Novak Djokovic näitas taas klassi ja ihkab finaalis revanši

Novak Djokovic. / Foto: AP/Scanpix

Maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) alistas ATP finaalturniiril Torinos poolfinaalis ootamatult kindlalt Carlos Alcarazi (Hispaania, 2) 6:3, 6:2.

Nii kerget matši Djokovicil oma põhirivaali vastu sel aastal polnudki. Prantsusmaa lahtiste poolfinaal (parandame siin eelmise loo vea, kus kirjutasime, et nad kohtusid finaalis) oli lõpus veel kindlam, aga ühe seti Djokovic ikkagi kaotas. Djokovic on sel aastal mänginud üheksa suurt (slämmid, Masters 1000 ja ATP finaal) turniiri ja ainult kahes ta ei jõudnud finaali – kevadise alavormi ajal Monte Carlos ja Roomas.

Algus oli natuke sarnane esimesel poolfinaalile, kus Jannik Sinner (Itaalia, 4) alistas Daniil Medvedevi (3). Mõlemas tundus, et hilisem avaseti kaotaja sai paremini minema, aga ometi tegi murde teine mees. Alcaraz läks kohe Djokovici esimeses servigeimis 40:15 ette, aga murdepalle ei kasutanud ja siis kaotas ise servigeimi seisul 3:4.

Teise seti võtmegeim oli kuues. Djokovic oli juba murdega ees, aga seisul 2:3 mängis Alcaraz kaks fenomenaalset punkti, eriti kaitses, ja teenis kaks murdepalli. Ta vibutas rahva poole rusikat ja kutsus publikut kaasa elama. Esimese murdepalli lahendas Djokovic hea serviga, aga teisel kuulus initsiatiiv Alcarazile. Nüüd aga tegi Djokovic hiilgava passeerlöögi ja omakorda näitas rahvale, et ma ei kuule rõkkavat aplausi. Kui see geim oli päästetud, mängiti veel üks suurepärane geim, kus Alcaraz päästis samuti 15:40 seisu, aga lõpuks kaotas viimase uskumatu pallivahetuse autilöögiga.

Matši statistika ütleb, et Alcaraz võitis äralöögid 22:15, aga ta tegi 21 lihtviga Djokovici kuue vastu. Suure osa Alcarazi äralöökide edust andsid serviässad, millega hispaanlane võitis 10:2. Murdepalle realiseeris Djokovic 8st 3 ja Alcaraz 4st 0. Nagu kirjutasime, siis kaks neist kohe esimeses geimis ja kaks otsustavaks saanud teise seti kuuendas geimis.

“Minu esimesed kolm mängu olid väga pikad, mistõttu ma polnud kindel, kuidas täna ennast tunnen,” ütles Djokovic. “Alagrupimängudes ma ei olnud piisavalt terav, aga täna hakkas algusest peale hästi minema. Tulin mängule õige suhtumisega, kuid tal oli kohe kaks murdepalli. Selline ongi Carlos – ta alustab alati väga intensiivselt. Pidin sellele esimesele tormile omalt poolt vastama ja suutsin seda.”

Seega võime öelda, et Roheline alagrupp oli tugevam ja finalistid tulid ainult sealt. Nii võib õnnetuimaks mängijaks lugeda Holger Runet (Taani, 8), kes nii Sinnerile kui ka Djokovicile kolmes setis kaotas. Alagrupis oli Sinner võitnud Djokovici, kes mingil määral on ka itaallasele tänu võlgu, et too viimases mängus Rune alistas. Sellega aitas Sinner Djokovicil edasi pääseda ja nüüd peab leppima, et finaalis on revanši ihkav maailma esireket tema vastas.

Kui Djokovic võidab finaali, suurendab ta maailma edetabelis edu Alcarazi ees 2400 punktini. Ometi ei ole see kindel edu, sest Austraalia lahtiste eel läheb serblaselt 2000 võidupunkti maha, aga Alcaraz ei kaota midagi, sest ta tänavu Melbourne’is ei mänginudki. Samas, kui Djokovic loovutabki esireketi koha, ei ole tema valitsemisaeg tõenäoliselt veel läbi, sest omakorda Indian Wellsis ja Miamis pole tal ühtki punkti kaitsta, sest koroonapiirangute tõttu ta seal ei mänginud. Samal ajal Alcaraz Indian Wellsis võitis. Kõige tõenäolisem on variant, et vähemalt Prantsusmaa lahtisteni on Djokovic maailma esireket.