fbpx
Close

Maailma 28. ja 35. reket mängivad tippturniiri finaalis

Caroline Garcia on Cincinnatis näidanud nii head tased kui ka vastupidavust – kaheksa päevaga seitse võidetud mängu. / Foto: Reuters/Scanpix

Naiste tennises ei ole see tegelikult haruldane, et WTA 1000 või isegi slämmiturniiri finaalis mängivad kaks asetamata mängijat. Tänases Cincinnati finaalis on nendeks siiski mängijad, kes on varem tippturniire võitnud – Petra Kvitova (Tšehhi, WTA 28.) ja Caroline Garcia (Prantsusmaa, 35.).

Nojah, mullu US Openil mängisid ju finaalis Emma Raducanu, kes ei kuulunud isegi esisajasse, ja kuskil 70. koha lähistel paiknenud Leylah Fernandez. Enne seda, Prantsusmaa lahtiste finaalis mängisid kaks tennisisti edetabeli neljanda kümne algusest – Barbora Krejcikova ja Anastassia Pavljutšenkova.

Nii võiks öelda, et võrdluses eelnevate finaalipaaridega kohtuvad Cincinnatis siiski tuntud mängijad, Kvitova on slämmiturniiridel kahekordne võitja ja parimal hetkel maailma 2. reket, Garcia võitis aga 2017. aasta sügisel järjest kaks WTA 1000 turniiri Hiinas ja kerkis seejärel maailma neljandaks reketiks. Tänavu mais oli aga Garcia langenud edetabelis 79. kohale, mis oli tema halvim ranking pärast 2014. aasta veebruari (!). Tõus algas juunis: Garcia võitis Bad Homburgi turniiri, jõudis Wimbledonis 1/8 finaali (kuigi ta sealt punkte ei saanud) ja Lausanne’is poolfinaali ning võitis Varssavi turniiri. Praeguseks on Garcia kindlustanud järgmisel nädalal vähemalt 23. edetabelikoha, aga turniirivõidu korral kerkiks isegi 17ndaks.

Kvitova on mõistagi tuntum mängija – kui Garcia on karjääris võitnud 9 WTA turniiri, siis Kvitova 29, nende seas kaks Wimbledoni (2011 ja 2014). Kvitova võitis 19 turniiri enne kurjategija noarünnakut tema enda kodus 2016. aasta detsembris, parim aasta oli 2011 kuue tiitliga. Kuid ta taastus kätte löödud noahaavast ning 2018. aastal oli uuesti paremikus, võites viis turniiri ja 2019. aasta algul jõudes Australian Openil finaali. Pärast seda tõusis Kvitova uuesti maailma 2. reketiks, kuid mullu langes ta esikümnest välja ja tänavune halvim koht oli Kvitoval 34. (maikuus). Pärast seda võitis ta Eastbourne’i muruturniiri ja tõusis TOP30 sekka tagasi.

Nüüd aga mängudest. Mõlemad võitjad pingutasid kolm setti. Kvitova alistas Madison Keysi (USA) 6:7, 6:4, 6:3. Kahes viimases setis kaotas Kvitova kokku vaid ühe servigeimi ja sedagi teise seti seisul 5:2, kui tal oli veel üks murre varuks. Otsustava seti seisul 4:3 jäi Kvitova oma servil 0:40 taha, aga võitles geimi välja ja murdis viimases geimis Keysi servi, ehkki siingi oli tal veel varu oma pallingu näol.

Kvitova oli parem eelkõige tagajoonemängus, sest servist teenis Keys rohkem punkte. Ameeriklanna lõi 8 ässa ja tegi 2 topeltviga, Kvitova vastavalt 4 ja 10. Samuti oli Keysil parem esimese servi protsent (64 vs 56). Ent Kvitova võitis esimeselt servilt 81 ja Keys ainult 64% – selle statistikaga tegi tšehhitar kõik tasa. “See oli uskumatu võitlus,” ütles Kvitova. “Madison mängis väga hea matši, see oli tõeliselt tasavägine. Minu jaoks oli see võit eriline, sest ma ei olnud enne siin turniiril finaali jõudnud. Mul on olnud palju-palju finaale, aga mitte siin.” Tänane finaal on Kvitova jaoks juba 40. Nagu võite arvutada, on ta seni 39st kaotanud 10 ehk umbes veerandi.

Garcia ja Arina Sabalenka (6) mängus oli pikk vihmapaus teises seti seisul 1:1, kui Garcia oli võitnud esimese seti 6:2. Pärast vihmapausi algasid vastastikused servimurded, aga Sabalenka jäi siin peale, sest kui ta tegi kolmanda murde seisuks 4:3, siis sellele Garcia enam ei vastanud. Otsustava seti seisult 1:1 olid järgmised viis geimi tasavägised, aga Garcia võitis need kõik. Seega tulemus 6:2, 4:6, 6:1 prantslannale – numbriliselt üsna kindel võit, mänguliselt võib-olla mitte nii kindel.

Sabalenka seekord palju topeltvigu ei teinudki (7), aga mõnevõrra üllatavalt kaotas valgevenelanna ässad 4:8, kuigi peaks olema Garciaga võrreldes kõvem servija. Alates juunist kuni tänaseni on Garcia võitnud WTA tuuril rohkem mänge kui ükski teine tennisist. Cincinnatis pidi ta alustama kvalifikatsioonist, seega on tal sel turniiril kirjas juba 7 võitu. Kui Garcia võitude/kaotuste bilanss on 2022. aastal praegu 34/15, siis alates võidukast Bad Homburgi turniirist 25/4.

“Arvan, et seda tulemust ei oleks keegi uskunud,” ütles ta Sabalenka võitmise kohta. “Mul on olnud kvalifikatsioonist alates pikk tee.” Garcia jaoks oli see uskumatu stsenaarium, et ta üle pika aja mängib taas WTA 1000 turniiri finaalis (viimati 2017). “Mul on olnud mitu pausi, mille ajal puudus teadmine, millal saan tagasi mängima. Iga kord tuli kaua oodata ja see teadmatus on selles olukorras kõige hullem.”

scroll to top