Rafael Nadal kohtub poolfinaalis Matteo Berrettiniga

Matteo Berrettini. / Foto: AFP/Scanpix

Austraalia lahtistel meistrivõistlustel kindlustasid meeste üksikmängus täna pääsu poolfinaali Rafael Nadal (Hispaania, 6) ja Matteo Berrettini (Itaalia, 7).

Mõlemad võitsid oma kohtumise analoogiliselt – läksid settidega 2:0 juhtima, lubasid vastasel viigistada, aga võitsid otsustava seti. Sarnane oli ka, et üheski setis ei nähtud täna mõlemapoolseid murdeid – kes vastase servigeimi esimesena kätte sai, see ka võitis. Ainus erand seisnes selles, et Berrettini ja Gael Monfilsi (Prantsusmaa, 17) kohtumises murdis kumbki mees ühes setis vastase kaks korda.

Nadal sai jagu Denis Shapovalovist 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3. Kõik selgus otsustava seti esimeses kolmes geimis. Shapovalovil oli murdevõimalus nii esimeses kui ka kolmandas geimis, aga ainsana kasutas selle ära Nadal teises geimis. Nadali viimases kolmes servigeimis murdepalle enam polnud. Shapovalov võitis äralöögid 53:41 ja ässad 20:8, järelikult tegid mängus mõlemad võrdselt 33 äralööki. Kuid lihtvigu oli Shapovalovil tunduvalt rohkem – 51 vs 28. Plussi jäid seega mõlemad.

Mullu andis Nadal Austraalia lahtistel käest kahesetilise edu Stefanos Tsitsipase vastu ja siis oli ilm samamoodi kuum. “Mäletan, et ta hävitas mu täielikult,” ütles Nadal, kes nüüd suutis sama vältida. “Hea, et pärast veerandfinaali on kaks puhkepäeva. Loodan, et olen uueks võitluseks valmis. Minu jaoks tähendab see väga palju, et saan veelkorra mängida Rod Laver Arenal poolfinaali. Me võime teha ajalugu, kuid veel kaks kuud tagasi ma ei teadnud, kas olen üldse võimeline tuurile naasma. Juba see on kingitus, et saan uuesti tennist mängida.” Nadal ei saanud alates augustikuisest Washingtoni turniirist jalavigastuse tõttu mängida. Kui ta detsembris naasis Mubadala näidisturniiril, haigestus 20-kordne slämmivõitja koroonaviirusesse. Kuid 2022. aastal on Nadal võitnud kõik kaheksa kohtumist (pluss üks loobumisvõit) alates Melbourne Summer Set turniirist.

Berrettini võidutulemus Momfilsi vastu oli 6:4, 6:4, 3:6, 3:6, 6:2. Monfils oli mitmel korral murdele lähedal ka kahes esimeses setis, kuid Berrettini hoidis edu. Kolmandas ja neljandas setis oli prantslane täielikult sõiduvees ning Eurospordi ekspert Mats Wilander oli kindel, et ta mängu käest enam ei anna. Kuid Berrettini alustas otsustavat setti uue energiaga ja Monfils hakkas vigu tegema. Itaallase 4:0 edu oli sisuliselt võit ja ta hoidiski servi seti lõpuni kindlalt.

Statistiliselt oli mäng väga võrdne. Berrettini võitis äralöögid 51:48 ja tegi ainult ühe lihtvea vähem (50:51). Ässadega jäi peale Monfils 15:12 ja esimeselt servilt võidetud punktidega oli prantslane ka napilt parem (76% vs 74%). Et aga Monfils sai vähem esimest servi sisse (56% vs 61%), siis see võidupunktide edu kokkuvõttes ei kajastunud tulemuses. Ka oli Berrettini efektiivsem murdepallidel – temal 11st 4, Monfilsil 14st 3.