fbpx
Close

Maria Sakkari pääses WTA finaalturniiril teist aastat järjest poolfinaali

Maria Sakkari. / Foto: AP/Scanpix

Maria Sakkari (Kreeka, 5) oli esimene mängija, kes kindlustas Fort Worthis pääsu poolfinaali, kuhu ta jõudis ka mullu, aga kaotas seal Anett Kontaveidile.

Süsteemi järgi kohtuvad finaalturniiri teises voorus alati omavahel esimese päeva kaotajad ja võitjad. Nii jääb teise päeva järel selline seis, kus edasipääsu võib tagada maksimaalselt üks mängija. Nüüd oli selleks Sakkari, kes alistas Nancy Richey alagrupis üllatavalt kindlalt 6:2, 6:4 Arina Sabalenka (7).

Kuid enne mängisid Ons Jabeur (Tuneesia, 2) ja Jessica Pegula (USA, 3). Jabeur oli algusest peale ründavam pool, aga ta tegi kohtumise esimesel poolel väga palju lihtvigu. Geimide vaheajal Jabeir mingil viisil kommunikeeeris oma tiimiga, sest nüüd enam treenerit väljakule kutsuda ei tohi, aga nad võivad märkide või hüüete abil mängijat juhendada. Pärast kohtumist Jabeur ütleski, et nõuannetest ja psühholoogilisest toetamisest oli kasu.

Tuneeslanna oli pärast esimese seti kindlat 1:6 kaotust hädas veel teise seti seisuni 2:3. Seejärel mängupilt muutus. Kui enne võis öelda, et iga ühe hea löögi kohta tegi Jabeur kaks kehva, siis nüüd pigem vastupidi. Maailma teine reket võitis neli geimi järjest ja seti 6:3. Otsustava seti algul olid põnevad geimid, kus Jabeur päästis esimeses geimis viis ja Pegula teises kaks murdepalli. Aga Jabeur, kelle oli nüüd esimesena servimise edu, suutis edaspidi kindlalt mängida ja seisul 4:3 murdis Pegula servi nulliga. Kolmandas setis laiutas juba Pegula käsi oma tiimi suunas, aga tema sealt abi ei saanud – vähemalt lõpptulemuse põhjal mitte. Jabeur võitis 1:6, 6:3, 6:3.

Lõpuks oli Jabeuri äralöökide/lihtvigade vahekord peaaegu tasakaalus 27/29, mis oli parem Pegula vastavatest näitajatest 11/16. Teine näitaja, mis mängu jooksul palju muutus, oli Jabeuri esimeselt servilt võidetud punktide osakaal – esimeses setis 38%, teises ja kolmandas 73% – keskmisena 62% ja sellega napilt parem Pegulast (61%).

Enne Sakkari ja Sabalenka mängu oli matemaatiliselt selline seis, et Sabalenka tagaks ükskõik millise võidu korral edasipääsu ning Sakkari ja Jabeur mängiksid kolmandas voorus omavahel edasipääseja otsustava kohtumise. Kui Sakkari võidab kolmes setis, jääb kõik lahtiseks – kellelgi pole tagatud edasipääs, keegi pole kukkunud välja. Sakkari kahesetilise võidu korral olnuks kreeklanna settide vahe 4:0 ja sellega edasipääs kindel. Nagu teame, nii läkski, aga samas on võiduta Pegulal veel šanss edasi pääseda, kui ta alistaks Sabalenka kahes setis ja Sakkari võidaks Jabeuri.

Kui nüüd tagasi minna mullusele finaalturniirile, oli Kontaveidil samasugune seis – kaks 2:0 võitu ja edasipääs tagatud, aga tema enam viimase vooru mängu ei võitnud. Samas ei anna WTA finaalturniiril keegi niisama võite ka alagrupis, sest iga mäng tähendab raha ja punkte. Kuid mingi pingelangus võib tekkida ja nii oli mullu Anetti ning võib-olla ka nüüd Sakkaril, mistõttu Jabeuril on vast head lootused viimases voorus võita. Kui ta teeb seda kahes setis, ei aitaks Sabalenkat enam isegi võit Pegula üle – valgevenelanna jääks “surnud ringiga” välja.

Mis aga puutub statistikasse, siis Sakkari äralöögid/lihtvead olid soliidsed 15/16, Sabalenkal aga 15/29. Tänaöistes mängudes oli üks omapärane number – mõlemas mängus tehti lihtvigu vastavalt 29 ja 16. Aga esimese mängu 29 lihtvea tegija (Jabeur) võitis, kuid teises (Sabalenka) kaotas. Seega said esimeses mängus otsustavaks äralöögid, aga teises lihtvead.

Kuigi Sakkari ei teinud äralööke vastasest rohkem, hoidis ta Sabalenkot tempomänguga surve all ja sundis eksima. “Kui sa ei ole väljakul agressiivne, on mäng läbi, eriti Sabalenka vastu, kes on profituuri kõige kõvem lööja,” ütles Sabalenka. “Läksin suruma. Kui ma ei tee seda siin turniiril, siis kus veel?” Sakkari lisas, et ta on tugevaid mängijaid ennegi võitnud, aga tavaliselt kolmes setis. “Ma ei ole ammu kedagi neist kahes setis võitnud, see tundub mulle justkui uus. Kui ma olin neid võimeline võitma kahes setis, on see üsna muljetavaldav.” Ning just 2:0 võidud aitavadki Sakkaril kolmandas voorus hinge tõmmata, vähemalt ei pea ta iga hinna eest enam võitma.

Täna või täpsemalt ööl vastu reedet kohtuvad Tracy Austini grupis Iga Swiatek (Poola, 1) – Caroline Garcia (Prantsusmaa, 6) ja Cori Gauff (USA, 4) – Darja Kasatkina (Venemaa, 8). Seega kohtuvad vastupidiselt esimese vooru võitjad esimeses ja kaotajad teises mängus.

scroll to top