Palju puudu ei jäänud, aga Kaia Kanepi kaotas seitsmenda veerandfinaali

Kaia Kanepi ja Iga Swiatek pärast mängu. / Foto: Reuters/Scanpix

Ei saa kahjuks Kaia Kanepi astutud järgmist sammu suure slämmi turniiride veerandfinaalis. Võrreldes enamike eelmiste veerandfinaalidega jäi seekord puudu vähe, aga Australian Openil tuli Kaial tunnistada Iga Swiateki (Poola) paremust 4:6, 7:6, 6:3.

Vaid korra, kurikuulsas 2010. aasta Wimbledoni veerandfinaalis oli Kaia Petra Kvitova vastu samuti seti võitnud. Täna oli tulemus analoogiline, kuid ilma selliste seiklusteta nagu 12 aastat tagasi. Matšpallist jäi Kaia seekord kaugele ja otsustavas setis ta ka ei juhtinud. Kolm tundi kestnud mängus sai kindlasti oluliseks kuum ilm. Näiliselt ei olnud Kaia otsustavas setis omadega läbi, kuid lihtvigu tegi ta rohkem ja Swiatek tundus siiski värskem.

Mis aga juhtus kahes esimeses setis? Vägagi palju, aga kõigest järjekorras. Tundus, et natuke kulus Kaial aega Swiateki tagajoonemänguga harjumiseks. Seisuni 3:3 oli Kaia oma serviga rohkem raskustes, vastasel oli kokku neli murdepalli. Ehkki Swiatek tegi igas geimis ühe topeltvea, hoidis ta pallingut kindlamalt. Pikkades pallivahetustes lõi Swiatek Kaia kuidagi rütmist välja ja tegelikult see tendents, et rohkem kui 9 lööki kestnud punktid võidab enamasti poolatar, kestis mängu lõpuni.

Kuid alates seisust 3:3 oli Kaia selgelt parem. Ta oli lõpuks vastase mänguga harjunud, suutis punkte lühematena hoida ja ka tõrjed hakkasid õnnestuma. Seitsmendas geimis tegi Swiatek juba kaks topeltviga ja seda enam ei võitnud. Kaia oli väga kindel ka oma servil (5:3) ja haaras initsiatiivi järgmises geimis, aga siis hakkas juhtuma sarnaseid asju, mis eelmises mängus Arina Sabalenkaga. 16 minutit kestnud Swiateki servigeimis ei suutnud kumbki mängida hästi just geimpallidel (Kaia omad olid ka settpallid) ja nii see geim muudkui venis. Neli settpalli jäi Kaial kasutamata. Järgmine geim oli taas üsna pikk, aga õnneks ei jäänud Kaia kordagi taha. Kuid siiski kulus tal veel viis settpalli, et võita. Huvitav, et esimesse kasti (tasamängul) servis Kaia hiilgavalt, aga teise kasti (edu sees) ei saanud kuidagi esimest pallingut sisse. Ja kui viiendal katsel lõpuks sai, oli sett ka võidetud. Kokku seega üheksandalt settpallilt!

Aga… Sett oleks kestnud ca 20 minutit vähem, kui Kaia suutnuks võita kohe esimeselt settpallilt. See on muidugi spekulatsioon, aga võib-olla need vähem kulutatud minutid aidanuks Kaial teise seti otsustavas staadiumis olla värskem. Ehkki alates teisest setist oli ilm rohkem pilves, püsis siiski 33-34-kraadine palavus.

Igatahes alustas Kaia teist setti kohe murdega ja juhtis oma servigeimis 40:15. Muidugi ei oleks 2:0 edu veel midagi garanteerinud, aga Swiatekil olnuks selg vastu seina raskem mängida. Nüüd sai poolatar murde tagasi ja võitis otsa veel kolm geimi – 1:4 Kaia poolt vaadatuna. Kuid tuli uus murrang. Kaia ründelöögid hakkasid õnnestuma ja seisul 3:4 aitasid kaasa juba Swiateki vead. Viigiseisult 4:4 servisid aga mõlemad laitmatult ja nii jõuti kiire lõppmänguni. Ei saa öelda, et Kaia oleks tie-break’i halvasti mänginud, aga Swiatekil tuli selles geimis lihtsalt kõik ideaalselt välja. See oli ilmselt poolatari parim geim tänases mängus.

Ja nii mindi enam kui kahetunnilise mängu järel otsustavasse setti, kus Kaial oli vähemalt eelis servida esimesena. Paraku ei suutnud ta seda eelist kasutada. Ta kaotas esimese servigeimi ja kui võttis murde tagasi seisuks 2:2, andis uuesti pallingu ära. Swiatek oli nüüd juba sõiduvees, kuigi topeltvigadega ikka veel patustas ja tegi lõpuks oma karjääri antirekordi 12 topeltveaga. See aitas Kaial veel murda palling seisul 2:5. Kuid järgmises geimis jooksis Swiatek kaitses nagu hull ja Kaia ründelöögid ei jäänud maha. Nii lõppes ka viimane punkt sarnaselt – Kaia ründas, aga pidi pärast vastase õnnelikku kaitsemängu tal võrgu juures kätt suruma.

Kokkuvõttes tuleks öelda, et otseselt kaotatud võimalusi selles mängus taga nutta ei olnud ja suurema osa kohtumisest mängis Kaia ilusat tennist. Ta suutis ka esimest servi paremini sisse saada (59%), kui eelmistes mängudes. Nagu vahepeal näitas ekraani statistika, oli “saladus” selles, et Kaia pisut vähendas esimese servi kiirust, kuid tegelikult ta sellega pallingu efektiivsuses võitis. 62 lihtviga oli küll liiast, aga ka Swiatek eksis 50 korral, nii et selles osas ei olnud allajäämine suur. Äralöökidega võitis Kaia 35:31.

Pole midagi öelda, suurepärane turniir Kaialt, tõeline tagasitulek tipptennisesse! Kuivõrd jääb see kripeldama, et veerandfinaal osutus taas laeks, eks igaüks teab ise…