EELVAADE | Jälle karjääri kõige tähtsam mäng?

Simona Halep ja Anett Kontaveit pärast 2020. aasta Australian Openi veerandfinaali. / Foto: AFP/Scanpix

Tänase eelvaate pealkiri on tegelikult viide varasemale, kui Anett Kontaveit (2) kohtus Simona Halepiga (Rumeenia, 1) 2020. aasta Austraalia lahtiste veerandfinaalis.

Seda eelvaadet saab lugeda siit – vaadake, milline on seal pealkiri! Tookord tekkis küsimus, kas slämmiturniiri veerandfinaal on ikka tähtsam kui mõne tugeva turniiri (näiteks Premier 5 Wuhanis) finaal, aga nüüd on sama küsimärk selle kohal, et kas pääs WTA finaalturniirile on olulisem, kui jõudmine slämmiturniiri poolfinaali, mis oleks võinud teoks saada eelmise mängu võitmise korral.

Igatahes lõppes tookord see tähtis mäng Anetti 1:6, 1:6 kaotusega ja lootused olid tookord üles köetud asjatult. Kuigi esimesest eelvaatest saame lugeda, mida kõike on Halep saavutanud, on mõneti masendav mõelda, et kuigi selles 1:6, 1:6 mängus olid Anetti statistilised näitajad üsnagi soliidsed, ei saanud ta üldse vastu. Ent samas kaotas Halep tookord poolfinaalis Garbine Muguruzale, kes alles eelmisel nädalal oli Anetti käes nagu “peksupoiss”. Naiste tennises on vorm väga muutlik, ehkki Halep on oma parimatel aegadel olnud üsna stabiilne. Aga samas ta ei saanud 2017. aasta Prantsusmaa lahtiste finaalis vastu Jelena Ostapenkole, kes tegi üle 50 lihtvea. Nii ei pruugi kogu see varasem ajalugu midagi näidata pühapäevase finaali osas.

Kirjutame nüüd hoopis sellest, mida tegi Halep pärast 2020. aasta Austraalia lahtiseid, kus tal kolmandast slämmitiitlist jäi kaks võitu puudu. Hiljem on jäänud veel rohkem puudu, ehkki Halep on viimasest kuuest slämmiturniirist ainult kolmel kaasa teinud. Säärelihase rebendi tõttu jäid tal tänavu vahele Prantsusmaa lahtised ja Wimbledon – mõlemad turniirid, mille ta varem on võitnud. Päris suure hoobi andis Halepile Wimbledonist puudumine, sest 2019. aasta võidupunktid läksid edetabelis maha ilma üritamata neid kaitsta. 2020. aasta US Openil oli aga Halep üks neist, kes loobus turniirist koroonaviiruse kartuses. Oli ju tollane võistlus esimene slämmiturniir pärast pandeemiast tingitud pausi. Kolmel slämmiturniiril, kus Halep on pärast 2020. aasta jaanuari osalenud, on tema tulemusteks kaks pääsu 1/8 finaali ja üks veerandfinaal (tänavune Australian Open).

2020. aasta oli Halepile siiski hea. Ta säilitas veebruarist kuni hooaja lõpuni teise koha maailma edetabelis. US Openist loobumine seda ei mõjutanud, sest Halep mängis Euroopas ja võitis pärast koroonapausi Praha ja Rooma turniiri, enne pausi oli võitnud Dubais. Kolm turniirivõitu ühel aastal on Halepile olnud lausa norm, sest sama on ta saavutanud veel hooaegadel 2015, 2016 ja 2018. Ainult 2013. aastal jäi tema osaks kuus turniirivõitu, aga siis ei olnud nende seas ühtki WTA 1000 või slämmiturniiri. Ent 2020. aastal mängis Halep ainult kuus turniiri ja saavutas haruldase võiduprotsendi – 23 võitu ja 3 kaotust. Vahepeal oli tema seeria 17 võitu järjest!

Hoopis teisiti tuleb iseloomustada Halepi tänavust hooaega, mida on häirinud isegi kaks vigastust. Varakevadel vaevles rumeenlanna õlavigastuse käes. Miami turniiril andis ta sel põhjusel 3. ringis loobumisvõidu Anastasija Sevastovale. Stuttgardis ta siiski naasis, jõudis poolfinaali, kuid Madridi 3. ringi kaotus Elise Mertensile oli ebaõnnestumine. Ja siis järgneski kõige hullem – säärelihase rebendi tõttu jättis ta Roomas, kus oli 2020. aastal võitnud, 2. ringi mängu Angelique Kerberi vastu pooleli eduseisul 6:1, 3:3.

Edetabelikohta need ebaõnnestumised ja vigastused algul ei mõjutanud, juulini hoidis ta maailma rankingus kolmandat positsiooni, aga pärast Wimbledoni langes üheksandale kohale. 9. augustil juhtus aga selline lugu, et esimest korda pärast 2014. aasta jaanuari langes Halep maailma esikümnest välja. Seitse ja pool aastat on tõesti pikk aeg, aga ilmselt võinuks Halep ilma vigastuseta seda perioodi pikendada. Kaotus Indian Wellsis maailma 100. reketile Aliaksandra Sasnovitšile oli aga Halepi karjääris üks hullemaid. Eelmisel nädalal mängis Halep kaasa ka Moskvas ning oli jälle Anett Kontaveidist erineval tabelipoolel. Kuid rumeenlanna oma teed finaalini välja ei käinud, sest kaotas veerandfinaalis Maria Sakkarile.

Olgem ausad – 2021. aastal on Anetti tulemused olnud tervikuna paremad kui Halepil ja eks seda näitab ka praegune koht Porsche Race’i (hooaja edetabel) arvestuses, kus Anett on hetkel 10. ja Halep alles 39. Nii-öelda päris edetabelis püsib Halep TOP20 seas veel tänu 2020. aasta Austraalia poolfinaali punktidele. Kuid plusspoolele saab Halep tänavu panna isikliku elu suursündmuse – ta abiellus 15. septembril Rumeenia ärimehe Toni Iuruciga.

Me võiksime nende andmete põhjal lugeda Anetti pühapäevase finaali favoriidiks, aga Cluj-Napoca turniiril on tema kaotanud 24, kuid Halep ainult 12 geimi ja kogu varasem ajalugu sunnib kindlasti rumeenlannaga arvestama. Kahjuks me taas hetkel ei tea, milliste koefitsientidega saab sellele mängule panustada ennustusportaalis Paf, kuid mitme teise kihlveokontori koefitsientide põhjal saame aimu, et kerge soosik on siiski Kontaveit. Keskmiselt on Anetti võidukoefitsient 1,76-1,77, aga Halepil 2,1-2,15.

Pühapäevane finaalide päev algab Cluj-Napocas kell 15.30 paarismänguga. Üksikmängu finaal toimub pärast seda, aga mitte enne kella 17.30. Kuna paarismängus on punktid lühemad, siis seda algusaega peaksime ka reaalselt silmas pidama ning lootma, et ajakava on ikka arvestanud täna öösel toimuvat kellakeeramist, mis peaks olema sama nii Eestis kui ka Rumeenias.