fbpx
Close

Naomi Osaka tuli suurest kaotusseisust välja ja võitis oma kolmanda slämmiturniiri tiitli

Pärast võitu lebas Naomi Osaka pea minuti jagu väljakul. / Foto: USA Today/Reuters/Scanpix

Naomi Osaka (Jaapan, 4) oli US Openi naiste üksikmängu finaalis Viktoria Azarenka (Valgevene) vastu 1:6, 0:2 taga, kuid suutis tuua mängu pöörde ja võitis karjääri kolmanda slämmiturniiri tiitli.

Azarenka sai mängu sisse palju paremini. Ta oli ülimalt stabiilne ja suutis pallivahetused ajada pikaks, mis teadaolevalt Osakale ei sobi. Jaapanlanna tahaks punkti lõpetada vähemalt kolmanda-neljanda löögiga ja kui see ei õnnestu, muutub tema punktikaotus palju tõenäolisemaks. Esimeses setis murdis valgevenelanna Osaka pallingu koguni kolm korda, ehkki enne tänast finaali oli jaapanlanna võitnud 93% oma pallingugeimidest. Näiteks Anett Kontaveit või ka poolfinaalis ameeriklanna Jennifer Brady ei olnud võimelised Osakat oma pallingul pidurdama.

Kui Azarenka tegi avasetis ainult kolm lihtviga, siis Osaka 13 ning taoline mäng jätkus ka teise seti seisuni 2:0. Siis selgus, et kuigi Azarenka esitus tundus laitmatu ja haavamatu (avasetis eksis ta esimesel servil vaid korra, saavutades uskumatu protsendi 94!), see siiski päris nii polnud. Osaka võttis kätte ja hakkas realiseerima rünnakuid üha paremini. Teises setis tegi Osaka ainult 5 lihtviga ja nüüd servis tema esimest pallingut sisse 77%.

Parimat tennist näidati finaali kolmandas setis. 1:4 taha jäänud Azarenka sai aru, et nüüd ei aita muud midagi, kui ta peab ka ise riskima, sest algul piisas stabiilsest ja eksimatust mängust. Azarenka sai murde tagasi, kuid seisul 3:4 kaotas uuesti oma servi. Mängu kvaliteeti tõestasid viimased kaks pallivahetust, kui Osaka oli ees 5:3, 40:15. See oli täielik tipptase ja kumbki võitis ühe punkti, aga jaapanlanna oli juba vahe sisse teinud ja temale tähendas see võitu.

Osaka ei jäänud punktidega palju peale – 86:83. Ka murdepalle võitsid mõlemad võrdselt 5, kuid Azarenka 10st ja Osaka 12st võimalusest. Esimese servi protsent oli Azarenkal lõpuks 79 ja Osakal 65, kuid jaapanlanna võitis esimeselt servilt pisut rohkem punkte – vastavalt 61 ja 59%. Kuid ükski teine vastane ei olnud varem suutnud hoida Osaka esimese pallingu võiduprotsenti nii madalal, seega anname au Azarenkale! Äralöögid olid lõpuks Osaka kasuks 34:30 ja lihtvead tema kahjuks 26:22, seega valitses siingi võrdsus (mõlemal +8).

Viktoria Azarenka ja Naomi Osaka autasustamisel. / Foto: Getty Images/AFP/Scanpix

Autasustamisel ütles Azarenka, et uskus kolmandat katset võita US Open (varem mängis ta finaalis 2012 ja 2013) olevat eelmistest edukam, kuid vastase hea mäng võttis võimaluse. “Sellegipoolest pean olema rahul, et siiammani jõudsin,” ütles kunagine maailma esireket. Osaka aga vastas, et noorteklassis jälgis ta Azarenka mängu kui üht oma eeskuju ja tal oli väga hea meel lõpuks iidoliga finaalis kohtuda.

“Tšempionid suudavad kohaneda,” on öelnud omaaegne kuulsus Billie Jean King, kelle nimeline on ka Flushing Meadow’ tennisekeskus. Nii ka Osaka, kes enda sõnul ei osanudki auhinnatseremoonial küsimusele vastates öelda, millal täpselt ja mille abil ta pöörde mängu tõi. Varem oli Osaka võitnud 2018. aasta US Openi ja 2019. aasta Australian Openi. Maailma edetabelis tõusis Osaka nüüd kolmandaks, aga ta on esikohal olnud 25 nädalat aastal 2019.

scroll to top