fbpx
Close

Kust ta nüüd tuli!? Barbora Krejcikova võitis Prantsusmaa lahtised!

Barbora Krejcikova Suzanne Lengleni karikaga. / Foto: AP/Scanpix

Eelmisel aastal üllatas 54. reketina Prantsusmaa lahtiseid meistrivõistlusi alustanud Iga Swiatek tennisemaailma, kuid tegemist oli siiski noore tõusva tähega, kes juba 2019. aastal oli TOP50 seas. Tänavune tšempion Barbora Krejcikova tuli peaaegu tühja koha pealt, ehkki ranking enne turniiri algust oli tal 32.

Kuid veel eelmise aasta oktoobri algul oli Krejcikova maailma 115. reket. Kui ta jõudis siis Prantsusmaa lahtistel 4. ringi, võis arvata, et näe, paarismängule pühendunud tennisist on hakanud ka üksikmängus üritama. Kuid see üritamine läks järjest paremaks ning esialgu tipmes Dubais finaalipääsuga, nüüd aga kordades suurema saavutusega. Imestamisväärne on ka see, et Krejcikova mängib tõesti hästi ja sellest tekib küsimus, et kus ta siis eelmise aasta sügiseni oli?

Tänane finaal Krejcikova ja Anastassia Pavljutšenkova (Venemaa, 31) vahel oli heitlik. Krejcikova kaotas avageimi, aga tegis siis “kinnise muna”, kui võitis esimese seti 6:1. Pavljutšenkova jäi pallivahetustes ilmselgelt hiljaks ja kui harv võimalus rünnakuks tekkis, siis ta pigem eksis. Kuid teises setis mängupilt pöördus. Vahe seisnes eelkõige äralöökides. Esimeses setis võitis need Krejcikova 13:7, aga teises Pavljutšenkova 10:7. Venelanna eksis vähe mõlemas setis, aga just rünnaku poolest tema mäng paranes. Väikest ärevust tekitas venelanna pooldajaile aga see, et seisul 5:2 kutsus ta väljakule arsti ja lasi reie kinni teipida.

Serv ei olnud selles kohtumises määrav, sest murdeid oli palju – kahe esimese seti peale kokku kaheksa. Otsustav sett algas samamoodi, et kord võideti oma palling siis jälle mitte ja tulemus tablool arenes Krejcikova poolt vaadatuna nii: 0:1, 2:1, 2:3, 4:3. Kõik geimid oli võidetud alla päikest! Kuid seisul 4:3 servis Krejcikova väga hästi ja suutis traditsiooni murda, võites pallingu vastu päikest – 5:3.

Seejärel jäi Pavljutšenkova oma servil taha 15:40 – kaks matšpalli tšehhitarile! Kuid alles siis tulid mängu närvid, seni oli Krejcikova tegutsenud kindlalt. Ühe punkti võitis Pavljutšenkova nö “oma jõududega”, aga siis tegi Krejcikova kaks tõrjeviga. Taas mängis ta hästi oma servil ja sai ette 5:4, 40:15. Nüüd järgnes topeltviga! Me ei saanudki aga teada, kas Krejcikova närvid oleksid vastu pidanud, sest järgmisel punktil lõi Pavljutšenkova napilt auti ja mäng oli läbi!

Autasustamistseremoonia oli emotsionaalne. Krejcikova ei osanud mängu ja vastase kohta oma kõnes suurt midagi öelda, vaid ainult tänas publikut, oma tiimi ja Tšehhi tenniselegendi Jan Kodešit, kes oli finaali vaatamas ning tunnistas oma suurt rõõmu. Aga Krejcikova ei saanud unustada, et 2017. aastal läks manalateele tema mentor ja treener Jana Novotna, kelle poole taeva suunas ta tänusõnu lausus. “Ma ei suuda uskuda, mis just praegu juhtus, et võitsin suure slämmi. Olen läbinud raske perioodi, kui Jana lahkus. Tema viimased sõnad olid: naudi tennist ja püüa võita suur slämm. Kuskilt sealt ülevalt ta praegu vaatab mind ja just teda tahan tänada selle kahe nädala eest siin Pariisis,” rääkis Krejcikova.

Enne karika kätteandmist laulis veel Barbara Pravi oma Eurovisioonil esitatud ja 2. koha saanud lüürilise laulu “Voila!”, mis emotsionaalset õhkkonda veelgi rõhutas. Pavljutšenkova, kes oli oma 52. slämmiturniiril esmakordselt finaali pääsenud, võttis kaotuse vastu väärikalt. Ta ei pruugi enam samasugust šanssi saada (ka Krejcikova puhul ei saa selles kindel olla), aga eks tulemus oli talle meeldejääv ikkagi. Võitjat autasustas veel üks Tšehhi kuulsus, kes siiski noorena sotsialistliku kodumaa tolmu jalgelt pühkis ja enamiku karjäärist USA-d esindas – Martina Navratilova, kes võitis Pariisis aastatel 1982 ja 1984. Kuid viimane Tšehhit esindanud võitja oli Hana Mandlikova aastal 1981 ja meeste poolel Ivan Lendl (1984, 1986 ja 1987). Kodeš võitis Prantsusmaa lahtised 1970. ja 1971. aastal.

Kokku võitis Krejcikova äralöögid 34:23, aga tegi tunduvalt rohkem lihtvigu – 31 ja 16. Tšehhitari esimese servi protsent oli väga hea (73), kuid ta võitis esimeselt pallingult ainult 55% punktidest. Kuna ka teiselt pallingult võitis Krejcikova 55%, siis esimese servi õnnestumine suurt ei määranudki. Huvitaval kombel võitis ka Pavljutšenkova esimeselt ja teiselt servilt enam-vähem võrdselt punkte – vastavalt 49 ja 48%. Maailma edetabelis tõusid mõlemad finalistid TOP20 sekka – Krejcikova on järgmisel nädalal WTA 15. reket ja Pavljutšenkova 19. reket. Kuid venelanna jaoks see pole karjääri parim koht, mis on tal 13.

Krejcikoval on pühapäeval võimalus võita Roland Garrosis teine tiitel, sest ta mängib koos kaasmaalanna Katerina Siniakovaga paarismängu finaalis Swiateki ja Bethanie Mattek-Sandsi (USA) vastu.

scroll to top