fbpx
Close

Ajalugu on tehtud! Sinner alistas Austraalia lahtiste poolfinaalis Djokovici

Jannik Sinner – esimest korda finaalis. / Foto: Reuters/Scanpix

Lõpuks see juhtus – kümme korda oli maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) jõudnud Australian Openil poolfinaali ja kõigil kordadel pärast seda tiitlit võitnud. Täna oli tema 11. poolfinaal ja see lõppes kaotusega Jannik Sinnerile (Itaalia, 4).

Raske on muidugi öelda, kuivõrd on ühe sellise võiduseeria lõppemine ajalugu, aga nagu ütles väljaku intervjuus endine tippmees Jim Courier: Djokovici on niikuinii raske võita, aga siin, sellel väljakul veel eriti. Ja ajalugu on muidugi ka see, et Sinner jõudis esimese itaallasena (seda ka naiste üksikmängu arvestades) Australian Openi finaali.

Itaallase võidutulemus oli 6:1, 6:2, 6:7, 6:3. See, mis juhtus mängu kahes esimeses setis, oli ilmselt kõigile spetsialistidele ja ennustajatele uskumatu. Sinner mängis pea eksimatult ja surus tagajoonelt Djokovici. Maailma esireket tegi kahe suhteliselt lühikese seti jooksul 29 lihtviga, aga olid need kõik ikka lihtvead? Sest kui vastane on hea ja paneb sind pinge alla, oled sa sunnitud riskima ja nii vead tulevadki. Osaliselt olid need lihtvead sunnitud, ehkki Djokovici mäng oli liimist lahti, seda peab möönma.

Esimeses setis võitis Djokovic esimeselt pallingult ainult neli (!) punkti. Kuidas selline number tuli? Djokovic lõi 21 esimest servi ja sai neist sisse ainult 9 (43%) ning nendest 9st punktist võitis 4 (44%). Djokovici kohta on see ikka õudne statistika.

Teises setis serblase serv paranes, aga tagajoonemäng mitte. Samal ajal oli Sinner servil vääramatu ja ette rutates ütleme, et murdepalli Djokovic ei teeninud kogu mängu jooksul. Kuid seti Djokovic võitis ja juba hakati uskuma maailma esireketi ja 24-kordse slämmivõitja maagiasse, mis on eriti mõjunud Austraalias.

Tagajoone pallivahetused muutusid kolmandas setis võrdseks ja selle tunnistuseks oli seis 6:6. Djokovici tie-break’ide võitude/kaotuste bilanss oli 2023. aastal 31-8, sealhulgas slämmiturniiridel 17-2. Tänavu oli ta Austraalias seni võitnud 4st tie-break’ist 3. Kuid Sinner võttis seisul 3:4 kaks punkti Djokovici servil ning mängu võitmiseks pidi ta kaks oma servi punkti nüüd võitma. Ei õnnestunud, kuid 6:5 ta ette sai ja omas matšpalli. Sinner sai mängu hea tõrje nagu peaaegu kogu kohtumise jooksul, aga punkti võitis Djokovic ja maagia töötas täiega – 8:6 serblasele!

Ajaloost on sel puhul hea välja tuua 1999. aasta Prantsusmaa lahtiste finaal, kus Andre Agassi võitis Andrei Medvedevit 1:6, 2:6, 6:4, 6:3, 6:4. Nüüd oli ka Djokovicil vaja päästa seis 1:6, 2:6. Iseenesest pole ju vahet, millise tulemusega sa kaks setti kaotad, sest seis on 0:2 ja ennegi on slämmidel võidetud pärast kahe seti kaotamist. Kuid läks ikkagi nii nagu mängu põhjal pidi minema. Siiski oli suur üllatus, et neljandas setis tegi Sinner ainsa murde selles geimis, kus Djokovic juhtis 40:0. See oli seti neljas geim, millega itaallane läks 3:1 ette ja tal oli veel kolm korda vaja servi hoida. See õnnestus ja suur võit oli käes!

Statistikat veel nii palju, et äralöökidega jäi Djokovic peale 32:31 (nende hulgas ässad 7:9), aga lihtvigu tegi peaaegu poole rohkem (54:28). Väga halvasti alustanuna oli Djokovici esimese servi õnnestumisprotsent lõpuks parem (68 vs 58), aga esimese servi punktides oli oluline vahe – 67 vs 83%.

Jim Courieri intervjuus oli Sinner tagasihoidlik. Ta oli loomulikult rahul oma mängutasemega, aga möönis: “Djokovic ei tundnud ennast täna väljakul hästi ja püüdsin teda suruda. Mul oli hea meel kohtuda sellises olulises matšis mängijaga, kellelt olen palju õppinud. Eelmisel aastal kaotasin talle Wimbledoni poolfinaalis ja see oli ka üks õppetund.”

Kuna Sinner on nüüd Djokovici võitnud viimasest neljast mängust kolmel korral (aga üldseis veel serblase kasuks 4:3), küsis Courier, kuidas itaallane on seda suutnud. “Ma ei tea,” vastas Sinner ausalt. Jutust tuli välja ka fakt, et kui Sinner esimest korda Djokoviciga 2021 Monte Carlo turniiril kohtus ja 4:6, 2:6 kaotas, läks Sinneri treener maailma esireketilt küsima, mida tema hoolealune peaks teisiti tegema, et paremini mängida. Lahke mehena Djokovic andiski mõned soovitused.

Esimest korda slämmiturniiri finaali jõudnud Sinneril tuleb pühapäeval kohtuda mehega, kellel taoline kogemus on juba olemas. Tõsi, Alexander Zverev (Saksamaa, 6) on finaalis mänginud ainult ühe korra ja 2020 US Openil kaotanud Dominic Thiemile (Austria). Kui aga teise poolfinaali võidaks Daniil Medvedev (3), siis temal on juba finaalide kogemusi palju – alates 2019. aasta US Openist viis korda, kuid võitnud on venelane neist vaid ühe. “Vaatan kindlasti nende poolfinaali,” lubas Sinner. “Mul on eelmisest aastast olemas enesekindlus, et ma võib parimatega edukalt mängida.”

scroll to top