Pöörane mäng: tie-break’id aitasid Novak Djokovici ligi neljatunnises heitluses võidule

Tänaöine mäng väärib, et fotol oleksid nii võitja Novak Djokovic (paremal) kui ka kaotaja Carlos Alcaraz. / Foto: Getty images/Scanpix

Järjekordne tenniseklassika oli kahe maailma parima meesmängija, Carlos Alcarazi (Hispaania, 1) ja Novak Djokovici (Serbia, 2) finaal Cincinnati Masters 1000 turniiril, kus 3 tundi ja 48 minutit kestnud heitluses jäi vanem mees peale 5:7, 7:6, 7:6.

Tie-break’id aitasid taas 36-aastast Djokovici. Alates Rooma turniirist kuni Wimbledoni finaalini oli ta võitnud 13 kiiret lõppmängu järjest, aga siis kaotas Londonis finaali teise seti Alcarazile 6:7. Nüüd Cincinnatis võitis Djokovic jälle kolm tie-break’i ja seega on võitnud viimasest 17st 16.

Murdeid oli mängus siiski rohkem kui tulemus eeldaks. Esimeses setis oli Djokovic ees 4:2, aga Alacaraz sai murde tagasi ja võitis uuesti vastase servigeimi seisul 5:5. Teises setis oli murdega ees Alcaraz. Hispaanlase eduseis oli 7:5, 4:2, aga nüüd võttis Djokovic murde tagasi ja tie-break’i otsustas serblase minimurre seisul 7:7 (geimi algul oli ka kummalgi üks minimurre). Alcarazil oli seisul 6:5 kasutada ka matšpall, aga seda vastase servil.

Kolmas sett kestis lausa tund ja 39 minutit, sest nüüd mängiti ka pikki geime. Djokovic sai edu sisse seisuks 4:3, kui ta realiseeris viienda murdepalli. Nii juhtis serblane 5:4 ja servis matši võiduks, aga järgnes 14 punkti kestnud geim, kus Alcaraz teenis algul 40:15 edu, kuid hiljem oli Djokovicil kasutada ka kaks matšpalli. Hispaanlane võitis siiski geimi neljandal murdepallil. Pikk geim oli ka järgmine, kus Djokovicil jäi kasutamata neli murdepalli. Kui teises setis oli raskest seisust välja tulnud Djokovic, siis nüüd tundus minevat psühholoogiline ülekaal Alcarazi poolele, sest tema oli mitu korda pääsenud. Aga pärast tie-break’i minimurret seisuks 5:4 servis Djokovic kaks korda, võitis mõlemad punktid ja mängu.

Djokovic kasutas 16st murdepallist 3, selle hulgas otsustavas setis 13st 1! Alcarazil läks kergemalt, ta võitis 10st murdepallist 4. Punktidega jäi peale Djokovic 133:128, seega võib tema võitu pidada õiglaseks, ehkki hispaanlane tegi ühe murde rohkem. Ässadega võitis Alcaras 11:2 ja ta sai ka rohkem punkte esimeselt servilt (71 vs 67%), ent Djokovici aitas paremus teisel servil (punktid 63% vs 50%).

“See oli üks kõige haaravamaid matše, mis ma olen mänginud,” ütles Djokovic. “Tegime täna läbi hullumeelse mängu, paremus käis käest kätte. Kui millegagi võrrelda, siis võib-olla 2012. aasta Australian Openi finaaliga Nadali vastu (5 tundi ja 53 minutit kestnud finaali võitis Djokovic 5:7, 6:4, 6:2, 6:7, 7:5 – toim). Täna oli meil kolm setti, aga peaaegu neli tundi. Emotsionaalselt, vaimselt ja füüsiliselt oli see mu karjääri üks raskemaid mänge.”

Muidugi andis Djokovic au ka vastasele – šedööver loodi ikkagi koos. “Tuleb võtta müts maha mängija ees, kes 20-aastaselt mängib nii küpselt,” ütles Djokovic. “Tema noorus ongi kõige muljetavaldavam. Ka siin meenuvad võrdluses matšid Nadaliga meie parimatel aegadel. Iga punkt on omaette takistus ja võitlus. Mul on olnud imeline kogemus jagada temaga väljakut, fännide jaoks muutuvad meie mängud üha paremaks. Ma ei tea, kas meile endile see on nii nauditav, sest mõlemal tuleb tiitli võitmiseks kõik jõuvarud välja panna.”

Maailma edetabelis on Alcaraz veel Djokovicist 20 punktiga ees, aga kuna mullu US Openil Djokovic ei mänginud koroonavaktsiini tõendi puudumise tõttu, aga Alcaraz võitis turniiri, on sisuliselt kindel, et serblane tõuseb uuesti esireketiks ja jätkab oma seni rekordilised 389 nädalat (ca 7,5 aastat!) kestnud valitsusaega. Kui arvutus on õige, kerkib Djokovic esireketiks isegi siis, kui ta jõuab teise ringi ja Alcaraz kaitseb tiitlit. Hispaanlane on olnud esireket 33 nädalat ja vähemalt kolm tuleb veel juurde.