fbpx
Close

Kapitel Estonian Open järgmisel nädalal Pärnus

ITF-i turniir Pärnu Kesklinna TK väljakutel kaks aastat tagasi. / Foto: Karmen Kärg

Praegu Eesti meistrivõistlustel osalevad naismängijad ei saa kaua puhata, sest enamik neist mängib kaasa järgmisel nädalal Pärnus peetaval ITF-i W25 turniiril Kapitel Estonian Open.

ITF-i turniiridel Eestis on pikk traditsioon, juba mõned aastad pärast taasiseseisvumist lülitus Eesti aktiivselt rahvusvahelisse tenniseellu ja hakkas läbi viima võistlusi, mida tollal nimetati satelliitturniirideks. Mõte oli tookord selles, et ühes riigis või piirkonnas (Baltikum + Soome) peeti kolm-neli turniiri järjest ja osalejad olid tihti samad.

Pärnu on alati olnud üks Eesti tennisekantse, näiteks seenioride meistrivõistlusi on meie suvepealinnas peetud juba sügavast nõukogude ajast saadik. ITF-i satelliitturniir peeti seal esimest korda 1995. aastal. Mis puutub aga Estonian Openi (turniiril on olnud erinevate sponsorite tõttu ka erinevaid nimesid) toimumist, siis esimest korda peeti see 2014. aastal Tallinnas Kalevi väljakutel samal nädalal nii meeste kui naiste turniirina. Esimesel korral jäi ka üks võit koju, kui esikoha sai Vladimir Ivanov.

Kuid 2015. aastast alates on Estonian Openit mängitud Pärnus. Esimestest turniiridest eriti meeldejääv oli 2017. aasta võistlus, kui võitsid Kaia Kanepi ja Jürgen Zopp – mõlemad alustasid tollal tõusu pärast mängupausi, mis Kaial oli eriti pikk ja kestis üle aasta. Võiks öelda, et Pärnu oli neile hüppelaud, sest juba kuu aega hiljem võitis Zopp Challengeri ja järgmisel aastal jõudis Prantsusmaa lahtiste 3. ringi, aga Kanepi jõudis septembris US Openi veerandfinaali.

Päris samal nädalal ei ole Estonian Openit kogu aeg peetud, kuid alati südasuvel – kas juuli teisel poolel või augusti algul. Tänavu meeste ITF-i turniiri Estonian Openi raames ei peeta. Eesti Tennise Liidu peasekretäri Allar Hindi sõnul on põhjus Eesti otsus mitte lubada mängima Venemaa ja Valgevene tennisiste, ent ATP ei soovinud piirangute korral turniiri tulemuste eest punkte jagada. Naiste W25 turniiri saab Pärnu aga läbi viia 17.-23. juulini.

Kun W25 turniiril saab võitja 50 WTA punkti, on turniir suhteliselt ahvatlev maailma edetabeli kolmanda-neljanda saja mängijaile. Vahel ka teise saja mängijaile, aga kuna samal nädalal on W100 turniir Hispaanias ning W60 turniirid Tšehhis ja Portugalis, on paljud tugevamad ITF-i taseme mängijad kogunenud neile võistlustele. Juuli teise poole turniiridel on ka see tähtsus, et kuna 31. juulil lüüakse lukku US Openi põhiturniiri ja kvalifikatsiooni osavõtjate nimekiri, siis paljud tahavad mängida paaril nädalal enne deadline’i, et koguda vajalikud punktid.

Pärnus on kõrgeima edetabelikohaga mängijana üles antud 17-aastane Sara Bejlek (Tšehhi, WTA 204.), kes alates 2021. aasta lõpust on juba keskendunud täiskasvanute turniiridele. Kahe eelmise hooaja jooksul on ta võitnud kodumaal kolm W60 turniiri. TOP300 seast mängivad Pärnus kaasa ka Carlota Martinez Cires (Hispaania, 235.) ja Gergana Topalova (Bulgaaria, 295.). Neljandana on asetatud Eesti oma mängija Elena Malõgina, kes praegu asub maailma edetabelis 325. kohal. Malõgina on ka korra Pärnus ITF-i turniiri võitnud, aga see juhtus 2019 sügisel Paf Openil, mitte suvel peetaval Estonian Openil.

Maileen Nuudi (WTA 549.) on hetkel Estonian Openil teisena põhiturniiri joone all, aga kui eest mõni mängija loobub, saab otse põhiturniirile. Selline variant oleks vajalik, et Eesti saaks jagada vabapääsmeid (wild card) teistele mängijatele. Seepärast ei ole ka praegu teada, kellele konkreetselt vabapääsmed jagatakse. Nuudi järel on võimalike vabapääsme saajate nimekirjas Anet Angelika Koskel, Elisabeth Iila, Carol Plakk, Helena Narmont ja teised. Osa eestlannadest saab ilmselt vabapääsme kvalifikatsiooni ja osa otse põhiturniirile.

Rahvusvaheliselt on Kapitel Estonian Openi osavõtjaskond Euroopa mõistes väga kirju, kuid väljaspool Euroopat kedagi nimekirjas pole. Mõnikord on meil mängitud ka Ameerikast või Austraaliast, harvemini Aasiast või Aafrikast.

Nagu tavaliselt mängivad Eestis lähiriikide (välja arvatud muidugi Venemaa) parimad ITF-i taseme tennisistid, näiteks Malene Helgo Norrast, Jacqueline Cabaj Awad Rootsist, Daniela Vismane Lätist, Laura Hietaranta Soomest, Klaudija Bubelyte Leedust. Neist Helgo on turniiri Eestis juba võitnud – 2022. aastal Paf Openi Haabneemel.

Kuna paljud Eesti tenniseharrastajad puhkavad ja mängivad samaaegselt tennist suviti Pärnus, siis loodetavasti leiavad nii nemad kui ka teised spordihuvilised tee Pärnu Kesklinna tenniseklubisse mänge vaatama. W25 tase, mis Kapitel Estonian Openil on olnud alates 2021. aastast, on ikka palju kõvem kui varasem W15 tase ja mitme Pärnus osaleja näol võime leida tulevase tipptegija, näiteks Bejlek peaks selleks suure tõenäosusega saama. Meenutame ju sedagi, et Eestis on ITF-i turniire võitnud paljud hilisemad tippmängijad alates Anastassia Mõskinast ja Magnus Normanist, kes meil 1990ndatel võidutsesid.

scroll to top