fbpx
Close

EELVAADE | Keeruline vastane, kellele Anett Kontaveit on kolm korda järjest kaotanud

Elise Mertens Peterburi turniiiril. / Foto: Sipa Press/Scanpix

Anett Kontaveit (4) ja Elise Mertens (Belgia, 16), kelle vanusevahe pisut üle kuu aja, on viie hooaja jooksul olnud edetabelis üsna kõrvuti, kuni Eesti esireket tegi eelmisel sügisel suure hüppe, mis viis teda kindlalt ette.

Vaatamata edetabelikohtade varasemale võrdsusele on Mertens jäänud lausa kolm korda järjest Anetti vastu peale. Esimese kohtumise pidasid nad juba noorteklassis 2012. aastal ja teise 2017. aasta kevadel Bieli turniiril – need kaks mängu Anett võitis. Aga 2018 sügisel ja 2019 talvel kaotas ta kindlalt ning viimati peetud kohtumises 11 kuud tagasi Miamis kolmes setis.

Miami mängu eel kirjutasime ka Mertensi kohta värskeima eelvaate, kus tuleks parandada üks viga. Nimelt oleme seal maininud, et Mertens on esisajas vanuse poolest Anettile kõige lähemal, aga me unustasime ära Barbora Krejcikova, kes on Anettist vaid kuus päeva vanem. Kuid nii palju on muutunud, et kui eelmise kümnendi lõpul olid 1995. aastal sündinutest kõige edukamad Madison Keys ja Mertens, siis nüüd on esikümnes koguni kolm sama sünniaastaga naist, aga hoopis teiste nimedega: Krejcikova, Kontaveit ja Maria Sakkari.

Anetti kahe kaotuse (2019 ja 2021) vahepeal kohtus Mertensiga kolm korda Kaia Kanepi, kes esimese mängu belglanna vastu võitis, siis aga kaks korda kaotas. Nii on Mertensi üldseis kahe eestlannaga WTA turniiridel 5:2, aga kui noorteklassi mäng lisada, siis 5:3.

Mertensi karjäärist kirjutasime kõige põhjalikumalt Kanepi ja belglanna teise kohtumise eelvaates. Sealt saame ka teada, et esisajasse jõudis Mertens alles 2017. aastal, kuid järgmisel hooajal oli ta juba Kontaveidist ees. Kuna Kaia mängu puhul ei olnud meil põhjust homsete vastaste edetabelikohtade arengut võrrelda, siis teeme seda nüüd. Sellest näeme, et eakaaslased on kohti vahetanud sageli.

2017. aastal oli Kontaveit peamiselt belglannast ees, kuid aasta lõpul paiknesid nad täiesti kõrvuti 34. ja 35. kohal. Siis tegi Mertens spurdi tänu poolfinaali jõudmisele 2018. aasta Australian Openilt. Sellest hooajast pärineb ka belglanna kõrgeim edetabelikoht, mis on 12. Anett möödus Mertensist 2019. aasta aprillis ja hoidis väikest edu septembrini. Seejärel läks Mertens temast taas ette ja koroonapausile 2020. aasta märtsis läksid nad jälle kõrvuti: Mertens 22., Kontaveit 23. Mertens hoidis edu 2021. aasta 18. oktoobrini, nädal hiljem läks Anett pärast Moskva turniiri võitmist temast mööda. Ja nüüd on vahe kärisenud suureks – Kontaveit 7. ja Mertens 26.

Pärast Australian Openi poolfinaali maailma edetabelis 20. kohale tõusnud Mertensi jaoks on 26. koht viimase nelja aasta halvim. Ta on ka 2019. aasta augustis kahel nädalal olnud 26. ja nüüd uuesti tänavu. See näitab stabiilsust, sest nagu teame, on Mertensi viimase nelja aasta parim koht 12., seega on ta kõikunud vaid 14 koha ulatuses.

Vaatame veel lühidalt, kuidas on Mertens mänginud pärast mullust Miami turniiri. Nagu langus edetabelis eeldab, mitte eriti silmapaistvalt. Mullu kevadel oli belglanna veel hea, kui jõudis liivaväljakutel Istanbulis finaali ja Madridis veerandfinaali. Aasta teiselt poolelt on tal ette näidata San Jose poolfinaal ja US Openi 1/8 finaal. Mertens on reeglina mänginud slämmiturniiridel Anettist pisut paremini ja erand polnud ka tänavune Australian Open, kus belglanna jõudis jälle 1/8 finaali. Kuid ikkagi on kõik need tulemused Mertensi taset arvestades parimal juhul rahuldavad.

Niisiis toetab omavaheliste mängude seis Mertensit, hetke edetabelikoht ja viimaste turniiride tulemused Anetti. Turniirivõite on mõlemal võrdselt 6, aga finaalikohti lisaks Anettil 7 ja Mertensil 4. Kihlveokontorid siiski ei kahtle Anetti soosikuseisuses. Niivõrd veenvalt on ta viimasel ajal mänginud, et isegi Mertensi vastu pakutakse talle võidukoefitsienti 1,45 lähistel ja belglannale umbes poole suuremat arvu. Sellega võiks öelda, et umbes 2/3 võidušansse on Eesti esireketil. Ennustusportaal Paf pole veel seni koefitsiente avaldanud, aga lingile klikkides pääsete leheküljele, kuhu need koefitsiendid peatselt ilmuvad.

Kohtumine algab Doha tennisekeskuse tähtsuselt teisel väljakul, mille nimi on Grandstand, kell 14.30 Eesti aja järgi. Seega ei mängi Anett homme õhtupimeduses ja -jaheduses nagu esmaspäeval, kuid kuumust ka veebruaris Dohas ei ole, pigem on pärastlõunal ca 25 kraadi sooja. Kuna tegemist on esimese mänguga, peaks algusaeg olema kindel.

Mängu näevad homme kell 14.30 Telia kliendid Inspira telekanalil. Turniiri kannab üle ka paljudele nähtav Setanta Sports, kuid arvatavasti mitte Kontaveidi ja Mertensi kohtumist, sest seda ei peeta peaväljakul.

scroll to top