Kaia Kanepi ei saanud alguses käima, aga lõpuks võitis veenvalt

Kaia Kanepi. / Foto: AFP/Scanpix

Kaia Kanepi jõudis Pariisis Trophee Lagardere’i WTA 125K turniiril poolfinaali, kui alistas maailma 106. reketi Donna Vekici (Horvaatia) 3:6, 6:4, 6:1.

Kuigi algus kuulus Vekicile, võitis Kaia viimasest 9st geimist 8 ja otsustav sett kestis ainult 25 minutit. Omamoodi on see saavutus, kui oled endast 11 aastat nooremale mängijale kaks esimest omavahelist kohtumist kaotanud, aga nüüd saad revanši. Kaia kaotas ainult kaks esimest servigeimi, mille järel oli seis 1:3, sest vahepeal murdis ta ka ise vastase pallingu. Pärast seda võitis aga Eesti teine reket 11 servigeimi järjest.

Teises setis oli Vekicil murdepall esimeses ja viiendas geimis, aga läks nii, et mõlemad hoidsid pallingut Kaia eduseisuni 5:4. Seejärel murdis Kaia parimal ajal, sest vastasel ei jäänud enam võimalust murret tagasi võita. Otsustav sett lõppes seisult 1:1 Kaia viie järjestikuse geimivõiduga. Peamine oli see, et kui Kaial murdevõimalus tekkis, siis ta kohe selle ka realiseeris – 4st 4. Samal ajal kasutas Vekic 5st murdepallist 2.

Kaia lõi seekord 9 ässa ja tegi 7 topeltviga, Vekici suhe oli selles osas isegi pisut parem – 6 ja 3. Mõlemad said esimest pallingut sisse kiiduväärselt – Kanepi 65 ja Vekic 66%. Kui aga võrrelda, kuidas mängijad esimest pallingut kasutasid, oli Kaia kõvasti üle. Ta võitis esimeselt servilt 77 ja vastane vaid 57% punktidest.

Kaia kohtub poolfinaalis ameeriklanna Claire Liuga, kes mai lõpus saab 22-aastaseks. Kuna me pikemat eellugu väiksemal turniiril ei kirjuta, siis tutvustame pisut hiina päritolu ameeriklannat. Liu kuulus nende USA mängijate hulka, kes viis-kuus aastat tagasi noorteturniiridel ilma tegid, koos temaga paistsid silma veel Ann Li, Amanda Anisimova ja Whitney Osuigwe. Nüüd on neist paremikku murdnud ainult Anisimova, aga Liu paikneb 118. kohal. Esisajasse tõuseks ta siis, kui Pariisi turniiri võidaks, ainult Kanepi alistamisest ei piisa.

Liu oli 2017. aastal juunioride maailma esireket ning samal suvel võitis ta Wimbledoni noorteturniiri ja mängis Prantsusmaa lahtistel finaalis. Täiskasvanute TOP200 sekka tõusis Liu 18-aastaselt 2018 juulis, kuid 150. kohalt ta edasi kuigivõrd ei liikunud ja langes 2019. aasta lõpus isegi 300 parema seast välja. Uue tõusu tegi ameeriklanna mullu, kui ta aasta alguse 218. kohalt jõudis septembriks esisajasse. Maikuus võitis Liu järjest ITF-i 60-tuhandelise ja 100-tuhandelise turniiri. Wimbledonis läbis ta kvalifikatsiooni ja jõudis põhiturniiril 2. ringi, septembris Chicago WTA 125K turniiril jõudis poolfinaali.

Pärast edu tänavusel Charlestoni turniiril (Liu jõudis 3. ringi) kerkis ta karjääri kõrgeimale, 83. kohale. Aga kuna just nüüd läksid tal arvestusest maha eelmise aasta maikuu võidud, langes Liu esisajast välja.

Kui Kaia mängis teises ringis tulevikulootuse Linda Fruhvirtovaga, siis Liud võib ka veel oodata särav tulevik, kuid eestlanna kahe vastase vanusevahe on siiski viis aastat. Näiteks täpselt samas vanuses nagu Liu praegu, oli Kanepi edetabelis 55. kohal ja Anett Kontaveit TOP30 piirimail. Mõlemad olid mänginud 21-aastaselt WTA turniiri finaalis, Anett ka ühe võitnud. Seega võime öelda, et noorte maailma esireketi Liu areng ei ole olnud piisavalt kiire, aga Kaiale kindlat võitu ka lubada ei saa. Kuid soosik on kindlasti kogenud eestlanna, kes Trophee Lagardere’i võitmise korral tõuseks maailma edetabelis 41. kohale.

Kanepi ja Liu poolfinaal on laupäeval järjekorras teine. Esimene algab Eesti aja järgi kell 15, seega võiksime Kaiat oodata väljakule alates kella 16.30st.