fbpx
Close
PAF.ee

Novak Djokovic oleks kümme aastat tagasi tennisest peaaegu loobunud

Novak Djokovic tänavuse Australian Openi võitjana. / Foto: AP/Scanpix

Maailma esireket Novak Djokovic meenutas äsjases Itaalia Sky Sport’ile antud intervjuus, et kümme aastat tagasi kevadsuvel oli tema karjääri madalseis ja peas mustad mõtted.

Pärast seda, kui Djokovic võitis 2008. aastal Austraalias 20-aastasena oma esimese slämmiturniiri, ei olnud ta enam pikka aega finaaligi jõudnud ja siis tabas teda 2010. aastal Roland Garrosis kõva hoop enesekindluse pihta, kui ta kaotas veerandfinaalis esmakordselt viiesetilise mängu 2:0 eduseisust austerlasele Jürgen Melzerile, kes varem polnud suure slämmi turniiridel isegi 3. ringist kaugemale jõudnud. Sellest mängust on olemas ka kokkuvõttev video, mida allpool näete.

“Pärast seda kaotust ma nutsin. See oli raske hetk, tahtsin tennisest loobuda, sest nägin kõike mustana,” ütles Djokovic. Imepärasel kombel osutus aga see kaotus lõpuks pöördepunktiks, sest serblane suutis ennast pingetest vabastada. Ta õppis kaotusi aktsepteerima ja sai aru, et edu saavutamiseks tuleb veel tugevamalt treenida ja paremini mängida: “Teadsin, et suudan rohkemat, aga olin seni Federerile ja Nadalile kõik tähtsad mängud kaotanud. Pariisi kaotus võttis mul pinged maha, hakkasin mängima agressiivsemalt. Nii see saigi pöördepunktiks.”

Kuni 2010. aasta Roland Garrosini oli Djokovici omavaheliste mängude seis Nadaliga 7:14 ja Federeriga 5:9, aga nüüd juhib ta mõlema vastu. 2010. aasta suveks oli Djokovic slämmiturniiridel kaotanud Federeri ja Nadali vastu 8 mängu ja võitnud ainult ühe (2008. aasta võidukal Australian Openil poolfinaalis Federeri). Kuid pärast 2014. aasta Prantsusmaa lahtisi on ta nende kahe vastu võitnud slämmiturniiridel kõik 9 omavahelist kohtumist.

Djokovicil läks paremini juba 2010. aasta lõpus, kui ta US Openi poolfinaalis võitis Federeri vastase kahelt matšpallilt (finaalis kaotas siiski Nadalile) ja hiljem sai Serbia meeskonnaga esikoha Davis Cupil. Ent lõplik läbimurre toimus aastal 2011, mida Djokovic alustas 43-mängulise võiduseeriaga. Ta võitis kolm slämmiturniir neljast ja saavutas aasta kokkuvõttes võitude/kaotuste suhte 70-6. Federeri ja Nadali vastu saavutas ta sel hooajal tulemuse 10-1.

Kaasmängijad on Djokovici 2011. aastat nimetanud kõigi aegade üheks paremaks kui mitte absoluutselt parimaks hooajaks meeste tennises. Nadal kaotas tol aastal serblasele kuues finaalis! Aga kui 2010. aasta suvel poleks Djokovic suutnud end psühholoogiliselt ümber häälestada, siis me võib-olla ei teaks teda sellise suure mängijana nagu ta praegu on.

scroll to top