Kaia Kanepi alistanud Jessica Pegula jõudis Madridis finaali

Jessica Pegula. / Foto: AP/Scanpix

Kuigi Madrid WTA 1000 turniiril oli mitmeid üllatusi, jõudsid lõpuks finaali kaks mängijat, kes kuuluvad maailma TOP15 sekka ja järgmisel nädalal võivad koguni mõlemad kuuluda esikümnesse.

Üks neist on Jessica Pegula (USA, 12), kes teises ringis lülitas 6:3, 6:3 võiduga välja Kaia Kanepi. Pärast seda, kui Pegula mängis avaringis Camila Giorgiga (Itaalia) kolm setti (vastasel oli ka üks matšpall), on Pegula kõik vastased alistanud kahes setis. Tänaöises poolfinaalis alistus Pegulale üllataja Jil Teichmann (Šveits) 3:6, 4:6.

Teisena oli veidi varem finaali jõudnud maailma kümnes reket Ons Jabeur (Tuneesia, 8), kes võitis poolfinaalis Jekaterina Aleksandrova 6:2, 6:3. Ka Jabeur on turniiri kestel oma mängu tugevdanud, teises ja kolmandas ringis pidas ta kolm setti, seejärel võitis kaks kohtumist kindlalt. Muljetavaldav oli Jabeuri 6:3, 6:2 võit veerandfinaalis Simona Halepi üle. Pärast seda, kui Jabeur jäi 1:2 taha ja oli kolmes geimis teinud tosin lihtviga, pani ta paremuse kindlalt maksma, ehkki Halep ei mänginud sugugi halvasti. 66st võidupunktist 25 teenis Jabeur äralöökidega, millest paljud olid osavad tilkpallid.

Need kuus mängijat (maailma esireket Iga Swiatek loositi tabelisse, aga ta ei osalenud), kes olid edetabelis Jabeurist ees, olid kõik välja langenud kas 1. või 2. ringis. See fakt oligi Madridi turniiri suurim üllatus. Pärast Swiateki loobumist turniiril kõrgeima asetusega Paula Badosa (Hispaania, 2) kaotas teises ringis Halepile 3:6, 1:6. Tiitlikaitsja Arina Sabalenka oli kaotanud avaringis Amanda Anisimovale (USA), kes omakorda jäi veerandfinaalis alla Aleksandrovale. Sabalenka langes sellega maailma edetabelis kolm kohta ja üks neist, kes temast möödus, oli ka turniiri haigestumise tõttu vahele jätnud Anett Kontaveit, kes esmaspäeval kordab oma karjääri parimat 5. kohta. Kui Jabeur finaalis võidab, möödub ka tema Sabalenkast ja samuti kordab karjääri parimat kohta, mis on seitsmes.

Kui aga finaali võidab Pegula, kerkib ameeriklanna esmakordselt maailma esikümnesse ja sellega ka USA esireketiks. Ta mööduks Danielle Collinsist ja kerkiks üheksandaks. Pegula on juba niigi saavutanud karjääri parima rankingu, pärast poolfinaali võitmist on ta kindlustanud vähemalt 11. koha.

Suur sündmus leiab esmaspäeval aset ka Eesti teise reketi Kanepi jaoks, sest ta tõuseb edetabelis pärast ligi nelja-aastast vaheaega taas TOP50 sekka. Kanepi kerkib 46ndaks, viimati oli ta parima poolesaja tennisisti seas 2018. aasta augustis. 2018 ja 2022 on seni olnud kaks ainsat aastat, kus TOP50 sekka on kuulunud kaks Eesti mängijat.