Mark Lajal jõudis Wimbledonis põhiturniirile! Kõva sõna!

Mark Lajal / Foto: Zumapress/Scanpix

Täna tehti taas Eesti tennise ajalugu. Mark Lajalil õnnestus neljandal katsel jõuda suurturniiril põhitabelisse! Kvalifikatsiooni otsustavas kohtumises pidi Lajal alistama maailma 72. reketi, austraallase James Duckworthi.

Eeldatavalt oli 32-aastane James Duckworth Lajalile üsna kõva pähkel, sest just viimastel nädalatel näitas austraallane head mängu. Kvalifikatsiooni viimane ring peeti parem viiest setist. Seega oli ka olukord Lajalile uudne.

Vaatamata kõigele sai Eesti esireket oma ülesandega suurepäraselt hakkama võites Duckworthi kolmes setis 6:4, 6:4, 6:4. Igas setis tegi Lajal ühe servimurde, kaotamata oma servi kordagi. Lajal teenis kuus murdepalli kokku, seevastu vastasel oli kasutada vaid üks murdepall.

Esimeses setis oli vaid üks tasavägine geim ja selles Lajal murdiski vastases servi. Seisul 3:3 oli austraallane oma servil ees 40:15, kuid Lajal jõudis murdeni. Duckworth sai veel ühe geimpalli, aga otsustas hoopis Lajali teine murdepall. Sellest geimist hakkaski nö lumepall veerema. Teises setis tegi Lajal murde juba üsna kiirest, kui läks kolmanda geimi järel 2:1 ette. Järgmises geimis oli austraallasel tema mängu ainus murdepall. Selle Lajal päästis ja rohkem tal polnudki vaja oma servil pisutki närveerida.

Kolmandas setis domineeris Lajal servil juba nii vääramatult, et vastane sai Eesti esireketi viies servigeimis kokku ainult ühe punkti! Ka Duckworth servis enamasti kindlalt, aga nagu ka esimeses setis sai austraallasele saatuslikuks seitsmes geim, kus ta juhtis 40:0. Lajal tegi aga tõrjel imet ja teenis otsustava murde. Kokku realiseeris Eesti esireket kuuest murdepallist kolm.

Kuigi ässad Lajal napilt kaotas (12:13), olid tal kõik muud pallingu näitajad paremad. Lajal ei teinud ühtki topeltviga, kuid vastane tegi neid kuus. Esimese servi protsendis oli Lajal parem 69 vs 66 ja esimese servi punktidest 90 vs 77%. Hiilgav servimäng! Ja lõpuks: Lajal tegi ainult 7 lihtviga, kuid vastane patustas 31 lihtveaga. Nii ei aidanud Duckworthi fakt, et äralööke tegi ta rohkem (Lajal kaotas 23:31).

Lajalist sai sel sajandil viies Eesti tennisist, kes pääses suure slämmi põhiturniirile. Varem olid sama saavutanud naistest Maret Ani, Kaia Kanepi ja Anett Kontaveit ning meestest Jürgen Zopp. Eelmisel sajandil mängis korduvalt slämmi põhiturniiril Andres Võsand.

Palju eestlasi osales slämmiturniiridel ka 1960ndatel ja 70ndatel aastatel, aga tollal ei olnud elektroonilist edetabelit ja pääs slämmiturniirile sai teoks pisut teistsugustel alustel.

Wimbledonist on Lajal teeninud juba 30 ATP punkti, kuid esimese ringi võit annaks kõvasti juurde. Homsel loosimisel selgub, kellega Lajal avaringis kohtub.