fbpx
Close

Rekord! Novak Djokovic võitis slämmiturniiride 23. tiitli

Novak Djokovic oli võidu puhul juba varem valmis pannud dressipluusi numbriga 23, mis väljendab võitude arvu. / Foto: Reuters/Scanpix

Täpselt aasta võttis aega, kui tagaajamist alustanud Novak Djokovic (Serbia, 3) lõi slämmiturniiride võitude arvestuses üle Rafael Nadali, kes oli 22. tiitli teeninud mullu samal ajal Pariisis.

Djokovic tuli Nadalile lähemale Wimbledonis, viigistas Austraalias ja nüüd läks ette Prantsusmaa lahtistel, kus võitis tänases finaalis Casper Ruudi (Norra. 4) 7:6, 6:3, 7:5.

Ruud pole endiselt võitnud Djokovici vastu ühtki setti, aga kaotanud 11 (5 mänguga). Nagu ütlesid ka Eurospordi kommentaatorid, on Ruudil raske jagu saada Djokovicist, kellega tal on üsna sarnane mängustiili. Kumbki ei tee pommlööke (vähemalt regulaarselt mitte) ning nende tugevus peitub stabiilses tempomängus ja löögitäpsuses. Aga Djokovic teeb iga asja Ruudist natuke paremini. Nii polegi norralasel relva – kui sul on näiteks kolm mänguelementi vastasest kehvemad, aga üks tunduvalt parem, siis võid hea taktika korral oma plussi kasutada. Aga Ruudil Djokovici vastu plussi polegi.

Sellegipoolest alustas norralane paremini ja läks kohe murdega ette 2:0. Kuid Djokovic on ka mõnes eelmises mängus (näiteks veerandfinaalis Karen Hatšanoviga) alustanud tagasihoidlikult, aga läinud mängu käigus järjest paremaks. Nüüd sai Djokovic murde tagasi seisul 2:4, kuid veel järgmises geimis tuli tal päästa üks murdepall. Tegelikult oli Djokovic parem mängija selles finaalis alles alates esimese seti tie-break’ist, mille ta võitis laitmatu esitusega 7:1. Djokovic võitis tänavustel Prantsusmaa lahtistel kõik kuus tie-break’i ning nende jooksul ei teinud ühtki (!) lihtviga. Ka täna võitis Ruud ainsa punkti äralöögiga pärast head servi.

Kaks viimast setti olid sellised, et Ruudil ei tekkinud Djokovici servil mitte mingit šanssi. Parim seis, mille norralane tõrjegeimis saavutas, oli 0:30, aga murdepalli Ruudil polnud. Samas oli Ruudi enda serv pidevalt ohus. Teises setis sai Djokovic murde kiiresti kätte, aga otsustavas setis alles seisul 5:5. Sellel hetkel mängis Djokovic teise hiilgegeimi (esimene oli tie-break) ja mäng oli käes, sest oma viimasel servil ta andis ainult ühe punkti.

Casper Ruud hakkas kõvasti vastu, aga Novak Djokovici pidurdada ei suutnud. / Foto: Reuters/Scanpix

Ruud ei mänginud finaali sugugi halvasti, kui tema äralöögid ja lihtvead olid tasa 31/31. Kuid Djokovic tegi 52 äralöögi kõrval 32 lihtviga – suurepärane tulemus. Djokovic võitis punktid lõpuks 118:89, mis veelgi rõhutab tema selget ülekaalu, sest kuue enamvõidetud geimiga ei tohiks see vahe üle 20 punkti kuigivõrd olla. Aga Djokovic võitis esimeselt servilt lausa 80% punktidest (Ruud 57) ja sealt tuleb eriti suur vahe.

“Suur slämm on muidugi suur slämm – neli tähtsaimat turniiri meie spordialal. Iga mängija unistab just nende turniiride võitmisest vähemalt korra karjääri jooksul. Mul on olnud elus õnne võita need 23 korda, see on imeline tunne,” ütles Djokovic.

“Uus päev, uus rekord – sa kirjutad pidevalt ümber tennise ajalugu ja sellega inspireerid ka nooremat põlvkonda. Mul on hea meel, et sain esimesena sind selle saavutuse puhul õnnitleda,” ütles Ruud.

Djokovicist sai ka esimene meestennisist, kes on võitnud iga slämmiturniiri vähemalt kolm korda. Rod Laveril ja Rafael Nadalil on iga slämm võidetud vähemalt kaks korda, teistel neli erinevat turniir võitnud meestel on alati sees vähemalt üks slämm, mida ta üle ühe korra võitnud pole. Djokovici 23 tiitlit jagunevad nii: Australian Open 10, Wimbledon 7, US Open ja Roland Garros 3.

scroll to top