fbpx
Close

INTERVJUU | Treener Mihkel Koppel: kõige rohkem meeldib mulle mängija arengu protsess

– Mihkel Koppel / Foto: Toomas Kuum

Tennisnet tegi intervjuu Mihkel Koppeliga, keda laiemas ringkonnas teatakse põhiliselt Maileen Nuudi pikaaegse treenerina. Vestlesime nii praegusest keerulisest olukorrast kui treeneritööst üldiselt.

Enne küsimustele täpsemalt vastama hakkamist soovis Mihkel Koppel öelda järgnevat:

Eriolukord tabas meid Maileeniga juba ajal, kui Maileen alustas paranemist 15. jaanuaril 2020 toimunud randmeoperatsioonist. Operatsioonijärgselt tegelesime koos füsioterapeudiga parema käe randme liikuvuse taastamise harjutustega ja füüsilise vormi säilitamisega. Esimest korda saime reketi kätte võtta märtsi alguses, alustades pehme palliga mängimisega ja tõstes iga päev mänguaega. Meie eesmärk oli jõuda aprilli keskpaigaks mänguliselt olukorda, kus saaksime alustada normaalseid igapäevaseid tennisetreeninguid. Kavas oli seda teha USA-s ning maikuu keskel võtta seal osa ka kahest-kolmest turniirist. Kõik meie plaanid muutusid COVID-19 olukorra tõttu maailmas ja eriolukorra väljakuulutamisega Eestis.

Maileeni jaoks on positiivne see, et nüüd polnud vaja kiirustada ja randmele anda liigset koormust kiiresti tennisevormi saavutamiseks. Praeguse olukorra tekkimine võimaldas randmel taastuda ja anda rahulikumalt koormust ilma liigseid riske võtmata.

Sinu põhirõhk ja fookus on Maileenil. Kuidas näeb praeguses eriolukorras teie treeningprotsess välja? Kas ja mis on muutunud? Kui suures osas olete pidanud muutma treeningplaane ja -kontseptsiooni?

Eriolukorra tõttu tuli muuta kogu treeningprotsessi ning rõhk panna üldfüüsilisele ettevalmistusele ja n-ö kuivale tennisele (reketiga löökide imiteerimine, jalgade liikuvuse harjutused jne).

Üldfüüsilise treeningute osas tuli olla innovatiivne: Maileeni koju rajati väike “jõusaal” ning alustati treeninguid väljas. Ka terviserajad pakuvad uskumatuid võimalusi. Koos Ilo Rihvkiga on koostatud väga konkreetsed plaanid üldfüüsiliste treeningute osas.

Praegu ei ole sisehallides mängimine üldiselt lubatud – kas saate sees ikkagi kuidagi mängida? Kus välisväljakutel treeninguid praegu läbi viite?

Maileen ja mina soovime olla eeskujuks ning täidame igati kõiki eriolukorraga sätestatud reegleid.

Kõige tähtsam on inimeste tervis ning taunime kindlasti seda, kui keegi püüab eirata eriolukorra reegleid. Eriluba tennist sisehallis mängida on antud vaid Anett Kontaveidile ja Kaia Kanepile. Kohe, kui temperatuur õues tõusis ja ilmad soojemaks läksid, saime alustada väljas tennise mängimist, arvestades väljakul 2+2 mängija reegliga. Mängime näiteks Rocca al Mares, Airokis Tabasalus ja Tallinkis. Lisaks treenime ka eraväljakutel.

– Maileen Nuudi mänguhoos / Foto: Toomas Kuum

Mitu tundi päevas ja nädalas treeningutele kulub?

Maileen treenib kuuel päeval nädalas kokku 10-18 tundi. Treeninguaeg oleneb ka suures osas tenniseilmast.

Kuidas on koroona ja praegune eriolukord teid kui mängijat ja treenerit mõjutanud? Kas on nii mängijale kui treenerile vaimselt raske periood?

Oleme suutnud hoida üleval positiivsust treeningutel ning olla innovaatilised. Kuna Maileen on hästi eesmärgistatud treenija, siis oleme kasutanud kõike positiivset, mis eriolukorrast võimalik võtta on.

Kas ETL või mingid muud organisatsioonid on ka kuidagi abiks olnud?

Maileen on seotud US Tenniseakadeemiaga ning EKSM tenniseklubiga. USTA peatreener Andres Kuhi on meile andnud igati tuge treeningplaanide väljatöötamisel ning ka EKSM peatreener Aita Põldma on vajadusel alati nõuga meile abiks.

ETL on minu arvates andnud hästi üldtuge tenniseklubide toimimise jätkusuutlikkuse tagamiseks.

Millised on plaanid Maileeniga võistluspausi lõppemisel?

Ootame COVID-19 viiruse taganemist kogu maailmast, et saaksime uuesti alustada võistlussarjadega. Hoiame end niisuguses vormis, et kuu aega peale piirangute lõppemist suudaksime olla taas võistlusvormis ning naasta võistluskaruselli.

Kuidas on Maileeni füüsiline seis praegu? Kas on ka mõni vigastus, mis hetkel muret teeb?

Maileen on praegu täiesti terve ning teeb kõik, et hoiduda haigustest. Loodame, et ka kogu Eesti elanikkond saab aru tähtsusest hoida omavahelist distantsi ning hoiab reeglitest kinni. Siis püsime terved.

Noored mängijad, kellega sa lisaks Maileenile tegeled – palju neile aega ja energiat kulub?

Lisaks Maileenile tegelen ja treenin veel osaliselt paari mängijat – võistlejatasemega Alissia Aleksandra Kivi ja Andre-Remi Jakobi. Perspektiivi on mõlemal mängijal nii palju, kui kooli kõrvalt võimalik on. Seda aega on veidi vähe, kuid proovime leida parima viisi ja tee tulemusteni jõudmiseks. Aeg-ajalt ja vastavalt võimalustele on veel paar noormängijat, kellega jooksvalt trenne teen.

– Andre-Remi Jakobi / Foto: Viktor Burkivski

Mis on suurim väljakutse noortega tegeledes ja milline täiskasvanud mängijatega? Millised on erinevused noorte ja täiskasvanute treenimises?

Suurim väljakutse noortega tegeledes on tekitada ja kujundada mängijatel vanuses 10-14 aastat distsipliin. Täpsemalt rutiinid – sealhulgas üldfüüsiline enne treeninguid (soojendusharjutused) – ja vigastuste vältimiseks keha korrigeerivad harjutused. Selgitada neile, mis on milleks vajalik – lapsed ootavad huvitavaid trenne. Samuti on vahel väljakutseks mõelda läbi harjutused, mis oleksid lastele põnevad ja samas ka arendavad.

Harrastajatel on areng aeglasem, sest treeningmaht pole lastega võrreldes piisavalt suur. Samuti on harrastajate eesmärgiks üldjuhul lihtsalt osata stabiilselt palli lüüa ning nautida mängu. Neil pole alati eesmärk võistelda ja võita.

Kui palju tuleb pühendada aega erinevatele koolitustele ja õppele, et püsida järje peal? Kas tegeled stabiilselt ka enda arendamisega tennise valdkonnas?

Koolituste jaoks oleks mul tegelikult vaja rohkem aega võtta. Tegelen jooksvalt uute suundade ja info hankimisega nii interneti teel kui lugedes erinevaid erialaraamatuid. Plaanin ka osa võtta Balti konverentsist, mis hetkel on kriisi tõttu edasi lükkunud. Võistlustel ja vabadel hetkedel loen ja ajaliselt kulub kuus kaks-kolm päeva enesearendamiseks.

Mida kõige rohkem treeneritöö juures naudid? Mida nii väga ei naudi?

Treeneritöös on palju meeldivaid nüansse – kõige enam meeldib mulle arengu protsess ehk see, kuidas mängija areneb ajas. Näiteks olen pikka aega mõne elemendiga tööd teinud ja lihvinud aina paremaks ning ühel hetkel see õnnestub. Filmides trenne ja võistlusi saan hiljem võrrelda, kuidas mäng või element on paremaks muutunud.

Rahvusvahelisel tasemel mängijaga tuleb palju reisida – see on põnev, saab kohtuda kolleegidega teistest riikidest ning näha erinevaid tasemeid ja mänge. Samas on pidev reisimine üsna kurnav, eriti kui lennud on pikad ja turniirikalender tihe. Mulle meeldib mu töös peaaegu kõik – halbu ebameeldivaid tööülesandeid väga ei ole.

Millised on sinu kui treeneri eesmärgid ja missioon? Millised on tulevikuplaanid?

Olen treenerina oma õpilaste osas üsna nõudlik. Minu eesmärk on anda neile oma igapäevases töös mõista, et tennises, nagu igal spordialal, tuleb näha palju vaeva ja teha rasket rutiinset tööd. See aga on tihti laste jaoks igav. Proovin anda endast parima ja olla olemas oma mängijate jaoks, toetada neid muredes ning jagada kogemusi, mida olen ise noorena mängijana läbi elanud. Samuti annan tagasisidet ka läbi teiste mängijate võistlussituatsioonide.

Kõik see järjepidev ja huvitav tööprotsess viib meid paremaks saamise suunas. Ehk õnnestub läbi sellise pühendumise viibida mõne mängijaga kunagi ka Grand Slamil. Võiks öelda, et minu missiooniks on noorte tennis – arendada noormängijaid nii tehniliselt kui ka mänguliselt parimal viisil ja viia nad Eestist välja maailma.

Intervjueeris Nell Natali Kivi

scroll to top