Rafael Nadal sai oma mantlipärijast jagu ning on võitnud 20 mängu järjest

Rafael Nadal. / Foto: AFP/Scanpix

Rafael Nadal (Hispaania, 4) on kindlalt 2022. aasta maailma parim tennisist ja selle au võib talle alles jätta isegi siis, kui ta Indian Wellsi finaalis kaotama peaks.

Pärast seda, kui Nadal alistas Eesti aja järgi tänase päeva esimestel öötundidel kaasmaalase Carlos Alcarazi (19) 6:4, 4:6, 6:3, on ta aasta algusest saadik võitnud kõik 20 mängu. Kõige keerulisem oli Nadali jaoks Indian Wellsi 2. ring ehk tema jaoks turniiri esimene mäng, kus ta oli otsustavas setis Sebastian Korda (USA) vastu kahe murdega taga 2:5, aga suutis võita.

Alcarazi, kes on oma kuulsast kaasmaalasest 17 aastat noorem, on juba kutsutud “väikeseks Nadaliks”, ehkki tegelikult nad mängivad erinevas stiilis. Alcarazi mäng sobib rohkem kõvakattele, kindlasti ei hakka ta tulevikus samamoodi liivaväljakul valitsema nagu seda on teinud Nadal.

Tänases kahe hispaanlase mängus oli esimeses kahes setis palju murdeid ja tohutult palju murdepalle. Näiteks esimeses setis oli viis murret, aga lisaks jättis Nadal teises geimis kasutamata viis ja kaheksandas geimis neli murdepalli. Kuid kõva võitlus ei päästnud Alcarazi, sest ülejäänud kolm tema servigeimi murdis Nadal ikkagi. Teises setis hakkasid murded pihta seisult 2:2. Alcaraz murdis ja Nadal vastas samaga seisuni 5:4. Kolmandat korda ta seda enam ei suutnud. Kuid otsustav sett oli hoopis teistsugune ja Nadalile piisas ühest murdest seisul 4:3. Alcarazi võimalus läks kaduma seisul 2:2, kui realiseerimata jäi kolm murdepalli. Kokku võitis Nadal murdepalle 21st 6 ja Alcaraz 14st 5. Servi statistilised näitajad olid väga võrdsed ning selles osas midagi ei otsustatud.

Nadal ütles pärast mängu, et ta ei võtnud seda kui kohtumist tulevikulootuse ja mantlipärijaga. „Minu jaoks oli see tavaline poolfinaal. Ta ei ole enam noormängija, kes on edetabelis kuskil 100. kohal ja alles tippu tõusmas. Ta juba on tippmängija ja pidin valmistuma matšiks ühe maailma parema tennisisti vastu,“ ütles Nadal. „Ta on suurepärane mängija fantastilise tulevikuga. Püüdsin anda endast parima ja võtta vastu kõik väljakutsed. Nüüd olen sellest läbi ja see on mulle väga tähtis võit.“

Maailma edetabelis tõuseb Nadal nüüd kolmandaks, kus ta viimati oli eelmise aasta augustis. Et aga ATP edetabel on koroonaviiruse pausi järel märkas “inertsem” kui WTA edetabel, siis tegelikult ei kuulunud Nadal mängu põhjal esikolmikusse terve eelmise hooaja, aga praegu on kõigist parim.

Hispaanlase finaalivastane on Taylor Fritz (USA, 20), kes võitis eakaaslase Andrei Rublevi (7) 7:5, 6:4. Nad olid peamised rivaalid juba noorteklassis, kus kumbki võitis ühe juunioride slämmiturniiri ja mõlemad said teatud perioodil olla ka maailma esireketid. Täiskasvanute klassis on seni edukam Rublev, aga eile hilisõhtul võitis temast 8 päeva noorem Fritz.

Esimene sett oli tõeline thriller. Fritz juhtis 4:1 ja omas järgmises geimis, mis kestis 22 punkti, kolme murdepalli, aga lõpuks Rublev võitis kuuendalt geimpallilt. Venelane (rahvusena võib vast nimetada, ehkki Venemaa ametlikult praegu ei mängi tuuril – Tennisnet) sai murde tagasi seisul 3:5, aga seisul 5:6 saabus uus maratongeim, mille Fritz võitis kolmandalt murdepallilt, aga Rublevil jäi kasutamata viis geimpalli. Teine sett oli rahulik seisuni 4:3, siis oli Fritzil võimalus murda, aga seisul 4:4 omakorda venelasel kaks murdepalli. Lõpuks otsustas murre seisul 5:4. Fritz on kindlustanud karjääri kõrgeima edetabelikoha, mis on jooksvas edetabelis 15., aga finaalivõidu korral 13.

Naiste üksikmängu finaalis kohtuvad “vanad tuttavad” Iga Swiatek (Poola, 3) ja Maria Sakkari (Kreeka, 6), kes on viimase kümne kuu jooksul juba viiendat korda vastamisi. Kui eelmisel aastal võitis kõik kolm mängu Sakkari, siis tänavu ainsa kohtumise Doha turniiri poolfinaalis Swiatek. Reedestes poolfinaalides oli Swiatek võitnud Simona Halepi (Rumeenia, 24) 7:6, 6:4 ja Sakkari tiitlikaitsja Paula Badosa (Hispaania, 5) 6:2, 4:6, 6:1. Sakkari oli lõpuks võidus üsna kindel, aga Swiatek kunagise maailma esireeketiga üsna hädas, mõlemas setis käis mäng lainetena ja murdeid oli palju. Esimeses setis juhtis Swiatek 4:2, kuid pisut hiljem servis juba Halep seti võiduks seisul 5:4. Swiatek murdis taas ning tie-break’is päästis kaks settpalli seisul 4:6 ja võitis 8:6. Teises setis võitis Swiatek seisult 2:4 neli geimi järjest.

WTA edetabelis on Swiatek ja Sakkari kindlustanud järgmiseks nädalaks teise-kolmanda koha. Jooksvas tabelis on teine Swiatek, aga kui Sakkari võidab, tõuseb ta ise teiseks. Kui aga kreeklanna kaotaks, siis võiks esile tuua üsna omapärase fakti, et Sakkari on jõudnud kolmandale kohale viimase 12 kuu jooksul ühtki turniiri võitmata.