Nadal alistas maratonmängus Tsitsipase ja tuli “maailmameistriks”

Rafael Nadal. / Foto: AP/Scanpix

Laupäeva õhtul lõppes Abu Dhabis tugevakoosseisuline näidisturniir kõlava nimega Mubadala World Tennis Championship, mille võitis maailma esireket Rafael Nadal (Hispaania).

Nii et võitja tuli justkui maailmameistriks, ent samas ei saa inglisekeelset nimetust otse tõlkida, sest näiteks jalgpalli maailmameistriks tulev meeskond võidab ju ainult World Cupi ehk maailma karika.

Samas on see näidisturniir juba traditsiooniline, sest peeti tänavu 12. korda. Mubadala nimi tuleb sponsorilt, aga üldiselt on tegemist hinnatud võistlusega, sest enne tänavust olid nii Nadal kui ka Novak Djokovic (Serbia) selle näidisturniiri võitnud neli korda. Nüüd läks Nadal üksi ette.

Võistluse auhinnaraha ei ole suur, 250 000 dollarit ja võitja võtab kõik. Aga samamoodi ei ole kergejõustikus suuri auhinnarahasid, kuid selliseid staare nagu Usain Bolt meelitati kohale stardirahadega ning ilmselt on samad hüved ka Mubadala WTC osavõtjail.

Tänavu võistles kuus mängijat eesotsas Nadali ja Djokoviciga (olid veerandfinaalis vabad), kuid meeste omavahelise finaali rikkus maailma kuues reket Stefanos Tsitsipas, kes poolfinaalis alistas Djokovici 3:6, 7:6, 6:4. Huvitav, et teises setis mängis Tsitsipas maha 5:1 edu, aga tänavu väga edukalt tie-breaki’des tegutsenud kreeklane sai seti otsustava geimi ikkagi kätte. Teises poolfinaalis võitis Nadal maailma 17. reketi Karen Hatsanovi (Venemaa) 6:1, 6:3. Algselt pidi mängima maailma 5. reket Daniil Medvedev, kuid ta oli äsja võitnud turniiri Saudi Araabias ning loobus teisest pingutusest enne Australian Openit. Hatšanov asendas kaasmaalast.

Kuna Abu Dhabis mängiti välja kõik kohad, siis alistas Djokovic “pronksimängus” Hatšanovi 7:5, 6:3 ja peeti ka 5. koha mäng, kus Andrei Rublev (Venemaa) võitis Hyeon Chungi (Lõuna-Korea). Ka Rublev oli asendusmees, algselt pidi mängima Gael Monfils (Prantsusmaa). Lisame, et kolmandat aastat peetakse Mubadala WTC raames ka üks naiste kohtumine, kus näiteks 2017. aastal alistas Jelena Ostapenko (Läti) Serena Williamsi (USA), mullu aga õdede omavahelises mängus Venus Serena Williamsi. Tänavu sai Maria Šarapova (Venemaa) jagu Ajla Tomljanovicist (Austraalia).

Finaal Nadali ja Tsitsipase vahel oli nii põnev, kui üks matš üldse olla saab. Kolm tundi ja 13 minutit kestnud mängus jäi Nadal peale 6:7, 7:5, 7:6, ent servimurdeid oli siiski rohkem kui üks. Esimese setis oli seisuni 4:4 Tsitsipasel koguni 7 murdepalli, aga ta ei realiseerinud neist ühtki. Kohe järgmises geimis kasutas Nadal võimaluse ära ja asus juhtima 5:4, 40:15. Nüüd päästis kreeklane kaks settpalli, murdis servi tagasi ja võitis tie-breaki (jälle!) kindlalt 7:3.

Teises setis oli Tsitsipasel seisul 4:4 kaks nö “varjatud” matšpalli, sest murdnuks ta nüüd Nadali pallingu, olnuks tal vaja vaid oma servi hoida. Aga Nadal päästis jälle murdepallid ja tegi ise murde seisul 6:5.

Otsustavas setis murdis Nadal vastase pallingu seisuks 4:2, aga Tsitsipas vastas kohe samaga. Nii lõppes mäng ikkagi tie-break’iga, kuid nüüd läks Nadal 4:1 ette ja võitis 7:3. Sel hooajal ATP tuuril enim tie-break’e (33) võitnud Tsitsipas tunnistas 250 000 dollarit väärt geimis siiski vastase paremust. Tõsi, parima protsendiga Tsitsipas tänavu siiski tie-break’e ei võitnud, sest tema 33-13 jäi alla Roger Federeri 21-7le.

Tsitsipas lõi 14 ässa ja tegi 8 topeltviga, Nadal vastavalt 7 ja 6. Kuid esimese servi õnnestumisprotsent (62) oli mõlemal sama ja esimeselt pallingult võidetud punktid üsna võrdsed – Nadal 75 ja Tsitsipas 74%. Kõige rohkem peab kreeklane ikkagi kiruma murdepallide kasutamist või õigemini mittekasutamist, sest temal oli see näitaja 13st 2, aga Nadalil 6st 3.

Kuna ITF tunnistas üleeile Nadali samuti maailmameistriks, siis nüüd on hispaanlane justkui kahekordne maailmameister, aga ametlikult tennises seda tiitlit välja ei mängitagi. Küll aga on selge, et Nadalil on väljaspool ATP hooaega olnud suurim koormus. Ta mängis kõigis matšides kaasa ka Davis Cupi finaalturniiril, mille Hispaania võitis, mistõttu Nadali võib sel aastal nimetada ka võistkondlikuks maailmameistriks.