Maailma esireket katkestas üllataja tee

Novak Djokovic. / Foto: Reuters/Scanpix

Maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) võitis oma karjääri üheksanda poolfinaali Australian Openil ja on nüüd ühe võidu kaugusel samuti üheksandast tiitlist.

Võib-olla oli Djokovicil kergem, et tal tuli kohtuda Aslan Karatševiga (Venemaa), kes veel enne Australian Openi algust oli maailma teise saja mängija, aga järgmisel nädalal kerkib 42. kohale. Samas oli tegemist Djokovicile tundmatu vastasega, kel polnud midagi kaotada.

Mäng näitas, et Karatševi servist siiski ei piisanud, et hoida tasakaalu. Venelasel on suurepärane kontramäng, ta oskab vastase tempot ja kiireid löögisuuna muutusi kasutades iga tipptennisisti raskustesse panna, aga palling ei ole siiski nii mõjus kui enamikel staaridel. Kaotas ju Karatšev kokku üheksa oma servigeimi ka eelmises kahes kohtumises, millised ta võitis.

Kohtumine kaldus Djokovici poole konkreetsel hetkel – esimese seti seisult 3:3 kaotas serblane järgmises kolmes geimis vaid ühe punkti. Hilisemas intervjuus ütles maailma esireket, et talle tundus, nagu poleks Karatšev seisul 3:4 servima asudes harjunud kohe uute pallidega (esimese seitsme järel ja hiljem üheksa geimi tagant neid vahetatakse). Nagu lepase reega jõudis Djokovic teise seti seisuni 5:1, olles võitnud viimasest üheksast geimist kaheksa. Aga Karatševi visadus, mis tõi ta 1/8 finaalis 0:2 seisust välja kanadalase Felix Auger-Aliassime’i vastu, aitas ka nüüd. Karatšev võitis kolm geimi järjest ja omas Djokovici pallingul seisul 5:4 veel kaht murdepalli. Need aga serblane päästis ja teise seti võitmise järel oli mängu saatus otsustatud.

Kolmandas setis murdis Karatšev veelkorra Djokovici pallingu, kui jõudis 0:2 pealt viigini 2:2, aga viimased neli geimi kuulusid soosikule. Djokovic võitis tund ja 53 minutit kestnud mängu 6:3, 6:4, 6:2.

Djokovic on tegemas ajalugu – ta on kindlustanud maailma esireketi koha järgmisel esmaspäeval ja siis jääb vaid kaks nädalat selleni, et olla rankingu liider 311 nädalat ehk ühe võrra kauem kui Roger Federer. Isegi teoreetiliselt ei saa Australian Openile järgneva kahe nädala jooksul keegi Djokovicist mööduda, sest suuri punkte andvaid ATP1000 turniire lähimatel nädalatel ei peeta.

Väljaku intervjuus ütles Djokovic, et tundis ennast poolfinaalis paremini kui eelmistes mängudes. “Vigastusest tingitud valu enam ei ole, sooritasin löögid tehniliselt hästi ja pallitunnetus oli ka parem. Koos treeneriga koostasime mänguplaani ja see õnnestus hästi täita. Riski vältimine oli teadlik ja püüdsin täna rohkem mängida kindla peale,” ütles maailma esireket. Djokovic lubas, et võtab pop-corni topsi enda kõrvale ja hakkab reedel telerist jälgima teist poolfinaali Daniil Medvedevi (Venemaa, 4) ja Stefanos Tsitsipase (Kreeka, 5) vahel. “Tsitsipase kohtumine Rafael Nadaliga oli senise turniiri parim mäng, aga Medvedev on alates novembrist olnud maailma parim. Ükskõik kumb võidab, tuleb finaal raske.” Muide, kui Medvedev võidab turniiri, tõuseb ta maailma edetabelis Nadali ette teiseks.

Djokovic oli tänases poolfinaalis tõesti efektiivne, kui tegi 30 äralöögi kõrval vaid 14 lihtviga, Karatševil olid vastavad arvud 24 ja 30. Samas olid Djokovici 30st äralöögist 17 ässad, nii et pallivahetustes oli ta tagasihoidlikum ja püüdis pigem sundida vastast eksima. Võib ka öelda, et esimese servi protsent otsustas palju – Djokovicil 68 ja Karatševil ainult 52, mistõttu ta ilmselt kaotaski kuus oma servigeimi. Serblasel oli ka väga hea murdepallide realiseerimine – 7st 6.