Noorte päev US Openil: kaks 18-aastast mängijat jõudsid veerandfinaali

Leylah Fernandez. / Foto: USA Today/Reuters/Scanpix

US Openil peeti pühapäeva õhtul ja ööl vastu esmaspäeva pooled kaheksandikfinaalid, mis tõid suurt edu noorema põlvkonna mängijatele.

Naiste üksikmängu üks kaheksandikfinaal oli täielikult kahe erineva põlvkonna kohtumine ning täna 19-aastaseks saanud, kuid mängupäeval veel 18-aastane Leylah Fernandez (Kanada) alistas kolmekordse suure slämmi turniiride võitja ja endise maailma esireketi Angelique Kerberi (Saksamaa, 16) 4:6, 7:6, 6:2. See oli omapärane mäng – kui Fernandezil rünnak sujus, ei saanud Kerber talle üldse vastu. Aga noor kanadalanna eksis päris tihti ning jäi ka teises setis murdega taha. Kuid seisul 2:4 mängis Fernandez järjest kaks ideaalset geimi, kus ta võitis 9st punktist 8 ja neist viis äralöökidega. Kerberil õnnestus siiski pisut noore kanadalanna hoogu pidurdada ning ka tie-break’is tuli ta 1:5 kaotusseisust välja. Ent Fernandez võitis tie-break’i 7:5 ja kolmandas setis Kerberist enam vastast polnud.

Kokku võitis Fernandez äralöögid 45:28. Siiski näitab ka Kerberi number, et aeg-ajalt riskides sai ta rünnakul punkte, aga umbes pooled neist tulid ikkagi vasturünnakutest, mille poolest Kerber on üks maailma paremaid. Lihtvigu tegi Fernandez 34 ja Kerber 22, aga otsustavas setis olid numbrid vastavalt 7 ja 9. “See oli uskumatu mäng,” kommenteeris Fernandez pressikonverentsil. “Mängisin ka esimeses setis hästi, aga tegin kahjuks natuke vigu. Ta on suur tšempion, kes seda märkas ja kasutas kohe ära. Teises setis õnnestus mul paremini keskenduda ja kolmandat setti juba nautisin täiega. Publik oli muidugi imeline, nad aitasid võita.”

Fernandez kohtub nüüd veerandfinaalis Elina Svitolinaga (Ukraina, 5). “Tuleb väga raske mäng, ta on võitleja,” ütles täna 19-aastaseks saanud kanadalanna. Svitolina on Kerberiga sarnane – mitte otseselt “paugutaja”, aga vajadusel oskab kõvemini lüüa. Ning ilmselt on ukrainlanna ka vormi tipus, aga Kerberi parimad ajad siiski möödas. Kõige veenvam on tabeli alumises pooles olnud siiski teisena asetatud Arina Sabalenka (Valgevene), kes alistas esmaspäeva öösel oma paarismängupartneri Elise Mertensi (Belgia, 15) 6:4, 6:1.

Vaadake naiste üksikmängu tabelit siit.

Meeste üksikmängu 1/8 finaalis pidanuks 18-aastasel Carlos Alcarazil (Hispaania) olema täna kergem kui eelmises ringis Stefanos Tsitsipase (Kreeka, 3) vastu, aga ta kulutas ka 32-aastase üllataja Peter Gojowczyku (Saksamaa) alistamiseks viis setti. Gojowczyk võitis suurte pingutustega kolmanda seti, aga rohkemat enam ei jõudnud. Vanema mehe jalad tõmbusid krampi ja otsustavas setis ei saanud ta peaaegu üldse mängida. Selles setis võitis Gojowczyk ainult 7 punkti. Lõpptulemus Alcarazi kasuks 5:7, 6:1, 5:7, 6:2, 6:0.

Noorema põlvkonna mängija (21) on ka Felix Auger-Aliassime (Kanada, 12), kes võitis ameeriklase Frances Tiafoe 4:6, 6:2, 7:6, 6:4. Kaalukeeleks kujunenud kolmandas setis murdeid ei nähtud, aga Alcarazil oli võimalus võita vastase serv seisudel 5:4 ja 6:5. Tal oli neis geimides kokku kolm murde- ehk settpalli. Kuid tie-break’is teenis settpalli esimesena Tiafoe seisul 6:5. Servi järjekord läks aga kanadalase kätte ja selles elemendis oli ta täna väga tugev. Auger-Aliassime lõi koguni 24 ässa ja võitis esimeselt servilt 84% punktidest. Tema õnneks ei vedanud serv otsustaval momendil alt (kanadalane tegi ka 8 topeltviga) ja ta võitis tie-break’i 8:6.

Kui Alcarazi veerandfinaalipääs on üllatus, siis hollandlase Botic van de Zandschulpi sama saavutus lausa suurüllatus. Ta on maailma edetabelis 117. kohal ning ei ole enam noor tulija, saab oktoobri algul 26-aastaseks. Suvel mängis ta järjest viiel Challenger-turniiril ning tulemus oli üks finaal ja kolm poolfinaali. Igatahes ei olnud Eurospordi eksperdid hollandlase ootamatuks tõusuks valmis ning nii Barbara Schett, Mats Wilander kui ka Alex Corretja olid hädas Van de Zandschulpi nime hääldamisega. Hollandlasest üllataja alistas Diego Schwartzmani (Argentiina, 8) 6:3, 6:4, 5:7, 5:7, 6:1, aga oleks võinud võita kiiremini, sest oli kolmandas setis murdega ees ja neljandas omas seisul 5:4, 40:15 kaht matšpalli, kuid seda vastase servil.

Paraku ilmselt ükski neist üllatajaist finaali ei jõua, sest tabeli alumise poole selge soosik on Daniil Medvedev (Venemaa, 2), kes pole nelja mängu jooksul kaotanud settigi ning loovutanud kokku 32 geimi. Ühe seti kohta teeb see 2,67 geimi, mida keskmiselt Medvedevi vastased on teeninud. Venelane võitis pühapäeval Daniel Evansi (Suurbritannia, 24) sedavõrd muljetavaldavalt 6:3, 6:4, 6:3, et intervjueerija küsis Medvedevilt: mis löök sul täna parim oli – serv, eeskäsi või tagakäsi? Tundus, et üheski ei olnud midagi kurta, aga Medvedev siiski vastas, et kõige rohkem jäi rahule serviga. Venelane lõi 13 ässa, sai esimest pallingut sisse 72% ja võitis sellelt 84% punktidest. Selle juures on üllatav, et ühe murde Evans siiski tegi. See õnnestus tal teise seti keskel seisuks 3:3, aga järgmises geimis murdis Medvedev uuesti.