Anett Kontaveit ei suutnud veel Serena Williamsit erru saata

Anett Kontaveit sai lõpuks mängida 21. sajandi parima tennisistiga, aga võitu ei tulnud. / Foto: AFP/Scanpix

Anett Kontaveit (2) mängis kaks setti väga head tennist, aga tema tase langes otsustavas setis ja nii tuli vastu võtta 6:7, 6:2, 2:6 kaotus 23-kordselt suure slämmi võitjalt Serena Williamsilt (USA).

Nagu pisut karta võis, olid kihlveokontorid Anetti suhtes liiga optimistlikud ja seda eelkõige põhjusel, et Williamsilt ei oodatud enam head mängu. Aga 40-aastane ameeriklanna oli täna täiesti korralikul tasemel, kindlasti mitte nii tugev nagu parematel päevadel, aga piisavalt hea. Tennisnet kirjutas ka eelvaates, et on vähemalt üks element, milles Williams kindlasti alla ei jää ja see on serv. Nii see täpselt oli ka.

Esimene sett oli kindlalt kogu kohtumise kõrgetasemelisim. Pealtvaatajad võtsid kohe algusest seisukoha, et nad ei plaksuta isegi Anetti headele löökidele, aga esialgu see küll Eesti esireketit ei häirinud. Anett tuli seisul 1:1 oma servil välja 15:40 kaotusseisust ja tundus, et pikemates pallivahetustes oli temal eelis. Aga paraku neid pikki pallivahetusi selles mängus eriti palju ei tulnud. Seisul 3:3 mängiti ülipikk geim, kus kõigepealt Williamsil vedas, et ta Anetti geimpallil sai võrgutripsu abil punkti, kuid selle ebaõnne tegi Anett veel samas geimis tagasi ja lõpuks võitis hoolimata kolmest murdepallist. Ja lõpuks seisul 4:4 Williams ikkagi murdis.

Ameeriklanna, kes esimese setis võitis 89% esimese ja ainult 23% teise servi punktidest, oli niivõrd sõltuv esimesest pallingust, et kui nüüd seisul 5:4 seti võiduks servides enam esimene serv sisse ei läinud, kaotas ta kohe geimi. Nii jõuti tie-break’i, kus Anett tegi ainult ühe vea, kui tilkpalli üritusel maandus pall võrgus. Ta jäi taha 3:5 ja enam minimurret tagasi ei saanud, sest Williams servis võimsalt.

Teise seti algul sai aga Anett ka vastase esimese serviga enam-vähem hakkama ja selle tulemus oli, et ta juhtis kahe murdega 3:0, kuigi kolmandas geimis Williams juhtis 40:15. Seejärel mängis Anett küll senise mängu halvima geimi, aga sai järgmises taas murde Serena 40:0 eduseisult! Ameeriklanna oli hakanud rohkem eksima ja Anett valitses mängu. Enam probleeme ei tekkinud ja sett tuli kindlalt Eesti esireketile.

Kolmanda seti eel võis eeldada, et Williams on väsinum. Aga just nüüd hakkas Anett liiga kiiresti eksima ja punktid jäid lühikeseks. Seisul 0:1 servides oli Anettil õnne, et ta lõi murdepallil äralöögi millimeetri võrra piirile (nii näitas telekordus), aga seda õnne ta ei kasutanud ja kaotas ikkagi oma servigeimi. Seejärel juhtis Williams 2:0, 40:0, aga teist korda mängu jooksul murdis Anett vastase selliselt eduseisult. Kuid ometi ei parandanud ka see edu Anetti mängu, mis kolmandas setis enam nii hea polnud. Ta sai oma servil ainult ühe punkti ja kuigi seisul 1:4 võitis servigeimi kindlalt ja võitles tugevalt ka Williamsi pallingul (oli ka üks murdepall), aga ameeriklannat päästis taas hea serv. Sellega oli mäng läbi, sest oma servi kaotas Anett lõpus nulliga. Ta ei suutnud ikkagi panna Serenat sellisesse olukorda, kus peatselt 41-aastaseks saav vastane hakanuks väsima. Võimalik muidugi, et Anett oli ka üsna löödud publiku reaktsioonist, et teda üldse ei toetatud. Ebaõiglane see oli, aga niisugune on USA publik.

Sõbralik käesurumine pärast mängu. / Foto: Reuters/Scanpix

Seevastu Serena ütles väljaku intervjuus kohe, et armastab publikut ja mäng oli fantastiline. Endine tipptennisist Mary Joe Fernandez küsis Williamsilt, et kuidas sa ikka välja tulid, vastane ju maailma teine reket (mille peale Serena manas näole muige: mis siis!). “Olen ikka veel päris hea,” ütles võitja. “Mulle meeldivad väljakutsed ja tegelikult olen selleks turniiriks ka paremini treeninud.” Fernandez küsis, kas teda üllatas enda mängutase ja siis ütles Williams: “Ma olen ju Serena!” Ameeriklanna lisas: “Teises setis olin tõesti mures ja mõtlesin, kuidas tulen sellest välja. Sisendasin, et tuleb lihtsalt anda endast parim.”

Eurospordi ekspertkommentaator Mats Wilander märkis, et mängu kulg üllatas teda pisut ja õhkas samamoodi: “Kuid see on ikkagi Serena, ka täna on ta veel ohtlik vastane kõigile.” Wilander märkis, et Kontaveit üritas Williamsit jõuga üle mängida, aga lõpuks pidi ise hakkama riskima ja siis ei tulnud enam välja.

Samas ei oleks üllatus, kui Williams 3. ringis Ajla Tomljanovicile (Austraalia) kaotaks. Tennisnet julgeb ennustada, et nii ka läheb, sest Serenal ikkagi teiseks sama heaks esituseks enam püssirohtu ei jätku. Serena on kindlasti veel piisavalt hea, et mitte erru minna, aga suuri võite ta vaevalt enam saab.

Serena Williams tänab rahvast. / Foto: AP/Scanpix

Statistika näitab, et Anett jäi äralöökide/lihtvigadega plussi, kuid Williams mitte, nende numbrid olid vastavalt 32/27 ja 38/40. Kolme seti kohta ei olnud Anetti 27 lihtviga palju, aga kolmandas setis oli neid liiga palju. Kuna punktid võitis Williams 101:100, siis võime arvutada, et sunnitud vigu tegi Anett 36 ja Williams 28. Ameeriklanna võitis ka ässad 11:5, kuid tegi ühe topeltvea rohkem (6:5). Esimese servi protsent langes mõlemal pärast avasetti, kus see oli 68-67 Williamsi kasuks. Lõpuks oli ameeriklannal see näitaja 64% ja Anettil 59%. Ka esimeselt servilt võidetud punktide osas toimus Williamsi mängus langus alates 2. setist, aga ta võitis selle näitaja napilt 73% vs 70%. Murdepalle võitis Williams 12st 5 ja Anett 11st 5.

Kahju küll, aga 2022. aastal ei õnnestunud Anettil mitte ühelgi suure slämmi turniiril jõuda 2. ringist kaugemale.