Anett Kontaveit sai valusa kaotuse: vastane eksis lihtsalt lõpus vähem

Anett Kontaveit servimas mängus Kristina Kucovaga, / Foto; AP/Scanpix

Anett Kontaveit (4) kaotas Indian Wellsi WTA Masters 1000 turniiri teises ringis Marketa Vondroušovale (Tšehhi, 30) ülipingelises ja tegelikult ikkagi kasutamata võimaluste mängus 6:3, 5:7, 6:7. Kohtumine kestis 30-kraadises kuumuses 2 tundi ja 51 minutit.

Anett alla ei andnud, võib-olla ei olnud tahtejõu poolest vastasest kehvem, aga ta kinkis kolmandas setis liiga palju ära. Just otsustava seti keskosa oli see periood, kus Eesti esireket pidanuks mängu ära võtma. Lõpus oli juba rohkem loterii ja pigem päästis siis raskeid seise Anett – seda kuni viimase punktini, kus ta jälle eksis.

Kui aga alustada esimesest setist, siis selles mängis Anett kehvalt vaid avageimi, kui ta loovutas servi, kuid sai selle kohe tagasi. Sett võinuks ehk lõppeda kiiremini, kuid Vondroušova tuli seisul 1:4 välja 15:40 kaotusseisust. Kuid see ei lugenud sisuliselt midagi, sest Anettil jäi kaks servigeimi, mis ta võitis nulliga. Tol hetkel oli raske aimata, et pärast seda, ehk teises ja kolmandas setis algusest lõpuni, ei olnud eestlannal enam ühtki lihtsat servigeimi.

Teist setti alustas Vomdroušova ootamatult agressivselt ja sooritas ilmselt juba kahe geimiga viis äralööki – sama palju, kui ta tegi terves esimeses setis. Võis küsida, et mida ta enne tegi – miks ta lubas Anettil domineerida, kui endal on ka oskusi rünnata? Tegelikult oli see kolmegeimiline seeria mängu jooksul ainus, kus tšehhitar domineeris. Õigemini kestis see neljanda geimi seisuni 0:40 Anetti servil, kuid ta päästis selle seisu ja hoidis servi. Ootamatust pöördest häiritud Vondroušova andis nüüd murde tagasi, aga ta oli teises setis tervikuna ikkagi parem. Kõige tähtsam oli see, et tšehhitar eksis üha vähem ja sundis Anetti pingutama. Eestlanna tuli välja veel kahes servigeimis kaotusseisust, aga seisul 5:6 andis ikkagi pallingu ära.

Enne otsustavat setti kutsus Vondroušova arsti, kes sidus tema labajalga. Kas olid seal villid või mõni muu mure, seda me teada ei saanud, aga kolmanda seti algul servis Vondroušova üsna vaevaliselt. Tundus, et jooksmist ja tagajoonemängu jalg ei seganud, aga servimist küll. Kuid siis algas Anetti jaoks teistpidi jama – kui ta sai Vondroušova servigeimid hõlpsalt kätte, ei kasutanud ta võimalusi oma pallingul. Seisul 1:0: geim kestis 16 punkti, Anett ei kasutanud nelja geimpalli ja kaotas teisel murdepallil. Seisul 2:1: geim kestis 12 punkti, Anett ei kasutanud üht geimpalli ja kaotas kolmandal murdepallil.

Kuid Vondroušova kaotas veel ühe servigeimi ja lõpuks Anett hoidis, kuigi oma seiklus oli ka siin – 40:0 eduesisust nägi Anett, kuidas vastane virutas kaks pommlööki. Kolmanda geimpalli Anett siiski võitis ja sai 4:2 ette. Ilmselt oli murdepunkt Vondroušova järgmises servihgeimis, kus ta oli 0:30 taga. Nüüd hakkas Anett just valel ajal üle forsseerima, võib-olla oleks vastane ise murdunud. Ta eksis järjest mitmel löögil ja siis kaotas veel ühe pika servigeimi – 18 punkti ja kolm geimpalli kasutamata, vastane võitis neljandal murdepallil.

Kuigi nüüd enam Anett oma servigeimi ei kaotanud, oli ka kahes viimase geimis seis vähemalt korra 40:40. Otsustavas setis mängiti Anetti servil 68 ja Vondroušova servil 34 punkti – kahekordne vahe! Ning servimine väsitab rohkem. Anett pääses napilt seisul 5:6, 0:30, kui vastase passeerlöök jäi võrgulinti pidama. Aga muidu oli Vondroušoval võrgulindiga rohkem õnne, kuid mitte otsustavatel punktidel. Anett pidi nüüd ise kaotusseisus võitlema ja tie-break’is jäi taha koguni 2:6. Endiselt oli peamine vahe selles, et Anett pidi peaaegu iga punkti saamiseks maksimaaselt pingutama, aga vastane teenis neid kergemalt. Kingitusi tšehhitar ei teinud ja lõpuks hakkas tööle ka tema tilkpall, mis algul edu ei toonud. Kuid Anett võitles – tuli tie-break’is 2:6 pealt järele 5:6, aga siis lõpetas eeskäe veaga, mis oli selles mängus talle tüüpiline.

Kahjuks olidki lihtvigade numbrid määravad – Kontaveit 54 ja Vondroušova 37. Äralöökidega jäi Anett peale 43:35, aga et esimeses setis oli seis tema kasuks 14:5, olid ülejäänud settides need enam-vähem viigis. Murdepalle realiseeris Anett 14st 6 ja Vondroušova 17st 6, aga need numbrid ei väljenda kasutamata jäänud geimpalle, mida Anettil oli kordades rohkem. Serv oli ju kokkuvõttes Anettil parem, ehkki Vondroušova sai suuremalt jaolt tõrjega hakkama. Ässad/topeltvead olid Anettil 2/6 ja Vondroušoval 4/11, esimese servi protsent 64 vs 51, kuid esimeselt pallingult võitis Anett 59% ja tšehhitar 71% punktidest. Ning Tennisnet julgeb arvata, ei tulene nende numbrite erinevus kummagi mängija servist ega tõrjest, vaid Anett jättis lihtsalt kasutamata nii-öelda teisi-kolmandaid palle – hea serv ei toonud talle pahatihti tulu punkti näol, sest ta ise eksis. Sellest polnud kasu, et kokku ca 2/3 punktidest oli initsiatiiv Anetti käes.

Kui eile kirjutasime, et Kaia Kanepi kaotas mängu, mille ta oleks pidanud võitma, siis täna saab Anett Kontaveidi kohta sama öelda. Ta ei andnud alla, kuid kasutamata võimalusi ja kingitusi vastasele oli liiga palju. Mängupildi põhjal pidanuks Anett kolmanda seti keskel selle kohtumise otsustama, teise seti kaotuse kohta nii öelda ei saa.