Finaalide kuninganna Iga Swiatek tegi seda jälle: slämmiturniiride kolmas tiitel käes!

US Openi karikat hoidis Iga Swiatek käes esimest korda. / Foto: Reuters/Scanpix

Kui maailma esireket Iga Swiatek (Poola) jõuab finaali, siis ta ka võidab. Tänavu on poolatar kaotanud turniiride varasemas staadiumis, aga mitte kordagi finaalis. Ööl vastu pühapäeva sai ta New Yorgis US Openi tiitlikohtumises jagu Ons Jabeurist (Tuneesia, 5) 6:2, 7:6.

Seitse turniirivõitu ja mitte ühtegi setikaotust on Swiateki tänavune bilanss finaalides. Ka kolm eelmist finaali alates 2020. aasta Roland Garrosist oli ta võitnud, kokku seega kümme. Ja ainult esimeses finaalis 2019. aastal Luganos oli Swiatek kaotanud. Vaevalt lohutab Jabeuri teadmine, et tema pani sel aastal kõige paremini Swiatekile vastu. Enne US Openit oli Swiatekilt finaalis enim geime kätte saanud Maria Sakkari (Kreeka), kes Indian Wellsis kaotas 4:6, 1:6. Nüüd teenis Jabeur koguni kaheksa geimi.

Tegelikult võinuks finaal olla ühepoolsem, sest Swiatek juhtis teises setis 3:0, 40:15 Jabeuri servil. Aga tuneeslanna suutis lõpuks ometi vastupanu korraldada ja Swiatek hakkas rohkem eksima ka. Jabeur võitis mängu viimasest 10st geimist 6, aga see ei toonud talle setivõitu.

Esimene sett oli Swiateki jõudemonstratsioon. Jabeur jäi kohe surve alla ega suutnud oma tavalist trikitamist läbi viia. Lõiked ja tilkpallid jäid peaaegu nägemata, sest Jabeuril ei olnud aega neid käiku lasta, kui ta pidevalt pidi kaitsma. Mõnel korral ikka proovis tilkpalle, aga punkte need ei toonud. Swiateki eduseisul 3:0 sai Jabeur oma pallingugeimi kätte ja siis mängis esimese hiilgava geimi selles kohtumises. Mõned täiesti silmad-kinni-löögid tulid välja, ehkki maailma ühe parema naistennisisti esituses ei ole võib olla selline õnnestumine juhus. Aga märksa rohkem tabas piiri Swiatek ja see pani Jabeuri käsi laiutama. Ta oli saanud murde tagasi (3:2), aga rohkem geime esimeses setis enam ei võitnud.

Aga nagu eelpool öeldud, teise seti keskel mäng alles algas. Rahvas oli pisut rahutu, mitmel korral hakati karjuma juba punkti ajal, hüüdeid oli kosta ka servimise ajal. Kuigi Jabeuri peab kiitma võitluse eest, oli kohtumise lõpp tervikuna natuke madalama kvaliteediga kui algus, sest lihtvigu tuli liiga palju. Lõpuks selgus kõik tie-break’is, kus ka mõlemad kordamööda eksisid, aga siis tuletas Swiatek meelde, mida ta oli teinud esimeses setis ja lajatas taas äralöögi piirile seisuks 5:5. See oligi otsustav, sest kaks viimast punkti andis Jabeur liiga kergelt ära.

Nii reageeris Iga Swiatek võidule. / Foto: AFP/Scanpix

Swiateki slämmiturniiride ajalugu iseloomustavad nüüd arvud kolmest üheni: kokku kolmas tiitel, tänavu teine ja väljaspool Pariisi esimene. Lõpuks siis võitis Swiatek slämmiturniiri ka kõvakattel, kuid tiitlite üldarvu osas ta viigistas seisu – nüüd on poolatar võitnud viis turniiri saviliival ja viis kõvakattel. Murul on ta võitnud juunioride slämmiturniiri, aga üldiselt see kate Swiatekile nii hästi ei sobi. Swiatek murdis ka ühe viimaste aastate traditsiooni. Angelique Kerber (Saksamaa) oli 2016. aastal viimane, kes võitis kaks slämmiturniiri samal aastal. Hooaegadel 2017-2021 olid kõigil turniiridel erinevad võitjad ja nüüd üle pika aja võitis taas keegi üle ühe.

Jabeur kaotas teise slämmifinaali järjest, kuigi tundub, et allajäämine Wimbledonis Jelena Rõbakinale (Kasahstan) oli valusam, sest seal oli tuneeslanna favoriit. Aga samas võib Jabeur olla ka rahul, sest kahe slämmiturniiri vahel mängis ta kolmel võistlusel viis matši, millest võitis kaks. Nii et vormi jõudis tuneeslanna ikkagi õigel ajal. “Ta alustas väga tugevalt ja pani mind surve alla,” ütles Jabeur. “Teises setis olid mul oma võimalused. Kuid ma ajasin kogu aeg teda taga. Oleks soovinud, et vähemalt mingil hetkel pääsenuks juhtima. Ma tean, et ta ei mänginud teises setis enam nii hästi, oleksin pidanud rohkem oma trumplööke proovima. Kuid mul pole midagi kahetseda, sest tegin kõik, mis võimalik. Ainult servida võinuks paremini, see oleks mind kõvasti aidanud.”

Mida siis statistika meile ütleb? Seda, et finalistid servisid keskpäraselt või hoopis olid mõlemad tõrjel head. Ilmselt mõlemad väited on õiged, aga mängu ainsa ässa lõi Swiatek, Jabeur sellega hakkama ei saanud. Küll aga oli hea Swiateki esimese servi õnnestumisprotsent 79 (Jabeur 63), mis tagas talle servigeimides vastasega võrreldes kergema elu. Aga äralöökide/lihtvigadega jäid mõlemad selgelt miinusesse – Swiatek 19/30 ja Jabeur 14/33. Võinuks parem olla, aga natuke oli ju mängus ikkagi finaali pinget, Ehkki Swiatek ei ole küll näidanud, et finaal teda närviliseks muudaks.