jürgen Zoppiga, siis meie kauaaegne liider hakkas Challengeri tasemel mängima aastal 2010 ja juba oma neljandal Challengeril jõudis poolfinaali. Ent tuleb arvestada, et Zopp oli siis juba 22-aastane – selles osas on praegu 19-aastane Lajal meie kunagisest esisaja mängijast ette jõudnud.

Maailma edetabelis peaks Lajal tänu veerandfinaalile kerkima 343. kohale, mis on tema karjääri parim ranking. Elektroonilise edetabeli ajajärgu Eesti meeste paremuselt kolmandast kohast (Vladimir Ivanov 310.) on veel natuke puudu.