Raskeks läks, aga tuli ära! Anett Kontaveit esmakordselt suure slämmi turniiri veerandfinaalis!

Anett Kontaveidi võidurõõm pärast Iga Swiateki alistamist. / Foto: Reuters/Scanpix

Anett Kontaveit alistas tõeliseks thrilleriks kujunenud mängus Australian Openi 1/8 finaalis maailma 56. reketi Iga Swiateki (Poola) 6:7, 7:5, 7:5 ja kohtub nüüd kolmapäeval veerandfinaalis kahekordse slämmiturniiri võitja Simona Halepiga (Rumeenia, 4).

Kohtumises oli kaks hetke, kus ühes tundus, et Anett enam välja ei rabele ja teisel hetkel tundus, et võit on juba käes. Aga siis see võit veel ei tulnud, tuli kaks viimast geimi uuesti pingutada. Kindlasti tuleks nentida, et kui me võrdleme Anetti esitust laupäeval Belinda Bencici vastu, siis selle tasemeni ta täna kaugeltki ei küündinud.

Juba esimeses setis oli näha, et need ründelöögid, mis Bencicci vastu õnnestusid pea sajaprotsendiliselt, ei tulnud nüüd pahatihti välja. Kui sünoptikud pakkusid pilvist ilma, siis tegelikult paistis päike ühelt väljakupoolelt otse näkku. Esimeses setis oli sel ka oma tulemus – vastu päikest võitis kumbki vaid ühe geimi, kusjuures Anett oma servil ja Swiatek tõrjel. Enne tie-break’i oli kumbki loovutanud kolm oma servigeimi. Poolatari vedas alt eelkõige madal esimese servi õnnestumisprotsent, aga Anetti palling jäi kohati vähe efektiivseks. Ent kuna lihtvigu tegi palju ka Swiatek, läks esimene sett tie-break’i, kus ilmselt otsustav punkt mängiti Swiateki eduseisul 4:3, kui poolatar raskest positsioonist tegi hea passeerlöögi. Ta võitis tie-break’i 7:4.

Kuigi kahe seti vahel pani füsioterapeut tugeva sideme Swiateki reielihasele, alustas poolatar teist setti sellise hooga, et kui ta juhtis 2:0, jäi mulje, et nüüd Anett enam 18-aastast tulevikutähte ei pidurda. Kuid see mulje oli vale. Vähemalt oma pallingul hakkas Kontaveit nüüd edukamalt tegutsema. Kui ta murdis tagasi Swiateki pallingu seisuks 4:4, mängis Anett kaks oma servigeimi väga kindlalt. Sama aga ei suutnud poolatar, kes seisul 5:6 oma pallingu loovutas – Anett lõpetas seti ilusa ründelöögiga otse tõrjelt.

Otsustavas setis näis Swiatek väsinum ja kohati tegi väga jämedaid vigu. Kui seni oli lihtvigade arv enam-vähem võrdne, siis nüüd läks Swiatek “ette” ehk siis tegelikult selle tulemusena jäi taha 1:5. Kõik tundus olevat läbi, Kontaveidil oli varus kaks oma pallingut ja enne seda oli ta viis servigeimi järjest võitnud. Kuid ei enam. Kas tuli närv sisse või mitte, seda ei tea, aga Anett ei saanud nelja järgmise geimi jooksul isegi matšpalli, parim seis oli kahes geimis 30:30. Õnneks servis ta hästi seisult 5:5 ja siis Swiateki viimases pallingugeimis tegi ühe hiilgava ründelöögi, aga viimased punktid sai vastase vigadest.

Vastased väärisid teineteist. / Foto: AFP/Scanpix

Väljaku intervjuus ütles Anett, et ta ei saa olla enam rõõmsam, kui praegu, sest jõudis esmakordselt suure slämmi turniiril veerandfinaali. Aga ta lisas: “Kuid mäng ise kujunes raskeks, aga tulin välja. Värisen veel praegugi.” Järgmise vastase Halepi kohta ütles Anett, et nüüd pole tal jälle midagi kaotada – nii oli ta öelnud ka enne mängu Benciciga.

Staistika näitab, et serv oli Anettil natuke parem – mõlemad lõid 4 ässa, aga Eesti esireket tegi 3 ja Swiatek 6 topeltviga. Esimese servi protsent oli aga koguni 61-49 Anetti kasuks ja see ilmselt ka paremuse otsustas, sest esimeselt pallingult võidetud punktid olid enam-vähem võrdsed (Kontaveit 61%, Swiatek 59%). Anett kaotas äralöökidega 29:42, kuid tegi 35 lihtviga vastase 51 vastu. Seega jäi mõlemad miinusesse ja Anetti hiilgav 21 äralööki/7 lihtviga Bencici vastu oli ilmselt liiga hea, et seda uuesti loota. Aga veel üks oluline edu peitub selles, et Anett võitis 14st murdepallist 9 ja Swiatek 19st 7. Kahes geimis päästis Kontaveit kolm murdepalli ja lõpuks need geimid ka võitis.