Jabeur rikkus Sabalenka võimaluse tõusta esireketiks ja mängib finaalis Vondroušovaga

Ons Jabeur jõudis taas Wimbledoni finaali. / Foto: AP/Scanpix

Teist aastat järjest pääses Wimbledoni turniiri naiste üksikmängu fnaali Ons Jabeur (Tuneesia, 6), kes kohtub Marketa Vondroušovaga (Tšehhi).

Seega ei tulnud poliitilist finaali Ukraina ja neutraalse Valgevene esindaja vahel. Lisaks tähendas Jabeuri 6:7, 6:4, 6:3 võit Arina Sabalenka (2) üle, et valgevenelanna ei tõuse veel maailma esireketiks. Samas on tal ikkagi hea võimalus edaspidi, sest Iga Swiatekil (Poola) on veel kaitsta US Openi võidupunktid.

Võis arvata, et mäng kulgeb Sabalenka rünnakute tähe all, kuid kokkuvõttes 39 äralööki ja 45 lihtviga oli see võti, mis andis Jabeurile võidu. Sabalenka jäi miinusesse, ehkki nõrgemaid vastaseid on ta võitnud ka sellise statistikaga.

Pöördemoment saabus teise seti seisul 4:3, kui Sabalenka servis. Maailma teine reket oli ees seti ja murdega, mis muruväljakul on juba suur samm võidu suunas. Sabalenkal oli ka kaks geimpalli, aga pärast teise võimaluse kaotsiminekut tegi ta topeltvea ja viimase punkti võitis Jabeur juba äralöögiga.

Otsustavas setis mängiti pikk geim Jabeuri eduseisul 3:2. Sabalenkal oli kõigepealt geimpall, siis Jabeuril kaks murdepalli, Sabalenkal uuesti geimpall. Kuid tundus, et närvid pidasid tähtsal hetkel Jabeuril paremini vastu. Kolmanda murdepalli ta realiseeris. Ja oma servil oli tuneeslanna otsustavas setis väga kindel. Ühe pallingugeimi võitis ta nulliga, kahes andis ära vaid ühe punkti. Seisul 5:3 tegi Sabalenka kaks lihtviga ja siis veel tuli Jabeurilt efektne passeerlöök. Ent seisul 5:3, 40:0 kaotas Jabeur punkti vastase võrgutripsu tõttu. Veel ühel punktil eksis tuneeslanna rängalt, aga siis lõi ässa ja lõpetas mängu. Kui sa lööd mängu jooksul ainult 3 ässa (Sabalenka 10), on tõesti suurepärane lõpetada kohtumise sellisel viisil!

Intervjuus tänas Jabeur publikut, kes talle jõudu andis. “Minu edule on palju kaasa aidanud tiimi psühholoog. Olen enda üle uhke, et leidsin tee võiduni. Olin juba valmis koju sõitma. Vahel lähen ka mängus närvi, aga siin on mul õnnestunud pöörata paha energia heaks energiaks,” rääkis võitja.

Eelmisel aastal oli favoriit finaalis Jelena Rõbakinaga (Kasahstan), ent kaotas. Nüüd peaks ta Vondroušova vastu olema veel suurem favoriit. Vondroušoval siiski suurte mängude kogemusi jagub, sest ta jõudis 2019 Prantsusmaa lahtistel finaali ja 2021 Tokyo olümpiafinaali võib ka pidada suureks mänguks. Mõlemad on seni need olulised finaalid kaotanud, sest Jabeur jäi ka mullu US Openil alla Swiatekile.

Mänguliselt ei olnud Svitolinal rohtu Vondroušova vastu. Ta võitis esimeselt servilt ainult 48% punktidest. Võimalik, et ukrainlannal oli juba pingelangus pärast Viktoria Azarenka ja Swiateki alistamist. Svitolina kaotas koguni kuus oma servigeimi, võites seega kolm geimi oma ja kolm vastase servil. Teises setis tuli Svitolina välja 0:4 kaotusseisult, sest 3:4 peal oli juba murdeid võrdselt. Aga siis sai ta oma servil ainult ühe punkti ja mäng läks ära tulemusega 3:6, 3:6. Ka allajäämine äralöökidega 9:22 oli Svitolina poolt vaadatuna masendav. Oli ta ju märksa ohtlikumale Swiatekile kaotanud äralöögid ainult 25:37.

“Hull mäng,” ütles Vondroušova pressikonverentsil. “See oli väga raske matš. Ta tuli tagasi, mängis vahepeal väga head tennist. Olen õnnelik, et suutsin keskenduda ja pead külmana hoida. Lõpetasin mängu väga hästi.”

Jabeuri ja Vondroušova omavaheliste mängude seis on 3:3, kuid kaks kohtumist toimusid veel siis, kui tšehhitar oli noorteklassi mängija. Alates 2021. aastast on seis 2:2, aga viimased kaks mängu tänavu Austraalia lahtistel ja Indian Wellsi turniiril võitis Vondroušova. Samas on Jabeur võitnud nende ainsa omavahelise mängu murul (2022, Eastbourne).