Mark Lajali tagasitulek algas kahjuks kaotusega

Mark Lajal Antwerpeni turniiril. / Foto: Zumapress/Scanpix

Mark Lajal kaotas Girona Challenger 100 turniiri avaringis Gastao Eliasele (Portugal, ATP 313.) 5:7, 2:6. Mäng kestis tund ja 42 minutit ning oli ikkagi tasavägisem, kui numbrid näitavad.

Kui eile kirjutasime, et võib-olla oli Lajalil õnne, kui loosiga tuli vastu kvalifikatsioonist edasi pääsenud mängija, ent samas on Elias olnud maailma 57. reket, kuigi nii ammu kui 8 aastat tagasi. Samuti on portugallane rohkem liivaväljakute mängija, aga Lajalile sobib esmajoones kõvakate.

Esimeses geimis pidi Lajal päästma 0:40 seisu, kuid edaspidi tal seisuni 5:5 serviga raskusi polnud. Samas ei suutnud ta tõrjel piisavalt initsiatiivi haarata, ehkki tuleb tunnistada, et Eliase serv, mis polnud küll võimas, oli üsna täpne. Mis veel silma torkas – neli korda käis pukikohtunik jälge vaatamas ja kontrollimisel selgus, et Lajali kaks lööki olid napilt audis, aga vastase kahel löögil riivas pall piiri. Kas see on õnn või oskus, seda teavad tipptennisistid ise paremini. Küll aga oli Eliasel läbi mängu määratult rohkem õnne võrgutripsudega.

Seisul 5:5, 15:15 tegi Lajal paraku kaks topeltviga ning ka murdepallil pidi lootma teisele servile ja vastane murdis. Omakorda järgmises geimis jäi Elias 15:40 taha, kuid lahendas olukorra kahe väga täpse esimese serviga. Lajalil polnud muud, kui pall lihtsalt läbi häda mängu panna, aga vastane võttis seejärel mõlemad punktid kindlalt. Just nende punktide näitel võib ette heita Lajali esimese servi protsenti 44 (vastasel 63), ehkki klassikud on öelnud, et “liivaväljakul ei ole esimese servi protsent liiga oluline” (Pete Sampras, Moskva, 1995).

Teises setis Lajalil võitlust jätkus, ta päästis seisu 0:2, 0:40, kuid jäi lõpuks ikkagi kahe murdega taha pärast pikkade geimide kaotamist. Võitluse kõrval mängu kvaliteet siiski ei paranenud. Tänavu on Lajal võitnud 10st mängust 3 ja ainult Cherbourgi turniiri 12 ATP punkti on enam-vähem korralik tulemus. Kuid häirekella lüüa on vara, sest liivaväljak pole Lajali lemmikkate ja vigastuspaus võib ka veel mõjuda.

Lisame veel statistikast, et murdepalle päästis Lajal 12st 9 ja Elias 6st 6, seega mõlemal jätkus võitlustahet. Aga ilmselt otsustas mainitud fakt, et Lajalil tuli murdepallide võitmist üritada pea alati vastase esimeselt servilt, aga Eliasel tihti teiselt servilt. Mängu lõpuks olid esimese servi protsendi numbrid õige pisut paranenud – Lajal 47 ja Elias 62. Esimeselt servilt võitis Lajal 68, ent portugallane 82% punktidest, mis liivaväljakul on lausa suurepärane näitaja.