Indian Wellsi finaalis mängivad Viktoria Azarenka ja Paula Badosa

Viktoria Azarenka. / Foto: USA Today/Reuters/Scanpix

Indian Wellsi turniiril selgusid ööl vastu laupäeva naiste üksikmängu finalistid, kelleks osutusid Viktoria Azarenka (Valgevene, 27) ja Paula Badosa (Hispaania, 21).

Azarenka alistas esimeses poolfinaalis Jelena Ostapenko (Läti, 24) 3:6, 6:3, 7:5. Ostapenko oli selles mängus ees seti ja murdega seisul 6:3, 2:0. Kuid seejärel võitis Azarenka viis geimi järjest ja kindlustas setivõidu. Otsustavas setis asus murdega ette Azarenka, kuid Ostapenko viigistas 3:3 ja oli tänu esimesena servimisele ees 5:4. Matšpalli Läti esireket siiski ei teeninud, tema parim seis järgmises geimis oli 30:30. Kuigi Azarenka läks seejärel murdega ette 6:5, polnud kõik veel selge, sest viimase geimis juhtis Ostapenko omakorda tema pallingul 40:15. Kuid lätlanna ei kasutanud šansi ära.

Kõik kolm setti olid selle poolest analoogilised, et võitja tegi kaks ja kaotaja ühe murde. Murdepallide realiseerimine oli aga Azarenkal tunduvalt parem – vastavalt 8st 5 ja 13st 4. Kumbki ei servinud eriti hästi, mõlemad lõid kaks ässa, aga topeltvigu tegid palju – Azarenka 7 ja Ostapenko 6. Esimese servi protsent oli parem Ostapenkol (67 vs 60) ja ta võitis ka napilt rohkem punkte esimeselt servilt (64 vs 63%), kuid taas oli Läti mängijal nõrgem teine serv, kus ta teenis 39% punktidest, aga vastane 48%.

Azarenka ei ole 2021. aastal võitnud veel ühtki turniiri ning ka finaalis mängib esimst korda. Võrdluseks: mullu võitis valgevenelanna Cincinnati (mängiti tegelikult New Yorgis) turniiri ning jõudis finaali US Openil ja Ostravas. Indian Wellsis finaalis mängimine ei ole aga Azarenka jaoks midagi uut: ta on selle turniiri võitnud aastatel 2012 ja 2016. Sealjuures tegi Azarenka 2016. aastal nn Päikesepaiste duubli (Sunshine Double), kui võitis järjest Indian Wellsi ja Miami turniiri.

“Mu hooaeg on olnud keeruline,” ütles Azarenka. “Olid perioodid, kus mu füüsiline vorm jättis soovida, aga ka sellised perioodid, kus tundsin ennast paremini, kuid ei suutnud oma mängu lisada seda erilist, mis andnuks võimaluse võita. See on olnud üks otsingute hooaeg. Praegu olen suutnud leida õige mängustiili ja -distsipliini, mis annab võimaluse leida kergemalt juurde neid vajalikke nüansse.”

Tänaöise mängu kohta lisas Azarenka: “Kõige tähtsam oli, et suutsin võidelda, selle üle olen kõige uhkem. Kuid analüüsides mängu oleksin ehk võinud mõnda asja paremini teha. Kokkuvõttes mängis tema lausa imelise esimese seti ega lubanud mul seal suurt midagi teha. Proovisin leida võimalusi, kuidas saada mängu tagasi, rohkem kontrollida pallivahetusi ja iga punkti pärast lõpuni võidelda.”

Badosa alistas Ons Jabeuri (Tuneesia, 12) märksa lihtsamalt 6:3, 6:3. Mõlema seti algused olid võrdsed (3:3 ja 2:2), aga siis läks hispaanlanna oma teed. Viimases geimis seisul 3:5 oli Jabeuril veel kasutada 40:0 edu, aga ühtki kolmest murdepallist ta ei realiseerinud. Jabeur servis märksa paremini, ta lõi 3 ässa ja tegi 2 topeltviga, aga Badosa numbrid olid 1 ja 7. Kuid sellest ei aidanud, sest Badosal oli parem nii esimese servi õnnestumisprotsent (69 vs 60) ja esimeselt servilt võidetud punktid (76 vs 60%).

Võimalik, et Jabeuril oli ka pingelangus, sest pärast võitu Anett Kontaveidi üle ta sisuliselt kindlustas pääsu WTA finaalturniirile ja koha esikümnes hooaja lõpuni. Teine asi on muidugi ka selles, et Jabeuri “kõver” stiil on rohkem sobivam mängijate vastu, kes liiguvad kehvemini ja on harjunud ründama ühes kindlas tempos ja rütmis. Badosa liigub siiski paremini kui Kontaveit.

Badosa kerkis maailma jooksvas edetabelis 17. kohale, kuid turniiri võitmise korral oleks isegi 11. reket. Ka temal tekkis šanss pääseda WTA finaalturniirile või saada esimese varumängija staatus, mis annab ka rahalise preemia. Ühtlasi langes Kontaveit nüüd jooksvas arvestuses 20ndaks ja langeks ühe koha võrra veel, kui finaali võidaks Azarenka. Ent nagu varem oleme kirjutanud, on mitmel Anettist eespool asuval mängijal sel aastal veel punkte kaotada, aga Eesti esireketil enam mitte.