Anett Kontaveit kaotas Dubai turniiri avaringis

Anett Kontaveit. / Foto: Reuters/Scanpix

Anett Kontaveit jättis esimeses setis kasutamata kaks settpalli ja kaotas lõpuks maailma 40. reketile Shuai Zhangile (Hiina) 6:7, 3:6.

Kui samad vastased kohtusid mullu septembris Wuhani turniiril, oli mäng väga kõrgetasemeline – tookord hiinlanna kaotas, aga mängis ometi paremini kui täna. Seekord tegid mõlemad mängijad ohtralt lihtvigu ega saanud oma pallingut käima. Tõsi, kui Zhangi kuus topeltviga esimeses setis oli tema probleem, siis Eesti tennisesõpru huvitab pigem, miks ei õnnestunud Kontaveidi mäng?

“Kahjuks tundus see asi täna väga hambutu,” leidis eksperdist treener Harri Neppi. “Anett eksis murdepallidel väga palju, lõi kohati väga tujutult. Ma ei välista, et teda võis kimbutada ka kerge haigus.”

Ometi oli Anettil pärast kaht vastastikust murret mängu algul võimalik lõpetada sett vastase servil seisul 5:4, 40:15. Kui esimese settpalli päästis Zhang kindlalt, siis teisel settpallil oli omamoodi hämmastav, et kaks korda ei julgenud Kontaveit rünnata, vaid jättis löögi pehmeks. Kui on teada, et lihtvigu teeb Eesti esireket igas mängus teatud hulga ning sellege oleme juba harjunud, siis rünnakust hoidumine oli tema puhul üllatav.

“Eks see oli näha, et kui ründelöögid välja ei tule, siis ta kokkuvõttes ei tee midagi,” ütles Neppi. “Vastane ründas teravamalt ja tegi oma topeltvead ka mängu algul ära, aga pärast enam mitte.”

Kuigi Anett tuli veel raskest seisust välja ning pärast oma pallingu kaotust murdis servi tagasi seisuks 6:6, oli tie-break väga ühepoolne ja lõppes 3:7. “Tie-break oli Anetti poolt eriti kehv,” leidis Neppi. “Servil ei olnud aga kogu mängu jooksul tavapärast teravust.”

Teises setis murdis Kontaveit esimesena vastase pallingu, aga loovutas siis eduseisult 40:0 kohe servi tagasi. Teist korda kaotas ta oma pallingu seisul 3:4, kui ta jättis kasutamata neli geimpalli. Kui seis oli tasa või Anett taga, siis mängis ta ilusa punkti, aga oma geimpallidel pidevalt eksis. Miks? Igatahes teist hooaega järjest jäi Kontaveidile Doha ja Dubai turniiridelt kokku kirja vaid üks võit. Maailma edetabelis ta punkte ei kaotanud, kuid see on antud juhul väike lohutus.

Kahjuks pole kuskilt leida lihtvigade/äralöökide statistikat, kuid võib olla üsna kindel, et selles osas jäid miinusesse mõlemad mängijad. Esimene palling õnnestus Kontaveidil paremini – vastavalt 69 ja 52%. Kuid esimeselt servilt võidetud punktide arv (55%) oli Eesti esireketi kohta harjumatult väike. Zhang võitis 60% punktidest, ka mitte palju, aga nagu öeldud – vastase nõrgad küljed meid niivõrd ei huvita. Murdepalle realiseeris Zhang 11st 5 ja Kontaveit 12st 4, ehkki siin on eestlanna kesine number veidi petlik, sest ta raiskas kokku 8 murdepalli kahes geimis, mille ta lõpuks ikkagi võitis. Seega läks reaalselt kaduma vaid neli murdepalli, neist kaks just seisul 5:4 esimeses setis.