Jannik Sinner jõudis kodupubliku rõõmuks finaali

Jannik Sinner pärast poolfinaali. / Foto: AP/Scanpix

ATP finaalturniiri poolfinaalis alistas Jannik Sinner (Itaalia, 4) Daniil Medvedevi (3) 6:3, 6:7, 6:1.

Tulemus justkui näitab Sinneri märgatavat ülekaalu, kuid tegelikult ei olnud see mäng talle sugugi lihtne. Võiks isegi öelda, et kahe esimese seti kokkuvõttes oli Medvedev õige pisut parem, aga see ei väljendunud tulemuses.

Esimestes geimides võis märgata, et venelane võidab pikki pallivahetusi rohkem. Seda olema varemgi kirjutanud, et Medvedev ei pea tegema rohkem äralööke, vaid pigem ta väsitab vastast ja sunnib toda eksima. Medvedevi tagajoonemäng on üsna metoodiline ja sarnaneb Novak Djokovici (Serbia, 1) omale, ehkki tehnika on meestel erinev.

Huvitav, et avaseti kaks kõige põnevamat geimi olid sellised, kus servija juhtis 40:0. Seisul 1:1 andis Sinner 40:0 edu käest ja Medvedev teenis murdepalli, kuid hea serv päästis itaallase. Järgmises geimis hakkas aga Medvedev järsku 40:0 edu pealt halvasti mängima. Pallivahetused ei kujunenud pikkadeks, sest venelane eksis kiiresti, korra ka topeltveaga. Sinner võitis viis punkti järjest ja tegi murde. Järgmises geimis jäi itaallane 0:30 taha, aga kui ta selle olukorra päästis, ei olnud tal seti lõpus enam raskusi.

Teises setis oli Medvedevil üks murdevõimalus seisul 4:3, aga see jäi kasutamata. Kõik servigeimid võideti, aga Sinner sai punkte kuidagi raskemalt kätte, vähemalt jäi selline mulje. Tõsi, ta riskis mitu korda õnnestunult ja üldiselt oli ka itaallase serv natuke parem. Kuid tie-break’is säilitas Medvedev külma närvi ja võitis 7:4.

Paraku ei säilitanud venelane seda närvi kolmanda seti algul, kui Sinner paar korda väga napilt joonele lõi ja Medvedev ise napilt eksis. Pealtvaatajad valasid muidugi õli tulle ja teatud määral aitasid oma mehe otsustavas setis võidule. Lõpus oli juba Sinner ka pikkades pallivahetustes parem ja Medvedevil ei olnud enam relva, millega itaallasele vastu saada.

Täpselt nagu eilses mängus Carlos Alcaraziga (Hispaania, 2) jäi ka täna silma, et teiselt pallingult teenis Medvedev vähe punkte (38%). Sinneri 48% oli siiski piisav, et mitte oma servigeimi kaotada. Pealegi langes Medvedevil otsustavas setis dramaatiliselt ka esimese servi õnnestumisprotsent, mis teises setis oli 81, aga kolmandas 41! Äralöökidega jäi Medvedev napilt peale 30:29 (nende hulgas ässad 10:10), aga taas otsustavas setis oli venelane selgelt kehvem 3:10. Nii võime kokkuvõttes öelda, et kui Medvedevi metoodilise surve tagajoonelt kannatas Sinner välja vähemalt hindele hea, siis otsustava seti pingetaluvus ja mängu kvaliteet oli Medvedevil mitterahuldav.

“See on imeline tunne,” ütles 22-aastane Sinner pärast võitu. “Mäng oli täna tõeliselt raske. Tundsin, et tema on agressiivsem, eriti esimeses setis. Kuidagi ma sain selle murde kätte ja sealt alates hakkasin ennast paremini tundma. Teine sett oli tasavägine, aga ta mängis väga hea tie-break’i. Kolmandas püüdsin ise olla agressiivsem ja rohkem oma mängu varieerida.”

Sinner on nüüd võitnud Medvedevit 1,5 kuu jooksul kolm korda – oktoobri algul Pekingis, oktoobri lõpul Viinis (mõlemad olid turniiri finaalid) ja täna Torinos. Seis on aga ikka Medvedevi kasuks 6:3. Nad on kõik omavahelised mängud pidanud kõvakattel. Nii palju tasub lisada, et kahe esimese kaotuse ajal ei kuulunud Sinner veel TOP30 sekka. Seega mõlema mehe tippajal on seis 4:3.

Õhtuses mängus kohtuvad turniiril juba ühe kaotuse saanud Djokovic ja Alcaraz. Nende omavaheline seis on 2:2. Esimene kord kohtusid nad 2022 Madridis, kui Alcaraz oli maailma 9. reket, aga järgmised mängud, kaasa arvatud tänane, on peetud ajal, mil nad olid maailma kaks parimat.