fbpx
Close

Fenomenaalne Novak Djokovic kaitses Torinos tiitlit

See karikas on Novak Djokovicile juba tuntud, kui ta võitis selle seitsmendat korda. / Foto: Reuters/Scanpix

Maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) võitis Torinos teist aastat järjest ja kokku seitsmendat korda ATP finaalturniiri, kui alistas finaalis publiku soosiku Jannik Sinneri (Itaalia, 4) 6:3, 6:3.

Djokovicil on imeline oskus ka kõige tugevamate vastu turniiri vältel oma taset tõsta. Kuigi Djokovici vastu ei tahtnud keegi ennustada, oli alagrupiturniiri ajal arvamusi, et võib-olla ta polegi hetkel parim. Sinner ja Daniil Medvedev (3) jätsid esimestes voorudes parema mulje.

Tõele au andes Djokovic oligi pärast kaotust Sinnerile ja seti loovutamist Hubert Hurkaczile (Poola, 9) välja kukkumas – kui Sinner oleks kaotanud (kas siis mänguga või tahtlikult) Holger Runele (Taani, 8). Kuid alagrupimängu võidu tasu on 390 000 dollarit ja 200 ATP punkti, mistõttu Sinner pingutas ja aitas teisena edasi Djokovici, kes lõpuks tema tee karikani katkestas.

Nii võiks öelda, et tänast kiidulaulu poleks võib-olla pidanudki olema, aga poolfinaalis ja finaalis nähti tõesti sellist Djokovici, keda tennisemaailm tunneb – vastase jaoks armutu ja peaaegu eksimatult lööv mängumasin. Tänasele mängule on iseloomulik, et seisul 6:3, 3:1 oli Djokovic seitsmes oma servigeimis kaotanud ainult kaks punkti! Seis oleks võinud olla ka 4:0, aga kolmandas geimis jäi Djokovicil kasutamata kolm murdepalli. Punktidega oli Djokovic tol hetkel ees 47:24.

Lõpp oli siiski võrdsem ja publikult viimase jõu saanud Sinner teenis seisul 2:3 kaks murdepalli, aga võib-olla olnukski ebaõiglane, kui ta selle geimi võitnuks, sest eelnev mäng seda ei eeldanud. Djokovic päästis servigeimi, aga vähemalt nii palju suutis Sinner seisu parandada, et sai vastase servil lõpuks 8 punkti. Kuid ise kaotas Sinner oma pallingul 34 punkti! Ka servi parandas Djokovic oluliselt ja lõpuks lõi 13 ässa esimese servi õnnestumisprotsendi 70 juures.

Mängu jälginud tennisetreenerist ekspert Harri Neppi on veendunud, et Djokovic mängib 36-aastaselt elu parimat tennist. “Praegu on hoopis kõrgem tempo, lüüakse palju kõvemini ja äralööke tuleb mõlemalt poolt,” ütles Neppi. “Nägin just äsja Djokovici ja Rafael Nadali 2012. aasta Austraalia lahtiste finaali. Seal oli tempo palju aeglasem, Nadal jättis tavapäraselt palle lühikeseks, aga Djokovic ei suutnud neid pahatihti ära lüüa. Praegu ta lööks need kõik punktiks.”

Kuigi Sinner kaotas oma servi seisul 3:5 ka kolmandat korda, oli ta nii palju suutnud, et punktides enam kahekordset paremust Djokovicil polnud ja lõppseis soliidsem 72:48. Äralöökidega jäi Djokovic peale ainult 20:19, aga see polegi tavaliselt Djokovici edu võti – ta lihtsalt sunnib vastase eksima enne, kui jõuab ära lüüa.

“See oli üks minu elu parimaid hooaegu,” võttis aasta kokku Djokovic, kelle võitude/kaotuste bilanss oli 55-6 ja ta võitis mängitud 12st turniirist 7. “Kui aasta krooniks on võit kodulinna kangelase Janniki üle, kes on siin mänginud imelist tennist, võib seda pidada fenomenaalseks. Olen väga uhke oma kahe viimase esituse üle mängudes Alcarazi ja Sinneriga, kes on minu ja Medvedevi kõrval praegu kaks paremat. Mängisin finaalis taktikaliselt teistmoodi kui alagrupis Sinneri vastu. Ma ei jäänud ootama, et vastane annab mulle võidu, vaid võtsin selle ise.”

Sel korral suutsid ka paarismängu võita tiitlikaitsjad, kelleks olid Rajeev Ram (USA) ja Joe Aalisbury (Suurbritannia). Kuuendana asetatud paar lõi finaalis Marcel Granollersit (Hispaania) ja Horacio Zeballost (Argentiina, 5) 6:3, 6:4. Viimati oli juhtunud aastal 2004, kui mõlemad kaitsesid tiitlit – tollal Roger Federer ja ameeriklastest vendadepaar Bob ja Mike Bryan.

Kogu ATP finaalturniiri pikim võiduseeria kuulub aga paarile, mitte üksikmängijale, sest ameeriklased Peter Fleming ja John McEnroe võitsid ATP finaalturniiri või omal ajal Mastersi seitse korda järjest 1978-1984. Üksikmängijaist on Djokovic võitnud neli aastat järjest (2012-2015). Tema seitsmes esikoht tähendas ka absoluutarvestuse liidrikohta, sest tänaseni jagas Djokovic tiitlite arvu Federeriga, kellele jäi kirja kuus esikohta.

Kuigi Djokovic hakkab kõigis arvestustes suure kolmiku eest ära minema, on siiski need kuulsad mehed üsna võrdselt võitnud slämmiturniire ja Masters 1000 turniire. Aga ATP finaalturniir ongi siin erand, sest Djokovici 7 ja Fadereri 6 kõrval ei ole Nadalil ühtki tiitlit.

scroll to top