fbpx
Close

EELVAADE | Mitte enam esimeses nooruses hiinlanna, kes püsib kaasmaalaste varjus

Lin Zhu Prantsusmaa lahtistel. / Foto: Zumapress/Scanpix

28-aastane Lin Zhu (Hiina, WTA 97.) on Kaia Kanepi (6) teine vastane Washingtoni turniiril ja mäng peaks taas toimuma meie jaoks pisut halval ajal pärast keskööd.

Hiina naiste tennis (meestel saavutused puuduvad) jõudis tippu tänu Na Li’le, kes tegi suuri tegusid just siis, kui Zhu astus esimesi samme profikarjääris. Na Li ja veel mõned tugevad mängijad tagasid järgmiseks kümneks aastaks Hiina naiste tennise massilisuse, aga päris tippu on hiinlannadel viimastel aastatel asja olnud ainult paarismängus.

Zhu ei kuulu parimate hulka, ka praegu on ta maailma edetabelis alles viies hiinlanna, pealegi on tema ees kolm kaasmaalannat vanuses 19-21, kellele ilmselgelt rohkem loodetakse. Võib eeldada, et Hiina spordi laia kandepinna juures on Zhu kodumaal pea tundmatu tegelane.

ITF-i noorteturniiridel osales Zhu vähem kui kaks aastat, ta lõpetas 2011 juulis, kui oleks võinud veel poolteist aastat juunioride tuuril kaasa teha. Aga küllap ta leidis, et suurt edu ei tule, sest Zhu parimaks juunioride edetabelikohaks jäi 39. ja noorte slämmi parimaks tulemuseks 2010. aastal Australian Openil 3. ringi jõudmine. Selle turniiri ajal sai Zhu alles 16-aastaseks, seega lootust olnuks, aga tulemused ei paranenud. Talle jäid kirja võidud 2. ja 4. kategooria noorteturniiril.

Täiskasvanute ITF-i turniire hakkas ta mängima 2010. aastal ning juba esimesel aastal võitis 10-tuhandelise turniiri Tais ja järgmisel hooajal Indoneesias. Edetabelis tõusis ta korraks TOP500 sekka, aga alles 2014. aastal, kui Zhu võitis neli ITF-i turniiri, nende seas ka ühe 25-tuhandelise, kerkis ta hooaja lõpuks 133. kohale.

Paraku järgnes kiirele tõusule paigalseis, ehkki 2015. aastast alates osales Zhu juba ka osaliselt WTA turniiridel. Mida tähendab paigalseis, seda võiks väljendada numbrites – aastatel 2015-2018 olid Zhu hooaja parimad kohad vastavalt 107., 124., 104. ja 102. Nii lähedal esisajale, aga ikka nii kaugel…

Alles 2019. aasta veebruaris jõudis Zhu 93. kohale, mis tähendab, et ta oli juba 25-aastane (sünnipäev 1994 28. jaanuar), kui TOP 100 uks avanes. Järgnes väike langus, aga novembris kerkis Zhu 71ks ja 2020. aasta veebruaris vahetult enne koroonaviiruse pausi tõusis 69ndaks, mis on tema senise karjääri parim koht.

Vaatame natuke ka tulemusi, mis Zhu’d esisaja künnisel hoidsid ja sealt pisut edasi viisid, Slämmiturniiridel ei jõudnud Zhu 2. ringist kaugemale aga ole jõudnud siiani. Slämmiturniiride põhitabelis on tema bilanss lahja – 4 võitu, 13 kaotust. Kuid aastatel 2017-2018 võitis ta kolm ITF-i 60-tuhandelist turniiri (kõik Hiinas)

Põhiliselt ikkagi ITF-i tugevamatelt turniiridelt Zhu punktid tulid, sest WTA turniiride poole pealt võiks mainida vast 2. ringi jõudmist Indian Wellsis (2015), poolfinaali Kuala Lumpuri WTA 250 turniiril (2016) ja kaht veerandfinaali Hiina WTA 250 turniriidelt (2017). Kuigi 2019 oli Zhu-le stabiilsem aasta, ei paranenud tema tipptulemused WTA tasemel sugugi. 2019. aastast võiks mainida, et Lähis-Idas läbis Zhu nii Doha WTA 1000 kui ka Dubai WTA 500 turniiri kvalifikatsiooni. Dohas kaotas ta avaringis Anett Kontaveidile, aga Dubais vöitis Elise Mertensit. Maailma tollase 16. reketi alistamine ongi Zhu karjääri senine parim võit.

Pärast koroonaviiruse pausi jäi enamik hiinlannasid koju ja ka Zhu tuli välja alles 2021. aasta algul. Kuid ta ei olnud maailma edetabelis oluliselt langenud, sest 2019. aasta punktid veel püsisid. Näiteks Australian Openit alustas Zhu 94. edetabelikohaga. Aasta lõpus langes Zhu esisajast välja, aga just siis võitis ta Soulis Korea Openi, mis oli WTA 125K turniir – Zhu senine parim tiitlivõit. Esisajasse tagasi kerkis Zhu siiski alles tänavu mais, kui oli võitnud Tuneesias ITF-i 25-tuhandelise turniiri, mis tähendas tema jaoks 14. ITF-i tiitlit. Roland Garrosis aitas Zhu’l punkte teenida kvalifikatsiooni läbimine, aga avaringis ta taas kaotas – Prantsusmaa lahtised on ainus slämmiturniir, kus Zhu pole saanud põhitabelis ühtki võitu. Viimati Praha turniiril mängides oli Zhu maailma 100. reket ja sai seal ka ühe võidu kirja.

Selge on see, et niisuguse biograafia juures ei saa Zhu olla Kaia Kanepi vastu favoriit. Ennustusportaalis Paf on Kaia võidukoefitsient (1,47) umbes sama, mis oli avaringis Greet Minneni (Belgia, WTA 99.) vastu (1,45). Kuna Minnen ja Zhu on edetabelis peaaegu kõrvuti, siis tundub selline number üsna normaalne, aga Tennisnet arvab taas, et Kaia võidušansid on pisut suuremad kui 65%, mida väljendab 1,47 ja Zhu 2,70.

Kaia mängib taas Grandstandi (suuruselt kolmas) väljakul neljandas kohtumises, esimene mäng algab kell 19 Eesti aja järgi. Kuid üleeile olid tema mängu ees kaks üksik- ja üks paarismäng, kus otsustava seti asemel peeti tie-break, täna aga kolm meeste üksikmängu. Igaühes neist on olemas oma favoriit, aga isegi siis, kui kõik meeste mängud peaksid lõppema kahes setis, ei tohiks Kaia ja Zhu alustada enne keskööd. Reaalsem algusaeg on ikkagi kella 1 paiku ja Telia klientidele nähtav Inspira telekanal kannab kohtumist üle.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top