Maailma esireket pääses mõlemapoolses tõrjemängus poolfinaali

Iga Swiatek pärast veerandfinaali võitmist. / Foto: AP/Scanpix

Maailma esireket Iga Swiatek (Poola) pääses tänavu kolmandat korda slämmiturniiri poolfinaali, kui alistas US Openil Jessica Pegula (USA, 8) 6:3, 7:6.

Tegemist oli kummalise mänguga, eriti teises setis, kus 12st geimist 10 võitsid tõrjujad. Mitte kumbki ei suutnud esimeselt servilt võita isegi pooli punkte – Swiatek 49 ja Pegula 48%. Kuid teiselt servilt teenis Swiatek 52% punktidest ja kokku 72st 36 ehk pooled punktid oma servil. Pegula teine serv tõi talle aga vaid 22% punktidest.

Esimeses setis asus murdega juhtima Pegula, kuid seisul 3:2, 30:0 tegi jämeda vea drive volley löömisel ja ameeriklanna mäng hakkas allamäge veerema. Seni oli Pegula tagajoonemängus saanud hästi hakkama – kuigi Swiatek oli teravam, suutis Pegula hoida piisavat tempot ja eksis vähem. Aga pärast saatuslikku viga lendpallil Pegula muudkui eksis ja eksis. Swiatek võitis esimese seti viimasest 18st punktist 16. Pegula suutis pärast seisu 3:2 võita vaid ühe oma servigeimi ja sedagi pärast kolme murdepalli päästmist teise seti seisul 2:2. Nüüd vastas ka Swiatek servi hoidmisega, aga edaspidi läks taas samas vaimus nagu seti algus – ainult tõrjuja võitis geime.

Sarnaselt kulges ka tie-break, kus alles seisul 3:2 võitis Swiatek esimese punkti oma servil. Aga poolatar säilitas külma närvi seisul 5:4 ja seekord võttis oma pallingul mängu lõpetuseks mõlemad punktid. Raske öelda, kas taolise mängu põhjus oli tennisistide tavalisest kehvem palling või ideaalne tõrjemäng. Ilmselt mõlemad, sest ässasid lõi kumbki vaid ühe, mida on vähe. Kokkuvõttes oli Swiatek äralöökidega parem 22:14, kuid tegi lihtvigu rohkem (32:29). Kõrget kvaliteeti need numbrid ei näita, aga ilusaid pallivahetusi oli ikkagi päris palju.

Maailma esireket oli jõudnud poolfinaali ka Austraalias ja Pariisis. Australian Openil ta jäigi pidama poolfinaali, aga Roland Garrosis käis tee võidukalt lõpuni. Prantsusmaa lahtistega koos oli Swiatek võitnud kuus turniiri järjest ja tema võiduseeria lõppes alles Wimbledoni 3. ringis Alize Cornet’ (Prantsusmaa) vastu. US Openile eelnenud Ameerika turniiridel ei mänginud Swiatek hästi, ta võitis nii Torontos kui ka Cincinnatis ainult ühe mängu. See tähendas 3. ringi jõudmist, sest avaringis oli esireket vaba.

Swiatek tunnistas ka ise, et eelmised turniirid optimismi ei süstinud. “Kui sa turniiri alustad, tahad jõuda võimalikult kaugele, kuid ma ei oodanud, et saan poolfinaali,” ütles Swiatek, kes väitis, et on teadlikult oma ootusi hoidnud madalal. “Vastane mängis hästi. Üritasin teda tagajoonemängus suruda, aga ta on kaitses tugev ja pani mulle pinge peale. Sellepärast võitja selguski alles tie-break’is.”

Swiateki vastane poolfinaalis, mis peetakse juba ööl vastu homset, on Arina Sabalenka (6). Valgevenelanna alistas täna Karolina Pliškova (Tšehhi, 22) 6:1, 7:6. Kui Sabalenka võidaks turniiri, peab ta tõsiselt tänama Kaia Kanepit, kes ei suutnud teise ringi mängus seisul 6:2, 5:1 i-le punkti panna. Ja õnne muidugi ka, sest Kaia vastu päästis Sabalenka matšpalli võrgutripsu abil.

Veerandfinaalis oli Sabalenka oma servil väga tugev ja ühtki pallingugeimi Pliškovale ei kaotanudki. Midagi uut on ka Sabalenka 7 ässa ja 3 topeltviga, viimasel ajal on ta topeltvigu teinud ikka ässadest rohkem (näiteks Kaia vastu 3 ässa vs 11 topeltviga). Tie-break’is oli minimurdeid palju ja otsustavaks said Sabalenka kaks punkti vastase servil, mis viisid ta juhtima 5:2. Valgevenelanna võitis viimase geimi 7:4. Statistiliselt said kaalukeeleks äralöögid, mille Sabalenka võitis 30:10. Võitja tegi pisut rohkem lihtvigu (28:23), aga Sabalenka kohta ei ole halb, kui ta kahe setiga suudab lihtvigu hoida alla 30 ja ühe geimi kohta 1,4.

Swiatek ja Sabalenka on omavahel kohtunud neli korda. Esimese kohtumise mullu novembris WTA finaalturniiril võitis Sabalenka kolmes setis, aga Swiatek oli Guadalajaras alavormis. Tänavu on seis 3:0 poolatari kasuks ja tulemused räägivad selget keelt: 6:2, 6:3; 6:2, 6:2 ja 6:2, 6:1. Tõsi, kolmest mängust kaks on peetud liivaväljakul, kus Swiatek on tugevam.