fbpx
Close

Mark Lajal poolfinaalis! Maailma TOP200 paistab! (lisainfo vastasest)

Mark Lajal Bergamos. / Foto: Bergamo Challengeri Facebook

Mark Lajal võitis Bergamo Challenger 75 turniiri veerandfinaalis Pierre-Hugues Herberti (Prantsusmaa, ATP 372.) 6:7, 6:4, 6:4 ja tänu poolfinaali jõudmisele kerkib järgmisel nädalal maailma 200 parema sekka.

Lajal oli samale mehele, paarismängu viiekordsele suure slämmi tšempionile, kaotanud kvalifikatsioonis 6:7, 3:6, aga tänu õnneliku kaotajana põhiturniirile pääsemisele sai nüüd põhitabelis uuesti kohtuda. Ja kuigi esimene sett möödus eelmise mänguga sarnaselt, jõudis Lajal seekord võiduni. Esmalt muidugi tänu heale servile, sest Lajal sai esimeselt pallingult koguni 86 ja vastane 70% punktidest. Veelgi kujukam on arvuline võrdlus – Lajal loovutas esimesel servil 7 ja Herbert 19 punkti. Ning see vahe ilmneski teises ja kolmandas setis.

Avasetis servisid mõlemad väga hästi, üle kahe punkti pallingugeimis kumbki ei kaotanud. Lajal võitis servigeimide punktid 24:4 ja Herbert 24:6. Aga kui kuues geimis oli Lajal servil loovutanud ainult neli punkti, siis tie-break’is kaotas ta kuuest punktist kolm ja neist kaks lihtvigadega. Nii ei aidanud Lajalile väga ilusa pallivahetuse võitmine seisuks 2:0, sest ta andis saavutatu tagasi ja kaotas tie-break’i 5:7.

Siinkohal võikski välja tuua ühe tõrvatilga meepotis. Alates aprillist kuni augustikuise US Openi kvalifikatsioonini võitis Lajal 12st tie-break’ist 9, kevadel isegi 7st 7, aga pärast US Openit 9st ainult ühe – sellesama Bergamo Challengeri avaringis. Järgmised kaks mängu on Lajal võitnud aga hoolimata sellest, et ta mõlemas tie-break’i kaotas.

Igatahes teises setis läks Lajal murdega ette, kuid andis seekord vastu ära oma ainsa servigeimi. Seisul 4:4 tuli vastane 15:40 seisult välja, aga seejärel eksis Herbert kaks korda järjest ja teine murre tõi Lajalile setivõidu. Otsustavas oli prantslane väga ebakindel, ta eksis mõnel korral isegi võrgus, mis peaks olema viiekordse paarismängu slämmivõitja jaoks lausa lubamatu. Kuid seisul 2:4, 15:40 üllatas Herbert teise servi ässaga ja tuli veel mängu tagasi. Aga murre oli Lajalil juba enne käes ja oma servil oli ta lõpus kindlus ise. Natuke muutis Lajal kolmandas setis ka taktikat, kui nägi, et pikemates pallivahetustes Herbert ise eksib. Polnud enam vaja nii palju riskida.

Prantslane võitis siiski ässad 10:7 ja oli natuke parem ka esimese servi protsendi (66 vs 61) poolest, aga nagu öeldud, esimese servi efektiivsus oli Lajalil tunduvalt parem. Murdepalle realiseeris Lajal 7st 3 ja Herbert 2st 1. Üldpunktid olid Lajali kasuks üsna suurelt 97:82. Isegi esimene sett, mille ta kaotas, jäi ju punktidega viiki 35:35.

Maailma edetabelis on seis nüüd selline, et Lajal on hetkel 198. kohal. Kuid teoreetiliselt võivad veel neli mängijat Lajalit esmaspäeval edestada. Seega kirjutasimegi pealkirjas, et TOP200 paistab, aga 100% käes veel pole.

Poolfinaalis kohtub Lajal Bergamo turniiri ilmselt tuntuima mängija David Goffiniga (Belgia, 5), kes hetkel paikneb ATP edetabelis 110. kohal, aga ta on olnud ka esikümnes (parim koht 7. aastal 2017).

Kui põgusalt tutvustada Goffini, siis esimest korda oli ta TOP50 sees 2012. aastal 21-aastaselt, aga stabiilne edetabelikoht püsis 2014. aasta sügisest 2021. aasta sügiseni. Seitsme aasta jooksul paiknes Goffin edetabelis kas TOP20 sees või napilt väljas. 2017 oli belglase parim hooaeg. Ta võitis siis kaks ATP turniiri (kokku on Goffinil tiitleid kuus) ja jõudis ATP finaalturniiril finaali, kus kaotas teisele üllatajale Grigor Dimitrovil. Nad on enam-vähem eakaaslased, aga täna jõudis Dimitrov Pariisi Mastersil poolfinaali, samal ajal kui Goffin mängib Challenger’idel.

Goffini langus algas 2021. aasta teisel poolel ja tänavu mais langes ta sootuks esisajast välja. Sel aastal on Goffin ATP turniiride tasemel võitnud 10 ja kaotanud 14 matši. Tema parim tänavune tulemus on jaanuarikuus koduses Belgias toimunud Challenger 125 turniiri võit ja esile võiks tõsta ka Goffini jõudmist Wimbledoni kolmandasse ringi. Kuid suure slämmi turniiridel on Goffinil enam-vähem võrdne saatus Kaia Kanepiga – belglane pole veerandfinaalist kaugemale jõudnud, kuid on sel tasemel mänginud neli korda, aga Kaia seitse korda. Ent viimati jõudis Goffin veerandfinaali üsna hiljuti – 2022 Wimbledonis. Seega on tal isegi languse ajal mõni päris hea tulemus kirjas.

Kihlveokontorid pole homse kohta veel “rääkinud”, aga eks Goffini loetakse mängus Lajaliga kindlasti soosikuks. Lajal võitis küll äsja Antwerpenis edetabelis Goffinist kõrgemal asuva mängija Jaime Munari (tol hetkel ATP 82.), ent objektiivselt peaks belglane olema Munarist veidi tugevam.

scroll to top