Elina Svitolina üllatas maailma esireketit

Elina Svitolina. / Foto: EPA/Scanpix

Suurima üllatuspommi Wimbledoni turniiri teisipäevastes mängudes lõhkas Elina Svitolina (Ukraina), kes alistas maailma esireketi Iga Swiateki (Poola) 7:5, 6:7, 6:2.

Muru ei ole Swiateki lemmikkate, kuigi ta võitis 2018. aastal Wimbledoni noorteturniiri. Aga Swiatek on seda pidanud juhuseks – selles mõttes, et võit just seal teoks sai. Svitolina oli aga varem korra (2019) Wimbledonis poolfinaali jõudnud.

Pärast emapuhkuselt naasmist ei olnud Svitolina algul edukas isegi ITF-i turniiridel, aga nüüd on paari kuu jooksul võitnud Strasbourgi WTA turniiri, jõudnud Prantsusmaa lahtistel veerandfinaali ja Wimbledonis poolfinaali. 22. mail oli Svitolina maailma edetabelis 508. kohal, aga nüüdseks on ta 17. juuli edetabelis juba kindlustanud vähemalt 27. koha. Kui ukrainlanna jõuab finaali, on ta juba 21. reket. Ja finaali jõudmine poleks üllatav, sest poolfinaalis kohtub ta maailma 42. reketi Marketa Vondroušovaga (Tšehhi), kes on pärast vigastusi tõusuteel, aga muidugi mitte nii ohtlik vastane nagu Swiatek.

Esimeses setis oli Svitolina taga 3:5, aga mängis siis neli hiilgavat geimi, mille jooksul ta kaotas ainult neli punkti. Sealjuures võitis Svitolina sel perioodil enamiku punktidest äralöögist või vastase sunnitud veast. Ka teises setis oli Swiatek murdega ees ja Svitolina viigistas, aga seekord teist murret ei teinud ja tie-break’i võitis maailma esireket 1:4 kaotusseisust 7:5. Nüüd aga juhtus see, mida poleks oodanud – murdus hoopis Swiatek, kes jäi otsustavas setis taha 1:5. Poolatar ei saanud enam esimeselt servilt piisavalt punkte – kui esimeses kahes setis oli tal see näitaja üle 70%, siis kolmandas 56%. Swiatek jäi küll äralöökidega peale 37:25, aga kaotas suuremalt lihtvead (41 vs 25).

Svitolinast sai profiajastul kolmas mängija, kes on turniiri käigus alistanud neli endist slämmivõitjat – 1. ringis Venus Williamsi, 3. ringis Sofia Kenini, 4. ringis Viktoria Azarenka ja nüüd Swiateki. Varem on selline rida õnnestunud Serena Williamsil 1999. aasta US Openil ja Justine Heninil 2005. aasta Prantsusmaa lahtistel. Mõlemad ka neil kordadel võitsid turniiri.

“Minu jaoks see tähendab kogu maailma… Ma tõesti ei lootnud poolfinaali pääseda,” ütles Svitolina. “Tahan samal viisil jätkata, kuid olen uhke selle üle, kuidas olen mänginud raskete vastastega, suure slämmi tšempionitega, mängijatega, kes teavad, kuidas võita ja pingega toime tulla. Seni olen saanud hakkama kõigi raskete olukordadega.”

Vondroušova üllatusvõit 6:4, 2:6, 6:4 Jessica Pegula (USA, 4) üle jäi seekord varju. Tundus, et otsustavas setis võtab Pegula oma, aga Vondroušova võitis seisult 1:4 viis geimi järjest. Eriti vägev oli Vondroušova murre seisul 4:4, sest Pegulal oli enne kolm geimpalli. Statistiliselt oli mäng pigem vigaderohke, mõlemad jäid äralöökide/lihtvigadega selgelt miinusesse: Vondroušova 24/35 ja Pegula 16/28.

Svitolina juhib Vondroušova vastu omavahelistes mängudes 3:2, aga kaks viimast kohtumist on võitnud tšehhitar. Svitolina on varem mänginud kahe slämmiturniiri poolfinaalis, aga ka Vondroušoval on kogemus olemas 2019. aasta Roland Garrosi poolifinaalist, mille ta võitis. Svitolina on mõlemad pooffinaalid ja lisaks mängisid nad omavahel poolfinaalis Tokyo olümpial, kus võitis Vondroušova. Seega oleks ajalugu justkui tšehhitari poolt.

Maailma esireketi staatusest veel nii palju, et Swiatekil läks raskeks esikohta hoida. Arina Sabalenka ei pea isegi võitma Wimbledoni, vaid talle piisab finaalipääsust, et kerkida uueks esireketiks.