Jelena Rõbakina ja Viktoria Azarenka jõudsid poolfinaali

Jelena Rõbakina pärast võitu. / Foto: AFP

Austraalia lahtiste naiste üksikmängus jõuab tabeli ülemisest poolest finaali mängija, kes on varem slämmiturniiri võitnud. Selleks on kas Jelena Rõbakina (Kasahstan, 22) või valgevenelanna Viktoria Azarenka (24), kes oma riigi lipu all ei mängi.

Rõbakina 22. asetus on siiski mingil viisil petlik, sest kui tal oleks kirjas mulluse Wimbledoni võidupunktid, kuuluks ta maailma esikümnesse. Väga hea servijana tuntud Rõbakina suutis täna 6:2, 6:4 üle mängida Jelena Ostapenko (Läti, 17), kes oli selles kohtumises liiga närviline ja ebakindel. Täiesti mõttetult laiutas Ostapenko ligi kümnel (!) korral käsi Rõbakina löödud piiripalli pärast, mida ta arvas olevat audis. Kuna aga Melbourne’is fikseerib palli jälge automaatne süsteem, siis vaielda pole võimalik. Ostapenko näitas mitmel korral, et süsteem mõõtis valesti, palli tegelik jälge olevat joone kõrval.

Samuti oleme Ostapenko kohta öelnud, et tal on enda tasemel või tugevamate vastaste vastu ainult siis lootust, kui ta hoiab äralööke ja lihtvigu tasakaalus. Täna olid need ligilähedaselt tasakaalus, aga siiski 22 lihtviga 19 äralöögi vastu jättis natuke puudu. 11 ässa löönud Rõbakina võitis aga esimeselt servilt 76% punktidest (Ostapenko 55%) ja sealt tuli suur vahe.

Mäng algas kohe Rõbakina murdega ja seisul 3:1, 40:30 oli tal teine murdevõimalus, aga sel hetkel hakkas vihma sadama. Rod Laver Arena’le tõmmati katus peale ja paus kestis paarkümmend minutit. Jätkamisel päästis Ostapenko murdepalli, aga kaotas hiljem ikkagi selle geimi ja avasett oli sisuliselt läbi. Teise seti algul langes Rõbakina esimese servi õnnestumisprotsent ja nii õnnestus murda ka Ostapenkol. Ta juhtis 2:0, aga andis siis oma servigeimi tagasi. Ilmselt võtmegeim oli hoopis järgmine, kus Rõbakina päästis neli murdepalli, viigistas seisu ja lõpuks võitis neli geimi järjest – 4:2. Viimaseks jäänud geimis seisul 5:4 Rõbakina kasuks võitles Läti esireket kõvasti, lõi paar imetõrjet, aga Rõbakina serv oli nüüd sedavõrd hea, et lõpuks kaks ässa ikkagi otsustasid.

Enne tänast oli Ostapenko võitnud Rõbakina vastu mõlemad omavahelised mängud ja Kasahstani tennisist tunnistas, et kardab pisut tugeva löögiga vastast. Pärast mängu sõnas Rõbakina: “Olin ka viimases geimis üsna pabinas, aga kaugeltki mitte nii närvis nagu enne mängu.” Rõbakina puhul ei saa küll sellest tavaliselt aru, sest ta ei näita reeglina mängus oma emotsioone – erinevalt Ostapenkost. Katuse all mängimise kohta ütles võitja nii. “Tingimused olid erinevad, kuid Austraalias peab selleks valmis olema, sest siin muutub ilm väga kiiresti.” Teatavasti minnakse Melbourne’is katuse alla isegi kahel põhjusel, lisaks vihmale ka erakordse kuumuse korral.

Azarenka kindel 6:4, 6:1 võit Jessica Pegula (USA, 3) üle oli mingil määral üllatus, sest Pegula oli seni 2023. aastal võitnud kõik kohtumised, kaasa arvatud maailma esireketi Iga Swiateki (Poola) United Cupil 6:2, 6:2. Aga Pegula ei saanud täna serviga hakkama ja lisaks oli Azarenk tõrje väga hea. Esimene sett oli siiski täielik thriller ja Pegulal tundus olevat mitu elu nagu kassil. Esiteks, seisul 0:3 päästis ta kuus murdepalli ja hoidis kaotusseisu minimaalsena. Seisul 2:5 ja 3:5 päästis Pegula kokku neli settpalli ja sai ka murde tagasi. Sellegipoolest seisul 5:4 võitis Azarenka vastase servi kindlalt (Pegula teenis vaid ühe punkti) ja enam ei võitnud ameeriklanna ühtki servigeimi. Oma ainsa geimi teises setis teenis ta seisul 0:2 Azarenka pallingul.

Statistika näitab, et esimeses setis sai Pegula oma mänguga veel kuidagi hakkama ja eelkõige tänu äralöökidele (17:13). Aga esimeses setis 17 äralööki teinud ameeriklanna suutis teises setis seda teha vaid kahel korral… Esimeselt servilt võitis ta ainult 50% punktidest ja teises setis oli see number ainult 33%.