Daniil Medvedev ja Rafael Nadal ei loovutanud poolfinaalis settigi

Daniil Medvedev juubeldab esmakordselt slämmiturniiri finaali jõudmise puhul.
/ Foto: Zumapress/Scanpix

Üsna sarnase tulemusega võitsid möödunud ööl peetud US Openi meeste üksikmängu poolfinaali Daniil Medvedev (Venemaa, 5) ja Rafael Nadal (Hispaania, 2). Nii kohtub finaalis uustulnuk vana tegijaga.

Medvedevil on olnud US Openil õnne, sest ta jõudis finaali kohtumata ühegi TOP20 mängijaga. Aga samas on ta õnne ka mänguga ära teeninud ja oma viimasel neljal turniiril on ta kõigis jõudnud otsustava kohtumiseni. Imeline järjepidevus ja vastupidavus – näiteks treener Harri Neppi ennustas enne US Openit, et Venemaa esireket kaugele ei jõua, sest väsimus võtab võimust.

Poolfinaalis kohtus Medvedev maailma 78. reketi Grigor Dimitroviga ja võitis 7:6, 6:4, 6:3. Kui Dimitrov esitas hiilgepartii veerandfinaalis Roger Federeri (Šveits, 3) vastu, siis täna öösel oli ta kahvatum. Sama võib öelda ka Stan Wawrinka (Šveits, 23) kohta, kes maailma esireketi Novak Djokoviciga mängis märksa paremini kui Medvedeviga. Kuid asjatundjate sõnul seisnebki Medvedevi fenomen selles, et ebahariliku stiiliga võtab ta vastastelt mänguisu ära. Medvedevit ei saa kuidagi nimetada passiivseks mängijaks, aga fakt on see, et tema tugevaimad küljed on kaitsemäng ning kõrge tempo ja suuna muutustega vastasele ebamugav tagajoonemäng.

Võtame kas või poolfinaali statistika: Medvedev 22 äralööki ja 40 lihtviga, Dimitrov 39 äralööki ja 46 lihtviga. Kust see võit siis venelasele tuli? Sunnitud vigade arvelt! Tihti ei saanud Dimitrov tõrjutud Medvedevi pallingut, aga kui ässa pole, läheb see kirja sunnitud veana. Ka tagajoone pallivahetused lõppesid tihti sellega, et raskesse olukorda surutud Dimitrov eksis, aga seegi on sunnitud viga. Nii Medvedev võidabki statistika kiuste.

Mäng algas omapäraselt, sest tõrjuja võitis esimesest 8st punktist 7. Medvedev võttis vastase servigeimi nulliga, Dimitrov juhtis tõrjegeimis 40:15, aga Medvedev päästis selle. Kuid ei päästnud enam järgmist pallingugeimi ja seis oli 2:2. Sett lõppes tie-break’iga, mis on reeglina Medvedevi leib. Pärast Dimitrovi alistamist on ta sel hooajal 28st tie-break’ist võitnud 20 (71%). Sealjuures tegi venelane tie-break’is kaks topeltviga (Dimitrov ühe), kuid võitis paar olulist pikka pallivahetust ning geimi 7:5.

Ka teine sett algas tõrjujatele edukalt. Kui Medvedev juhtis 3:2, olid mõlemad mehed juba kahel korral servi murdnud. Ent seisul 5:4 mängiti pikk geim, kus Dimitrov kogu aeg juhtis, aga kohe kui Medvedev esimese murdepalli teenis, kohe ka võitis. Kolmas sett läks lihtsamalt, sest Medvedevile piisas ühest murdest, ise ta enam servigeimi ei loovutanud. Ässadega jäi peale Medvedev 10:2, aga ta tegi ka 8 topeltviga (Dimitrov 2). Kuid esimeselt servilt võitis Medvedev 75 ja Dimitrov 63% punktidest.

Rafael Nadali jaoks on slämmiturniiri finaal juba tavaline sündmus. / Foto: AP/Scanpix

Nadal alistas turniiri teise suurüllataja Matteo Berrettini (Itaalia, 24) 7:6, 6:4, 6:1. Tulemuses võib näha sarnasust esimese poolfinaaliga, aga mängu käik oli selle poolest erinev, et Berrettinil ei olnud kohtumise jooksul ühtki murdepalli! Võiks öelda, et nii ei saagi mängu võita, aga esimese seti tie-break’is juhtis itaallane 4:0, 5:2 ja 6:4, kuid kaotas 6:8.

Kogu mäng käis ainult Berrettini servigeimides, sest Nadali omad olid lühikesed. Hispaanlane ei ole mingi pommservija, aga tal on oskus pallingugeimides oma mängu peale suruda. Ja kui Rafa on tagajoonel sõiduvees, siis tal vastast pole, kuigi Befrrettini on end US Openil näidanud kohati geniaalse tagajoonemängijana. Huvitav on ka selline arv: Berrettini servil mängiti 118 ja Nadali servil ainult 75 punkti. Tõsi, itaallane servis ühe geimi rohkem, aga punkte mängiti tema pallingul rohkem umbes 7 geimi jagu! Miks Nadal kindlamini ei võitnud? Sest ei suutnud realiseerida murdepalle – kahes esimeses setis 10st 1. Avasetis jäi Nadalil seisul 5:4 kasutamata ka settpall, ent nagu juba kirjutasime, päästis ta kaks settpalli tie-break’is.

Pärast üheksat kasutamata jäänud murdepalli suutis Nadal lõpuks Berrettini servigeimi võita teises setis seisul 3:3. Pärast seda kulges kohtumine lõpuni ühepoolselt. No kes ikka võidaks Nadali seisult 0:2, Berrettini oli lootuse juba maha matnud. Aga võib uskuda, et möödunud öö poolfinaalides oli siiski kaks suhteliselt õnnelikku kaotajat, sest Dimitrov ja Berrettini olid niigi ennast ületanud.

Et Nadali ja Medvedevi finaali kohta kirjutame pühapäeval ka eelloo, siis praegu me nende võimalusi vaagima ei hakka. Ütleme vaid seda, et homsed vastased on omavahel kohtunud vaid korra ja see juhtus neli nädalat tagasi Montreali turniiri finaalis, kus hispaanlane kergelt võitis 6:3, 6:0.