fbpx
Close

Lahkumine, mis pani nutma

Rõõm ja kurbus käsikäes. / Foto: AFP/Scanpix

Matuseid täna öösel Londonis ei toimunud, kuid Roger Federeri lahkumine oli selline, mis pani tundma, et tennis on kedagi või ka midagi kaotanud.

Elegantse mängustiili ja väljapeetud käitumise poolest tuntud mängija jätab tennisesse tühja koha, sest temasuguseid enam ei tule. Täielikult kopeerida Federeri ei ole võimalik. Šveitslane nuttis palju, kuid ta ise ütles, et need on õnnepisarad. Sellest, kui täiusliku elu on andnud talle tennis. “See on imeline päev. Olen õnnelik, mitte kurb. Mul on suurepärane tunne olla. Olen rõõmus, et tulin sellest läbi,” ütles Federer.

Viimane mäng, mille ta enne lahkumist pidas, oli võimas. Kes veel tulemust ei tea, siis õnnelikku lõppu sellel polnud – Federer ja Rafael Nadal omasid ka üht matšpalli, aga kaotasid Laver Cupi paarismängus Maailma koondist esindanud ameeriklastele Jack Sockile ja Frances Tiafoele 6:4, 6:7, 9:11. Kaotasid ainult sellega, et kahes tie-break’is olid vastased paremad. Võis tekkida selline ketserlik küsimus, et kas ameeriklased võinuks lõpus mängu ära anda, et Federer saaks lahkuda võiduga. Kuid tegelikult peaks olema vastus selline: et austada suurt mängijat, oli ainus võimalus tema vastu anda endast parim.

Federer oli valinud lahkumiseks paarismängu, sest üksikmängu ei oleks tema keha, eriti põlved, ilmselt vastu pidanud. Pärast mängu tegi Federer nalja, et oli õnnelik jõudmaks mängus lõpuni ilma lihast ära tõmbamata. “Kui mul pere ja sõbrad olid siin, siis ma pinget ei tundnud, aga ma kartsin, et mängu ajal võib midagi juhtuda,” ütles ta.

Lapsed on tulnud isa lahkumismängu järel tervitama. / Foto: AP/Scanpix

Kui abikaasa Mirka ja lapsed jõudsid isa juurde õnnitlema, pidi Federer ka neile selgeks tegema, et nad ei mõistaks nutmist valesti. “Olen õnnelik, mitte kurb,” ütles ta lastele. Pisaraid ei suutnud tagasi hoida ka Nadal. Eks temalgi jooksid silme eest läbi ligi paarikümne aasta mängud Federeriga. Kunagine naiste maailma esireket Kim Clijsters aga kirjutas Twitteris: “Kurat sind võtku, Roger! Nüüd pean terve nädalavahetuse punaste silmadega ringi käima.”

Federerile ei jäänud rekordit, mida arvati, et keegi seda üle lüüa ei suuda – 20 slämmiturniiride tiitlit. Aga tema oli mängija, kes tõmbas enda järel suurte tennisistide põlvkonna, mille kaks esindajat, Nadal ja Novak Djokovic, lõpuks selle tulemuse üle lõid. Stabiilseim on endiselt Federer, sest tema on 46 korda mänginud slämmiturniiri poolfinaalis ja 58 korda veerandfinaalis. Finaalides on Djokovic juba mänginud rohkem – 32 vs 31.

Aga Federeril on veel rekordeid. Näiteks on ta vanim maailma esireket 36 aasta ja 320 päeva vanuselt. Tal on 38 ATP Masters turniiride tiitlit, Federer on 237 nädalat järjest juhtinud maailma edetabelit (aastatel 2004-2008), ta on 15 hooajal lõpetanud maailma edetabeli esikolmikus, tal on 8 Wimbledoni tiitlit.

Muidugi oli kohal ka omaaegne legend Rod Laver, kelle nimelisel turniiril Federer karjääri lõpetas. Ka Laver saabus väljakule, et suure mängija lahkumist tähistada. “Tänan, et tulite tervitama,” ütles Federer.

Kui Federer peaks nüüd veel kirjutama ühe elulooraamatu, mida tal juba on ilmunud, siis kindlasti ei alga see sõnaga “mina” nagu on teinud üks jalgpallur. Sest Federer armastas tennist iseendas, mitte iseennast tennises.

Rõõmsalt kaasmängijate kukil. / Foto: Reuters/Scanpix

scroll to top