Kristjan Tamm võitis põrgukuumuses maratonmängu

Kristjan Tamm Eesti meistrivõistluste finaalis. / Foto: Igor Pissarev, ETL

Kristjan Tamm sai Al Zahra turniiri 2. ringis hakkama tõelise vägiteoga, kui võitis Kuveidi 35-kraadises ilmas kuumusega rohkem harjunud grusiini Aleksandr Metreveli 6:7, 7:6, 7:5. Mäng kestis 3 tundi ja 34 minutit.

Teisena asetatud Metreveli (ATP 594.) näol on tegemist samanimelise Wimbledoni finalisti (1973) ja kunagise NSV Liidu esireketi pojapojaga. “Vana” Metreveli oli ka 1960ndatel Toomas Leiuse peamine rivaal punaimpeeriumi meistrivõistlustel.

Esimeses setis murdeid ei nähtud ja põnevas tie-break’is teenis Metreveli esimesena settpalli ja seda oma servil. Tamm aga päästis settpalli nii vastase kui ka oma servil seisul 6:7. Seejärel läks eestlane ette 8:7, aga nüüd võttis Metreveli pallingul kaks punkti ja tõrjel ühe – 8:10.

Teises setis murdis esimesena Tamm, aga Metreveli tegi kaotatud kohe tasa. Grusiini järgmine murre seisul 5:5 tähendas, et ta hakkas servima matši võiduks, aga Tamm suutis tõrjegeimi võita nulliga! Tie-break’is jäi Tamm taha 0:3, aga seisul 2:4 võttis minimurde tagasi ning ei kaotanud enam ühtki punkti – 7:4. Kolmandas setis läks Metreveli ette 3:0, aga Tamm võitles välja viigi 3:3. Seisul 5:4 oli Metrevelil kasutada Tamme servil matšpall, kuid ta ei suutnud seda õnneks realiseerida. Otsustas järgmine geim, kus Tamm murdis seisul 5:5.

Kokku mängiti 258 punkti, millest Tamm võitis 131 ja vastane 127. Eestlane lõi 12 ässa ja Metreveli ainult 2, aga esimese servi protsent oli vastasel tunduvalt parem 68 vs 52. Nii esimesel kui ka teisel servil sai Tamm 1% võrra rohkem punkte ja nii ta napilt peale jäigi. Murdepalle realiseeris Tamm 9st 4 ja Metreveli 12st 3.

Kuna Tamm alistas teisena asetatud mängija, peab veerandfinaali vastane olema edetabeli poolest nõrgem ja ta ongi. Tamm kohub kvalifikatsiooni kaudu põhiturniirile pääsenud Antoine Vincentiga (ATP 1862.). Kuid Vincent on sen i pääsenud kergemalt – kahe mängu jooksul pidanud vaid kolm setti, sest 1. ringis andis vastane talle avaseti järel loobumisvõidu. Kuumuses võib selline fakt mõjuda, Küll aga andsid Tamm ja Dominik Palan (Tšehhi) täna vastastele loobumisvõidu paarismängu veerandfinaalis – sellist koormust poleks ilmselt eestlane välja kannatanud. Loodetavasti ta üksikmängus ikkagi jätkab.