Iga Swiatek korraldas Rooma turniiri finaalis täieliku jõudemonstratsiooni

Iga Swiatek Rooma turniiri võidukarikaga. / Foto: AFP/Scanpix

Vaevalt et keegi oskas ennustada Rooma WTA turniiri finaali tulemust, aga kaks “barankat” on tõsiasi – Iga Swiatek (Poola, 15) alistas Karolina Pliškova (Tšehhi, 9) 6:0, 6:0.

Kuna need kaks mängijat ei olnud varem omavahel kohtunud ja kummalgi pole seni olnud just hiilgav hooaeg, oli võitja küsimus üsna lahtine, aga ilmselt pärast viit minutit tennist enam ei olnud. Esimese seti statistika on eriti masendav: Swiatek 9 äralööki ja 1 lihtviga, Pliškova 1 äralöök ja 10 lihtviga. Sealjuures tegi tšehhitar oma ainsa äralöögi seisul 0:5, 15:40. Punkti langesid Swiatekile koguni 24:4, oma pallingul 12:0.

Teine sett oli põhimõtteliselt kui maaslamaja löömine, aga nüüd ikka Swiatek mõnikord eksis ka. Kolmandas geimis teenis Pliškova koguni kaks murdepalli ja uuesti viimases geimis pääses 0:30 kaotusseisult juhtima. Sellega tegi Pliškova lihtsalt punktide kaotusnumbrid natuke ilusamaks, sai ka ise kahekohalise arvu täis ja kaotas kokku 13:51. Äralöögid/lihtvead Swiatekil 17/5 ja Pliškoval 5/23. Swiatek lõi esimest servi sisse ainult 54%, aga mis tähtsust sel oli, kui ta esimeselt servilt loovutas ainult ühe ja teiselt kaks punkti – kõik need teise seti kolmandas geimis.

Muidugi aitas Pliškova oma hävingule ka natuke kaasa, kui tegi juba kahe esimese servigeimi jooksul neli topeltviga. Aga tšehhitaril oli raske, sest Swiatek tegutses nagu masin. Poolatar mängis heas mõttes kontrollitud agressiivsusega. Siin võib tekkida küsimus, et kas on ka kontrollimatut agressiivsust? No vast on Eesti tennisesõprade südamed vahel põksunud, kui keegi meie mängijaist läheb võrgu ees palli ära lööma – kas õnnestub? Swiateki puhul aga ei teki küsimustki… Kuid ka näiteks maailma esiviisikusse ja suurte turniiride võitudeni on jõudnud mängijad, kes pigem tegutsevad kontrollimatu agressiivsusega – näiteks Jelena Ostapenko või Arina Sabalenka. Kuid ka niimoodi saab võita, sest heal päeval teevad nad piisavalt vähe vigu.

Treener Harri Neppi põhjendas eelmist võrdlust selliselt: “Nojah, Ostapenko või Sabalenka löövad lamedamalt, nad ei anna pallile nii palju keerdeid, siis ikka vigu rohkem tuleb. Kuid Swiatekil selle kruttimise tõttu võimsus ikkagi ei kannata. Ja muidugi, mis peamine: ta liigub väga hästi, jõuab igale pallile juurde! Nii on ka kergem rünnata. Pliškova jäi aga kogu aeg hiljaks, sest tema nii hästi ei jookse.”

Swiatek ei ole aastal 2021 midagi erilist saavutanud. Ta võitis küll Adelaide’is WTA 500 turniiri, kuid tänaseni ei olnud tugevamatel võistlustel (Australian Open, Miami Open ja Madrid Open) jõudnud kaheksandikfinaalist kaugemale. Poolatar ise leiab, et peaks kogu aeg mängima nii nagu eelmisel aastal Prantsusmaa lahtistel või nüüd Roomas. “Tegelikult olen ise üllatunud, kui mul ei lähe hästi, sest mul on kõrged ambitsioonid. Olen perfektsionist ja see mind vahel segab,” ütles Swiatek Rooma turniiri käigus. Aga finaalis küll ei seganud…