Maria Sakkari võitis maratonmängu ja kohtub poolfinaalis Anett Kontaveidiga

Maria Sakkari. / Foto: Reuters/Scanpix

Maria Sakkari (Kreeka, 4) lülitas Chichen Itza alagrupi viimases mängus välja Guadalajara WTA finaalturniiri kõrgeima asetusega mängija Arina Sabalenka (Valgevene) ja kohtub profikarjääri jooksul juba 12. korda Anett Kontaveidiga (8).

Tegemist oli tõelise maratonmänguga, kus peal oli kord üks ja kord teine ning eelkõige ohtrate topeltvigade tõttu esines ka palju servimurdmisi. Tulemusega 7:6, 6:7, 6:3 lõppenud kohtumine kestis 2 tundi ja 46 minutit, mis peaks sobima Anettile, sest tal on niigi vastasest üks puhkepäev rohkem. Aga et vastu tuli Sakkari, kes on füüsilise ettevalmistuse etalon, ei saa eriti loota, et kreeklanna väsiks. Võimalik, et nii pika mängu puhul olnuks Sabalenka ööl vastu kolmapäeva sobivam vastane.

Esimene sett oli väga kõrgetasemeline ja mõlemad naised näitasid parimat ründemängu. Peamine erinevus on selles, et Sakkari on pigem metoodiline, aga Sabalenka plahvatuslik ründemängija, kes võib igast asendist teha imelöögi, kuid mõnikord lihtsast olukorrast suure audi lüüa. Kui Sabalenkal tuleb kõik välja, on ta Sakkarist ohtlikum, aga pärast koroonaviiruse põdemist ei ole tal mäng kuigi hästi läinud. Võib-olla tänane esitus oligi Sabalenka parim üle pika aja, kuid seda otsustava seti keskpaigani, kus tema mäng täielikult lagunes.

Kaks esimest setti olid sama lõpptulemuse, kuid erineva võitjaga. Mõlemas setis oli Sabalenka ees 5:3. Avasetis tehti vastastikune servimurre kohe mängu algul, kuid uuesti murdis valgevenelanna seisul 4:3. Ent just siis mängis ta väga halva servigeimi, kus tal varianti setti võita polnudki. See tekkis järgmises geimis murdepalli ehk settpalli näol, aga jäi kasutamata. Tie-break’is mängis Sakkari lausa ideaalselt, krooniks kolm ässa. Kokku tegid kaks mängijat esimeses setis 36 äralööki (Sakkari 19, Sabalenka 17), mis on väga suur arv ja oli mõlemal ka suurem lihtvigade arvust.

Ent edaspidi enam nii kõrget taset ei näidatud. Teises setis hoiti servi seisuni 3:3, siis Sabalenka murdis. Nüüd oli tema 5:3 eduseisul vaid selline erinevus, et enne servis Sakkari ja seejärel Sabalenka. Kuid tulemus oli selles mõttes sama, et jälle oli valgevenelannal settpall (isegi kaks) Sakkari pallingul, aga enda oma andis ta ülilihtsalt ära. Seiklused polnud sellega läbi – Sabalenka murdis uuesti, aga serv ikka ei õnnestunud ja Sakkari viigistas. Kui kreeklanna juhtis ise tie-break’is 5:4, tundus võit peaaegu käes, aga Sabalenka ei murdunud kasutamata jäänud võimalusi taga nuttes ja suutis 8:6 võita.

Otsustavas setis hakkas mäng rohkem sõltuma vigadest. Murdeid oli selles setis kõige rohkem. Sakkari läks kohe murdega ette 1:0, aga kaotas kaks oma servi ja oli taga 1:3. Järgmises geimis tuli pöördepunkt sellega, et kohtunik luges valesti Sabalenka esimese servi vea. “Kotkasilma” abi kasutades seadis valgevenelanna õigluse jalule, aga uuesti enam hästi servida ei suutnud. Algas topeltvigade jada, mis kestis ka Sabalenka järgmistes servigeimides. Sakkari võitis viis geimi järjest, mis tähendas, et ta murdis koguni neli Sabalenka servigeimi, kaotades ise kaks.

Sabalenka 19 topeltviga võib olla tänavuse aasta tähtsamate turniiride rekord, sest küllap kuskil madalamal tasemel on neid rohkem ka tehtud. Otsustavas setis tegi valgevenelanna oma 19st topeltveast 10. Vastupidi tegi aga Sakkari 8st topeltveast 7 ära kahes esimeses setis. Huvitav seis oli ka ässadega – Sakkari lõi neid 8 ja Sabalenka 7, kuid esimeses setis vastavalt 6 ja 5. Seegi näitab, et esimene sett oli kõige kvaliteetsem. Sarnaselt langes ka esimese servi õnnestumisprotsent, mis esimeses setis oli mõlemal üle 60, teises üle 50, aga kolmandas vastavalt 52% Sakkaril ja 49% Sabalenkal. Kokku oli tulemus selline, et mõlemad lõid sisse 58% esimestest servidest. Murdepalle realiseeriti hästi, aga pigem sellepärast, et servija ei suutnud neid kaitsta. Sakkari kasutas 13st murdepallist 8 ja Sabalenka 12st 6.

Väljaku intervjuus ütles määris Sakkari mett moka peale Mehhiko publikule. “Õhkkond teeb selle võidu veel erilisemaks. See on mu esimene suur võit Mehhikos, ei unusta seda kunagi. Olen kirglik inimene, kes oskab kaasaelamist nautida,” ütles ta. Sakkarilt küsiti ka poolfinaalivastase Anett Kontaveidi kohta. “Anett on ära teeninud võimaluse mängida siin finaalturniiril. Kui viimati Moskvas nägime, ütlesin talle, et kohtume Mehhikos. Kuid mäng tuleb väga keeruline, sest tunneme teineteist väga hästi.” Tõesti, Kontaveit ja Sakkari kohtuvad juba 12. korda, mis on finaalturniiri osavõtjate seas suurim omavaheliste kohtumiste arv. Karolina Pliškova ja Garbine Muguruza on pärast Guadalajara mängu kohtunud 11 korda, ent seal on seis ühepoolne – Pliškova kasuks 9:2. Kontaveidi ja Sakkari seis on 5:6 ja tänavune tulemus 2:2.

Üks huvitav fakt veel, millele on tähelepanu pööratud WTA tennisefoorumis. Nimelt on Sakkari tänavu kahes olulises veerandfinaalis “maha võtnud” favoriidi – Prantsusmaa lahtistel Iga Swiateki ja US Openil Pliškova. Pärast seda on ta poolfinaalis kaotanud endast edetabelis nõrgemale mängijale – vastavalt Barbora Krejcikovale (oli tollal edetabelis Sakkarist pea paarkümmend kohta taga) ja Emma Raducanule. Nüüd võiks ajalugu korduda – Sakkari alistas täna sisulises veerandfinaalis esimese asetusega tennisisti ja kohtub Anettiga, kes on temast edetabelis taga.

WTA ei ole veel teisipäevast ajakava välja kuulutanud, kuid oleks loogiline, kui Anett kohtuks Sakkariga õhtuses (meie aja järgi öises) mängus, sest muidu jääb kreeklannale puhkamiseks ainult 15 tundi. Kuid ei saa välistada ka varianti, et enne peetakse paarismängude poolfinaalid ja mõlemad üksikmängud toimuvad meie jaoks öisel sessioonil.