fbpx
Close

Kes võinuks uskuda!? Marketa Vondroušova võitis Wimbledoni turniiri!

Marketa Vondroušova legendaarse Wimbledoni taldrikuga. / Foto: EPA/Scanpix

Esimest korda Wimbledoni ajaloos võitis naiste üksikmängu asetamata tennisist, kelleks oli maailma 42. reket Marketa Vondroušova (Tšehhi).

Pisut on seda edetabelikohta mõjutanud Vondroušova mullune võistluspaus – ta ei mänginud eelmisel aastal aprillist oktoobri lõpuni. Mullust Wimbledoni vaatas Vondroušova turistina ja kohe pärast turniiri lõppu abiellus ta oma kauaaegse poiss-sõbra Stepan Šimekiga. Homme, 16. juulil, nad tähistavad esimest pulma-aastapäeva. Ilmselt algab aga tähistamine juba täna, sest Wimbledoni võit on Vondroušova elus tähtsuselt vähemalt teine päev.

Natuke valmistas finaal pettumuse nagu ka mullune lõppkohtumine. Aasta tagasi võitis heas vormis Ons Jabeur (Tuneesia, 6) Jelena Rõbakina (Kasahstan) vastu esimese seti, aga vajus siis täielikult ära. Täna oli Jabeur finaalis tagasi, kuid seekord algas ta mõõn varem, esimese seti seisul 4:2. Seekord tuneeslanna setivõiduni ei jõudnudki ja kaotas 4:6, 4:6.

Jabeur mängis oma karjääri kolmandas slämmifinaalis, aga pinge osutus taas liiga tugevaks. Üleeilses poolfinaalis Arina Sabalenka (2) vastu tegi Jabeur märksa pikemas, kolmesetilises mängus ainult 14 lihtviga, kuid tänases finaalis patustas 31 korda. Vahe muidugi on, sest Sabalenka üritab ise rünnata ja tihti lõpeb punkt tema äralöögi või veaga, mistõttu vastane ei saagi nii palju lihtvigu teha, aga 14 ja 31 vahe eriti veel lühema mängu juures on liiga suur.

Natuke tabas teises setis pinge ka Vondroušovat, kui ta oli seti ja murdega ette läinud 6:4, 1:0. Tšehhitar kaotas kaks servigeimi ja jäi taha 1:3. Tundus, et Jabeur elavneb, sest ta oli algusest peale kuidagi kurva ja tujutu väljanägemisega. Veel oli Jabeur ees 4:3, aga viimases kolmes geimis teenis kokku neli punkti. 25 äralööki jäi 31 lihtvea tõttu väheseks, ehkki väikeses miinuses oli ka Vondroušova (10/13).

Vondroušova on viies Tšehhi (või Tšehhoslovakkia) naistennisist, kes on võitnud suure slämmi. Veel eelmisel sajandil said sellega hakkama Hana Mandlikova ja Jana Novotna, sel sajandil Petra Kvitova ja Barbora Krejcikova. Martina Navratilovat võiks ehk ka lugeda Tšehhoslovakkia mängijaks, sest ta sai USA kodakondsuse aastal 1981, kuid oli juba enne seda slämme võitnud. Aga reaalselt oli ta esimese võidu ajaks juba riigist põgenenud.

Ons Jabeur pisarates. / Foto: Reuters/Scanpix

Jabeuri närvid ei pidanud pärast kaotust vastu, ta nuttis lausa lahinal. Samal ajal plaksutas rahvas populaarsele mängijale püsti seistes. Paraku on nii, et rahva armastus ja finaali eest võidetud seitsmekohaline rahasumma ei kaalu üles tennise kõige tähtsamat tiitlit. Jabeur ütles teise koha auhinda vastu võttes, et see oli tema kõige valusam kaotus. Ilmselt põhjusel, et mullu olid kahes finaalis tal märksa kõvemad vastased vähemalt edetabeli põhjal. Esialgu me ei saanud teada, kas Jabeur vajus ainult vaimselt ära või oli tegemist ka mingi füüsilise probleemina (vigastus?).

“Ma ei tea, mis praegu tegelikult toimub,” ütles Vondroušova. “See on erakordne tunne. Eelmisel aastal olin siin publiku hulgas, nüüd seisan siin.”

scroll to top