fbpx
Close

EELVAADE | Anett Kontaveidi senise karjääri tähtsaim mäng?

– Simona Halep / Foto: REUTERS/Scanpix

Pealkirjas on küsimärk, sest võib-olla mõni tennisesõber siiski arvab, et Premier 5 turniiri finaal on olulisem kui suure slämmi veerandfinaal.

Jah, Wuhani turniiri finaali võitmisega oleks Anett 2018. aasta sügisel teeninud 900 WTA punkti, aga Australian Openi poolfinaal annab 780 punkti. Samas on vahe suurem, sest Wuhanis teenis finalist, kelleks tookord oligi Kontaveit, 585 punkti, ehk siis otsustava mängu võitmine lisanuks 315, aga Melbourne’is annab poolfinaali pääs 350 punkti rohkem. Pealegi on auhinnaraha suurem – Wuhanis sai võitja 471 700, aga Australian Openi poolfinalist 709 800 dollarit. Nii et kui me kokkuvõttes võrdleme, siis ehk võib küsimärgi ära võtta.

Kuid Anetti teel seisab neljandana asetatud Simona Halep (Rumeenia), üks kogenumaid esikümne tennisiste. Võib tunduda, et Halep on profituuril olnud juba “terve igaviku” aga tegelikult sai ta alles neli kuud tagasi 28-aastaseks. Ta on Kontaveidist ainult 4 aastat ja 3 kuud vanem.

Paljudele praegustele tippnaistele sarnaselt oli Halep juunioride klassis edukas. Võib öelda, et ta saavutas maksimumi, sest võitis ühe noorte slämmiturniiri (2008 Roland Garros) ja oli ka juunioride maailma esireket. Võimalik, et Eestis tunti Halepit tollal hoopis tänu kõmulisele loole, et ta lasi vähendada oma rindade suurust. Ikka selle nimel, et väljakul liikumine oleks kergem ja tee tippu tõenäolisem.

Halep alustas profiturniiridel osalemist juba 2006. aastal paralleelselt oma noortekarjääriga, kuid väga kiirelt edu ei tulnud. Esisajasse murdis ta 2010. aastal, aga siis jäi areng pisut toppama ning 2012. aasta lõpuks oli tema kõrgeim edetabelikoht 37. Läbimurre toimus 2013. aastal, kui Halep võitis kuus WTA turniiri, mis sel hoojal oli rohkem kui ükskõik millisel teisel naismängijal. Rumeenlanna kerkis edetabelis 11. kohale.

2014. aastal jõudis Halep Pariisis oma esimesse slämmiturniiri finaali, kus kaotas Maria Šarapovale. Augustis tõusis Halep juba maailma teiseks reketiks ja sisuliselt on ta sealt alates olnud kogu aeg esinelikus, vaid 2016. aastal ja mullu on langenud lühikeseks ajaks välja. Maailma esireketiks kerkis Halep enne, kui oli võitnud oma esimese slämmiturniiri. See juhtus 9. oktoobril 2017.

Enne Halepi jaoks seni edukaimat 2018. aastat oli ta slämmiturniiri finaali jõudnud kaks korda. Ka kolmas katse 2018. aasta Australian Openil oli edutu, Halep kaotas Caroline Wozniackile, aga tiitel tuli lõpuks Prantsusmaa lahtistelt ehk täpselt kümme aastat hiljem, kui ta sealsamas oli tulnud juunioride meistriks. Maailmas on tennisiste, kes on oma esimese slämmiturniiri võitnud täpselt aasta pärast samas toimunud noorteturniiri võitmist – näiteks Mats Wilander, aga veel varasemast ajast Ken Rosewall. Halepil läks neist kümme korda rohkem aega, aga seda suuremat sihikindlust on tema karjääri senine käik tõestanud.

Tänaseks on Halep juba kahekordne slämmiturniiri võitja, kui sai esikoha ka eelmisel aastal Wimbledonis ning maailma edetabelit on ta kokku juhtinud 64 nädalat – viimati täpselt aasta tagasi, kui Naomi Osaka Australian Openi võiduga temalt esireketi tiitli napsas. Pärast tänavust turniiri tõuseb Halep teiseks – olenemata kui kaugele jõuab.

Kontaveit on kohtunud Halepiga kaks korda ning kaotanud 2017. aastal Miamis 3:6, 0:6 ja Roomas 2:6, 4:6. Kuid 2017. aasta kevad oli just selline aeg, kus Halep liikus tõusuteel. Ta võitis siis Madridis ning jõudis Roomas ja Pariisis finaali, kus ta mälestusväärses mängus kaotas Jelena Ostapenkole. Nii et tollaseid tulemusi ei saa liiga dramaatiliselt võtta, sest Halepi ja Kontaveidi tasemevahe oli siis kindlasti suurem kui praegu.

Halepit võib õigustatult nimetada universaalseks mängijaks, sest ta on võitnud turniire kõigil katetel ning ta varieerib ründemängu osava kaitsemängu ja mitmekülgsete oskustega. Agressiivsuselt jääb Halep siiski paljudele rivaalidele alla ning päris harvad pole juhtumid, kus võimsalt ründavad mängijad on pannud Halepi sellise surve alla, et ta polegi sealt välja tulnud. Ostapenko on kindlasti üks näida, aga ka meie Kaia Kanepi, kui ta võitis Halepit 2018. aasta US Openi avaringis. Ning ei saa öelda isegi seda, et need ründajad on tegutsenud laitmatult, näiteks Ostapenko tegi Pariisi finaalis 50 lihtviga. Kuid on ka terve hulk vastupidiseid näiteid, kus Halep on surve alla sattunud, aga sealt edukalt välja tulnud. Ta ei ole päris oma loomult kaitsemängija, vaid lihtsalt on teatud mängudes sunnitud sellesse rolli.

Spordiennustaja Peep: kas Halep ikka on nii selge soosik?

Kihlveokontorid arvavad, et Halep on eeloleval ööl peetavas mängus üsna selge soosik. Koefitsiente 1,35 (Halep) ja 3,20 (Kontaveit), mida annab ennustusportaal Paf, võib enam-vähem iseloomustada nii, et rumeenlannal on 75-80 % võiduvõimalusi. Mida ütleb selle kohta spordiennustaja Peep? “Minu arust ei tohiks Halep olla nii selge favoriit, ilmselt on arvestatud tema head psühholoogilist ettevalmistust, oskusi mänge enda kasuks pöörata ja ka varasemaid omavahelisi kohtumisi, mis aga nii palju ei tohiks tähendada. Muidugi, kui koefitsiendid oleksid võrdsed, siis ma valiksin Halepi, aga 3,2ga võiks riskida ka panusega Anetti võidule, sest ega ma Eesti omade vastu eriti ennustada ei taha,” rääkis Peep.

Loodetavasti Eesti fännid ikka usuvad Anetti võimalustesse, kuid arvestades tema seniseid häid esitusi ja juba olemasolevat tulemust, võiks homme öises mängus lugeda heaks tagajärjeks ka seda, kui Eesti esireket võideldes napilt kaotab. Pöidlad pihku!

scroll to top