Revanš! Andrei Rublev alistas ATP finaalturniiril Stefanos Tsitsipase, kellele ta mullu kaotas

– Andrei Rublev / Foto: EPA/Scanpix

Kreeklase Stefanos Tsitsipase (4) ja venelase Andrei Rublevi (5) omavaheliste mängude ajalugu on olnud põnev ja pärast esmaspäevast kohtumist Torinos ATP finaalturniiril on seis 5:5.

Rublev oli täpselt aasta tagasi Londonis kaotanud Tsitsipasele dramaatiliselt. Kuigi venelane oli enamasti tagaajaja rollis, teenis ta matšpalli esimesena – otsustava seti tie-break’is seisul 6:5. Kuid ta tegi servil topeltvea! Tsitsipas võitis 8:6 ja sellega oli läinud Rublevi võimalus pääseda poolfinaali. Nüüd sai venelane aga üsna veenva revanši 6:4, 6:4. Veenev oli see eelkõige põhjusel, et Tsitsipasel polnud Rublevi servil ühtki murdepalli, ehkki paar geimi õnnestus tal tasavägiseks (40:40) ajada. Rublevil oli aga juba esimeses geimis kolm murdepalli. Need jäid realiseerimata, kuid kummaski setis korra sai ta murde kätte ja sellest piisas.

Tsitsipas võitis ässad 12:9, aga kõige tähtsam näitaja oli siiski esimeselt servilt teenitud punktid – Rublev 90% (41st 37) ja Tsitsipas 68%. See on kolossaalne vahe, mis sisuliselt otsustas mängu. Rublevi teine serv on teadaolevalt üks tema nõrkusi ja ta võitis sellelt 19st punktist 6 (32%), aga kuna neid punkte polnud palju, ei saanud need määravaks. Kuna mängisid alagrupi teine ja kolmas, oli võit suure tähendusega. Kui eeldada, et maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) on mõlemast tugevam ja Casper Ruud (Norra, 8) pigem nõrgem, oli tänane mäng otsustav.

Rublev oli võidu üle väga õnnelik. “Arvan, et selliste hetkede nimel me treenime ja elamegi, et nautida siinset suurepärast õhkkond, mängida head tennist ja pakkuda pealtvaatajaile naudingut,” sõnas Rublev. “Olen õnnelik, et suutsin anda endast parima. Kui sa servid hästi, on see tavaliselt võidu võti. Kuid seekord ei olnud asi ainult servis. Mul õnnestus ka agressiivselt tõrjuda ja tagajoonelt mängida.

Huvitav on mainida, et Tsitsipase ja Rublevi profimängude ajalugu algas 2017. aastal Challenger-turniirilt, kus venelane alistas kreeklase avaringis otsustavas setis 7:6 ehk samamoodi nagu mullusel ATP finaalturniiril Tsitsipas teda võitis. Edasi võitsid mehed omavahelisi mänge peaaegu kordamööda, ainus erand oli 2020. aasta sügis, kus Tsitsipas võitis kaks mängu järjest, Prantsusmaa lahtiste veerandfinaalis ja ATP finaalturniiril. Tänavu on võidud taas tulnud läinud üle ühe – Rublev võitis Rotterdamis ja nüüd ATP finaalturniiril, Tsitsipas vahepeal Monte Carlos.