EELVAADE | Olümpiavõitja, kellele Anett Kontaveit viimati loovutas ühe geimi

Belinda Bencic olümpial pärast poolfinaali võitmist. / Foto: AFP/Scanpix

Võib-olla on tennisesõpradel veel meeles kohtumine 2020. aasta jaanuarist, kui Anett Kontaveit saavutas ülekaalukaima võidu tipptasemel, alistades šveitslanna Belinda Bencici Australian Openi 3. ringis 6:0, 6:1.

Bencic oli tookord asetatud lausa kuuendana, ent tema mõõnaperiood oli juba alanud. Alates 2016. aastast on Bencici mäng kogu aeg kulgenud tõusude-mõõnadega, kuid mõned on neist olnud pikemad, mõned lühemad. Kui Anett pidi 2019. aasta US Openil kohtuma sama vastasega, oli Bencic pigem tõusulainel. See mäng jäi aga ära Anetti ootamatu haigestumise tõttu, mis jättis ta suurest tennisest eemale aasta lõpuni.

Kuid just selle olematu mängu eelvaates on kirjutatud kõige rohkem Bencici karjäärist. Ka sellest, et tegelikult on Kontaveidi ja Bencici kohtumiste seis praegu 1:1, sest šveitslanna võitis Anetti 2013. aastal Wimbledoni noorteturniiril, mida tihti omavaheliste mängude statistikas ei fikseerita. Teine eelvaade, kui reedesed vastased tegelikult kohtusid, jäi seetõttu lühemaks. Kui seda loete, siis näete, et Tennisnet ei osanud kuidagi ennustada, et Anett selle mängu nii ühepoolselt võidab.

Nüüd on aga Bencicist taas rohkem kirjutada, sest eelmisest mängust on möödas aasta ja kaheksa kuud. Maailma edetabelis langes Bencic juba enne koroonaviiruse pausi üheksandaks, aga 2020. aasta sügisel jäi üle pika aja esikümnest välja. Ent siis tuli ka tõusudele-mõõnadele lõpp. Alates eelmise aasta oktoobrist on Bencic kogu aeg olnud maailma edetabelis kas 11. või 12. kohal. On ikka imetlusväärne stabiilsus! Aga küllap ta ise loodab ikka naasta esikümnesse, kus ta on olnud aastatel 2016, 2019 ja 2020.

Tegelikult on aga stabiilsuse põhjustanud fakt, et sisuliselt seisis Bencic edetabelis tänu 2019. aasta punktidele, mis koroonaviiruse ajastul alles jäid. 2020. aasta teisel poolel mängis ta vaid ühe turniiri ja kaotas Roomas 2. ringis (oli 1. ring vaba). Tänavu naasis aga Bencic märksa tugevamana, ent nüüd hakkasid 2019. aasta punktid ära langema ja need paremad tulemused ei aidanud ikka edetabelis tõusta. Pärast väljakukkumist Australian Openi 3. ringis (ehk samas ringis, mis aastal 2020) jõudis Bencic Adelaide’is finaali, ent tulemused USA-s (Miami ja Charfleston) olid taas nõrgemad. Madridis veerandfinaali ja Berliini muruväljakutel finaali jõudmine aitas Bencici jäjele, aga vaevalt ta sellega rahule jäi, et kaotas finaalis üllataja Ljudmilla Samsonovale.

Wimbledonis langes Bencic välja 1. ringis, kuid siis algas šveitslanna parim periood viimase kahe aasta jooksul. Ta võitis Tokyo olümpiamängud ning jõudis Cincinnatis ja US Openil veerandfinaali. Andnuks olümpiavõit ka WTA punkte, võinuks ta esikümnesse naasta, aga nüüd juhtus nii, et US Openi edust piisas vaid ühekohaliseks tõusuks.

Tõsi, ikkagi on raske öelda, kas Bencic on praegu parimas vormis. Esiteks, kolme eduka turniiri jooksul võitis ta vaid üht esikümne mängijat – Iga Swiatekit US Openi 1/8 finaalis. Olümpial oli tema tugevaim alistatud vastane Barbora Krejcikova, kes praegu on esikümnes, aga siis ei olnud. Ja teiseks, eelmisel nädalal Luksemburgi turniiril kaotas Bencic taas Samsonovale ja nüüd koguni 1:6, 4:6. Ostravas oli Bencic avaringis vaba ja alistas neljapäeval Sara Sorribes Tormo 6:2, 6:3. Nii et mingil määral on küsimärk, kui head Bencicit me reedel Anetti vastas näeme.

Kuna alles pisut enne eelvaate kirjutamist selgus, et Anett mängib Benciciga, pole veel olemas kihlveokontorite panuseid. Lisame need hiljem. Taas saab ennustada ka kohtumise algusaega. Eesti aja järgi kell 15 algab naiste üksikmängu esimene veerandfinaal, kolmas ei alga enne kella 19 ning Kontaveidi ja Bencici mäng on viimane pärast seda. Kõigepealt ei pruugi kolmas mäng kell 19 alata ja muidugi pole teada, kui pikalt ta kestab. Seega on sama olukord nagu kolmapäeval, et Anett võib väljakule tulla kell 20.30, aga ka kell 22.30. Kolmapäeval juhtus nii, et ta alustas täpselt ennustatud vahemiku keskel ehk 21.30 paiku.